Évértékelés: Orbán Viktor győzelmi stratégiája? Magyar Péter "kifulladt"? – Mráz és Vasali gondolatai Az év végéhez közeledve érdemes alaposabban megvizsgálni a politikai tájat, különös figyelmet fordítva Orbán Viktor terveire, amelyek a következő válasz


A Fidesz számára kulcsfontosságú, hogy a közbeszéd középpontjába kerüljenek Orbán Viktor által bejelentett intézkedések, amelyek a miniszterelnök "győzelmi tervének" szerves részét képezik - mondja Mráz Ágoston Sámuel. Vasali Zoltán megjegyzi, hogy Orbán "fókuszt váltott", és úgy tűnik, Magyar Péter tényei egy újabb kétharmad megszerzését fenyegetik.

A modern politikai tájképen a kampányfolyamat szerves részévé vált a választások közötti időszak is, amikor gyakorlatilag nem létezik kampánymentes időszak. Orbán Viktor évértékelő beszédében egyértelműen körvonalazta győzelmi stratégiáját, amely az elkövetkező 14 hónap vitáinak középpontjában áll majd. Mráz Ágoston Sámuel hangsúlyozta, hogy a tervvel kapcsolatos kritikák és ellenérvek valójában ezt a célkitűzést szolgálják, hiszen ezek a diskurzusok elengedhetetlenek a politikai diskurzusban. Kérdéses, hogy a szombati bejelentések valóban elindították-e a 2026-os kampányt, de kétségtelen, hogy Orbán Viktor aktívan formálja a közéleti diskurzust az elkövetkező időszakban.

Orbán adócsökkentési-, családpolitikai bejelentései közt a legnagyobb visszhangot a "világszenzáció" döntés, a 2 és 3 gyerekes anyák élethosszig tartó fokozatosan bevezetendő szja-mentessége váltotta ki, de a csed és a gyed is jövedelemadómentes lesz. De a családi adókedvezményt is megduplázzák. A nyugdíjasok pedig visszaigényelhetik majd a tejtermékek, a gyümölcs-zöldség utáni áfát, egy bizonyos keretig.

Orbán Viktor a Soros-birodalom felszámolását és a nagytakarítást tavaszra tervezte, miközben a Pride-ra való felkészülés hiábavalóságára is utalt. A férfi és női identitás hivatalos rögzítése érdekében pedig alkotmánymódosításra készül.

A Nézőpont Intézet irányítója kifejtette, hogy "a győzelmi stratégia két fő pilléren nyugszik. Az egyik, hogy minden jelentős társadalmi csoport a kormányzás sikeres részeseinek érezhesse magát, ami hozzájárul a közérzet pozitív alakulásához."

Másrészt kijelöli azokat a vitatémákat, amelynél a miniszterelnök számíthat a Fidesz-táboron túlmutatóan is a társadalom támogatására - tette hozzá nyilván a szuverenitási kérdésekre, a Soros-birodalom, USAID-, valamint a Pride-kérdéskörre utalva.

A kérdésre, hogy vajon korai-e még a lépések megtétele, illetve hogy Orbán Viktor a "háziasszonyok óvatosságát" kívánta-e enyhíteni, valamint hogy a konjunktúra érzetének hosszú távú javítását kívánta-e felgyorsítani, vagy esetleg komoly versenytársa, Magyar Péter miatt tett lépéseket, Mráz Ágoston Sámuel válasza egyértelmű volt: 2021 nyarán olyan intézkedéseket vezettek be, amelyek valóban hozzájárultak a közhangulat áprilisi javulásához.

Az elemző rámutatott, hogy a háború, a szankciók és az emiatt fellépő infláció következtében 2025-re jelentősen romlott a közérzet az országban, összehasonlítva a 2021 nyarán tapasztaltakkal. Ez a helyzet a kormány számára is megnövekedett felelősséget jelent, így nem meglepő, hogy erre a problémára több időt és figyelmet szentelnek – tette hozzá.

Szintén e stratégia mellett szól a meglátása szerint, hogy "körvonalazódik a közhangulatot megfordítani képes változás is, az ukrajnai háború lezárásáról szóló nagyhatalmi párbeszéd alapján. Ha sikerül a közhangulat érdemi javítása annak valóban lehet közvetlen gazdasági hatása is, a jövőben bízó polgárok többet fogyasztanak és ruháznak be, mint azok, akik ettől félnek" - mondja az elemző.

