Veszélyes anyagok beszivároghatnak az élelmiszerekbe: fontos, hogy mindenki tisztában legyen ezzel - Agrárszektor

Pócsi István, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának elismert tanára hangsúlyozta, hogy manapság mindannyian tapasztalhatjuk a klímaváltozás negatív következményeit. Ennek ellenére a média gyakran figyelmen kívül hagyja az egyik legkritikusabb, ezzel összefüggő problémát: az aflatoxinokat termelő penészgombák észak felé történő terjedését Európában, beleértve Magyarországot is. Ez a jelenség komoly kihívások elé állítja az élelmiszerbiztonságot és a közegészségügyet – olvasható a Debreceni Egyetem hivatalos weboldalán.
Az aflatoxinok minden korosztályt veszélyeztetnek, de különösen veszélyesek a fejlődésben lévő gyermekekre nézve. Ezért úttörő jelentőségű volt a Debreceni Egyetem és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársainak 2018 és 2023 között megvalósított közös projektje
- mondta el Pócsi István.
A nemzeti kiválósági program támogatásával megvalósított projekt eredményeképp megállapították, hogy a magyar lakosságot jelentős aflatoxin egészségügyi kockázat jelenleg nem fenyegeti a tejtermékláncon keresztül, a takarmány- és élelmiszerlánc folyamatos ellenőrzése az aflatoxinokra nézve mindenképpen indokolt és javasolt. A professzor beszélt arról is, hogy a nemzeti kiválósági programnak köszönhetően a konzorciumi partnerek olyan képességekre tettek szert (mikroparcellás fertőzési kísérletek, analitikai módszer-, továbbá mikotoxin-hatástalanító és -prevenciós technológiafejlesztések, genomikai és metagenomikai vizsgálatok, genetikai tanulmányok), melyek révén a legszélesebb spektrumú mikotoxin-kutatások magas színvonalú elvégzésére vállalkozhatunk hazánkban.
Reményeink szerint ezen a kritikus fontosságú területen együttesen meg tudunk majd felelni a klímaváltozás által támasztott jelenlegi kihívásoknak. A közös konzorciális siker talán legfontosabb eredménye az, hogy a projekt eredményes kidolgozása révén sikerült beilleszkednünk a nemzetközi mikotoxin-kutató közösség azon erőfeszítéseibe is, hogy közösen hatékonyan tudjuk kezelni a mikotoxin problémakört mind az EU-ban, mind világszerte
- tette hozzá Pócsi István, miközben egy apró mosollyal az arcán a beszélgetés folytatására készült.
Az együttműködő partnerek legújabb közös eredménye az, hogy meghívást kaptak a már elnyert Európai Horizont program keretében, decemberben elindult MYMATCH kutatási és innovációs projekthez. A projekt célja a MYcotoxin MAnagement platform kifejlesztése, amely a klímaváltozás élelmiszerbiztonságra és az emberi egészségre gyakorolt hatásának kezelésére összpontosít. A konzorcium vezetője Paola Battilani, aki a Piacenzában található Università Cattolica del Sacro Cuore munkatársa, Olaszországból.
A projekt során a Nébih mellett a Debreceni Egyetem által üzemeltetett Innovatív Élelmiszeripari Klaszter Kft. is fontos konzorciumi partnerként van jelen. A magyarországi szakmai irányítást Pócsi István, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára látja el, míg a Nébih részéről Nagy Attila, az Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratórium Igazgatóságának vezetője koordinálja a szakmai tevékenységeket. A projekt egyik központi célkitűzése a klímaváltozási forgatókönyvek alapján kidolgozott prediktív modellek fejlesztése, amely lehetővé teszi a mikotoxinok előfordulásának előrejelzését az európai élelmiszerrendszerekben.
Szűcs Imre, az Innovatív Élelmiszeripari Klaszter Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy a projekt kiváló alkalmat teremt a gazdálkodók tájékoztatására és képzésére. A Pharmapolis Innovatív Élelmiszeripari Klaszter egyik fő feladata, hogy a projekt keretében nyert eredményeket és előrejelzéseket minél szélesebb közönséggel, beleértve a magyar és uniós gazdákat is, megismertesse.
Hazánk mezőgazdasági szektorában a búza és a kukorica kiemelkedő jelentőséggel bír, így különösen fontos, hogy kutatóink részt vehetnek egy olyan jelentős projektben, amely átfogóan, egész Európára kiterjedően tanulmányozza és elemzi e penészgombák elterjedését.
- mutatta be Szűcs Imre.
A 2024 decemberében elindult MYMATCH HORIZON EUROPE projektben kilenc európai ország tizenkét partnerintézménye működik együtt. A klímaváltozás hatásai különösen kedveznek a növényi kórokozók, valamint a mikotoxinokat termelő penészgombák terjedésének, ami aggasztó módon növeli az egészségre káros mikotoxinok megjelenését az élelmiszer-ellátási láncban. A MYMATCH projekt célja, hogy részletesen feltérképezze az éghajlatváltozás hatásait a kukoricában, búzában, paradicsomban és diófélékben gyakran előforduló penészgombákra, valamint az általuk termelt mikotoxinokra.