A gazdasági hatások mellett a politikai következmények is rendkívül lényegesek. Ha a társadalmi hangulat kedvezőbb, akkor csökken a protesztszavazás valószínűsége, ami a kormányváltás támogatását is befolyásolja. Magyar Péter politikai megerősödésének több tényezője van: az ellenzéki szavazók kritikái mellett az általános elégedetlenség is hozzájárult ehhez. Ha a kormány képes változtatni az utóbbi helyzeten, az jelentős mértékben rontja a Tisza Párt esélyeit – figyelmeztet Mráz Ágoston Sámuel.

A kérdésre, hogy elegendő-e a lendület 2026 áprilisáig, vagy szükség lesz-e újabb jelentős bejelentésekre Orbán Viktortól a kampány hajrájában, a Nézőpont vezetője így fogalmazott: "A győzelmi stratégiánk annyiféle elemet tartalmaz, hogy bőven lesz miről beszélni a következő 14 hónap során."

Az állandó értékelés és a folyamatos felülvizsgálat, ahogyan az elemző is hangsúlyozta, elengedhetetlen része a politikai tevékenységnek. "Ugyanakkor nem hiszem, hogy Orbán Viktor 2026 előtt új ötletekkel vagy témákkal állna elő. Új, jelentős bejelentésre sem számítok, hiszen a legutóbbi beszédében már elég nagy horderejű bejelentéseket tett" - tette hozzá.

Ahogyan említette, "az kétségtelen, hogy az intézkedések elismertsége érdekében kulcsfontosságú, hogy a közvélemény folyamatosan, sűrűn és sokszor beszéljen róluk. Ha szükséges, vállaljanak konfliktusokat, és ha indokolt, tisztázzák a részleteket. Ésszerű lenne, ha a miniszterelnök is ezt tartaná a legfontosabb feladatának a közeljövőben."

A győzelmi terv programpontjai jelenleg még csupán célkitűzések, amelyek mögött jogalkotási folyamatok, belföldi vagy európai szintű konfliktusok és viták állnak. Ezen kívül a megvalósítás során várhatóan finomhangolásokra is szükség lesz. A miniszterelnök által a minisztereknek kijelölt konkrét feladatok azt jelzik, hogy a győzelmi terv végrehajtása nem csupán a kormányfő egyéni felelőssége lesz, hanem egy átfogó csapatmunkát igényel. Az elemző ezzel hangsúlyozza a közös erőfeszítések fontosságát a célok elérésében.

Amikor a "Trump-kártyáról" érdeklődtünk, Mráz Ágoston Sámuel kiemelte, hogy a miniszterelnök világosan kifejezte: nem Trump megválasztása, hanem a vele való kétoldalú megállapodás révén reméli, hogy Magyarország a "különleges kapcsolat" előnyeit élvezheti.

Befektetésekről, adókedvezményről, a dollár gyengítésével a forintárfolyam erősödéséről és a közös gazdasági érdekek azonosításról lehet szó, például a védelemi iparban - mondja a Nézőpont vezetője.

Másrészről, egy lehetséges ukrajnai tűzszünet óriási előnyöket jelenthet Magyarország számára, hiszen a gazdaságot sújtó szankciók enyhítése és az energiaárak csökkenése révén kedvezőbb körülmények alakulhatnak ki. Ha ezek a pozitív változások, akár csak részben is, megvalósulnak, Donald Trump népszerűsége valószínűleg tovább emelkedhet hazánkban, ami Orbán Viktor politikai helyzetét is erősítheti, így növelve az újraválasztási esélyeit - tette hozzá végül.

"Mindenképpen, annak ellenére is, hogy szokás azt mondani, hogy permanens kampány van" - ezzel reagált Vasali Zoltán az Orbán Viktor évértékelőjén tett bejelentések kapcsán a felvetésünkre, hogy a miniszterelnök szombaton teljes offenzívába lendült és megnyitotta a kampányt.

Megtörtént a fókuszváltás a miniszterelnök részéről, bár hangsúlyozta a Trump-tornádót, és a hátszelet, amit a győzelme jelent a számára, de a Várkert Bazárban már sokkal többet foglalkozott a belpolitikával. Egyértelműen látszott, hogy már nem a külpolitikára, még csak nem is a Patriótákra, hanem már a '26-os választási győzelemre koncentrál - mondja az elemző.

Vasali Zoltán rámutatott, hogy Orbán Viktor "viszonylag korán" tette közzé adócsökkentési és családtámogatási intézkedéseit. Emlékeztetett arra, hogy a 2021-es választások előtti családi adóvisszatérítést, amely szintén jelentős, 650 milliárd forintos terhet rótt a költségvetésre, csupán az előző ősszel, fél évvel a voksolás előtt hozták nyilvánosságra.

A miniszterelnök lépéseivel kapcsolatban Vasali Zoltán azt elemezte, hogy vajon a "háziasszonyok óvatosságának" enyhítésére, a konjunktúraérzés tartós javításának gyorsítására, vagy esetleg Magyar Péter, mint komoly versenytárs jelenlétére reflektál-e. Noha a Partizán-interjú óta Magyar Péter, a Tisza elnöke, inkább mélyebb vízbe került, az elemző szerint a Fidesz kétharmadát fenyegető esélyes kihívó léte kétségtelenül hozzájárulhatott a döntéshez. "Bár Magyar Péter valóban lendületét veszítette" - tette hozzá Zoltán, kiemelve, hogy a helyzet mértékéről és valódiságáról a legfrissebb közvéleménykutatások tudósíthatnak.

Figyelemre méltó, hogy Magyar Péter a női szavazók körében gyengébben teljesít, ezért érdemes lenne a Fidesznek ezen a területen erősítenie. A legújabb bejelentett intézkedések főként a két- és háromgyermekes anyákra összpontosítanak, ami ezt a stratégiát alátámasztja.

Az elemző véleménye szerint a kormány számára elengedhetetlen volt a lépés, mivel a Fidesz által prioritásként kezelt családpolitika "jelentős és komoly kudarcnak" bizonyult, hiszen a születések száma csökkent. Amikor megjegyeztük, hogy a kormány ezt a Bokros-csomag kedvezőtlen következményeivel magyarázza, ő határozottan ragaszkodott a negatív véleményéhez.

Ezen a ponton az elemző egy érdekes lehetséges rejtett "összefüggést" vázolt: emlékeztetett egy olyan konzervatív nyugdíjkoncepcióra - ez a Botos-féle nyugdíjreform tervezet volt - ami honorálta volna az időskori járandósággal a gyerekvállalást, "mintha most ez látszana megvalósulni", ezt a társadalmi csoportot erősíti ezzel a kormány - mondta.

Vasali Zoltán megítélése szerint az utóbbi másfél évtized trendjeihez illeszkednek azok az intézkedések, amelyek a társadalmi aránytalanságok és igazságtalanságok fenntartását szolgálják. Az elemző álláspontja szerint az Orbán-kormány a családban élőket és a középosztályt preferálja, ezzel "jutalmazva" őket. E megközelítés nem csupán a gyermektelenekkel szembeni igazságtalanságot tükrözi, hanem torz társadalomképet is kialakít. Vasali úgy véli, hogy a jelenlegi helyzetben abszurd dolog bizonyos társadalmi csoportokat mentesíteni a közterhektől, hiszen ez hosszú távon csak tovább mélyíti a társadalmi feszültségeket.

"A rendszerben meglévő igazságtalanságot erősíti, hogy annak lesz több pénze, aki eleve rendelkezik megtakarításokkal" - tette hozzá, példának az állampapírkamatokra kiáramló hatalmas pénztömeget is megemlítette.

Vasali Zoltán hangsúlyozta, hogy a miniszterelnöki bejelentések jelentős, sok száz milliárdos kiadásokkal járnak. A bejelentések alapján világossá válik, hogy bizonyos intézkedések hatása már a közelgő választásokra érezhető lesz. Ugyanakkor számos intézkedés esetében a kiadások jövőre vagy még későbbi években, például 2026-ban vagy 2028-ban jelentkeznek majd, mivel "a dinamikája elnyújtott", és a kifizetéseknek megvan a saját időrendje - tette hozzá.

Így a kampányhajráig kitart majd a bejelentések lendülete, bár az később derül ki, hogy milyen lesz a reálbérnövekedés vagy az infláció - mondta az elemző.

Az elemző felhívta a figyelmet, hogy bár Magyar Péter tehet ígéreteket, a költségvetés, az eszközök a kormánynál vannak. Másrészt, mutatott rá az elemző, ha ideológiailag és értékalapon Magyar Péter konzervatív oldalról akarja előzni a Fideszt, az problémát jelenthet. "Ez egy sajátos csapda" - mondta végül Vasali Zoltán, aki szerint így Magyar Péter nem tud kiállni a Pride-nál sem egyértelmű nyilatkozattal.

Related posts