A német politikai színtér új fejezetéhez érkeztünk, hiszen véget ért a dráma, amely sokak figyelmét lekötötte. Ezt az eseményt senki sem fogja könnyen elfelejteni: a Bundestag másodjára is bizalmat szavazott az új német kancellárnak. Merz végre elérte cél

Az esemény rendkívüli jelentőséggel bír a második világháború után kialakult német politikai tájban. Friedrich Merz a Bundestagban a második szavazási körben megszerezte a szükséges többséget a kancellári poszt betöltéséhez, ezzel sikerült megelőznie egy potenciális alkotmányos válságot.
Friedrich Merz első körös kudarca után újabb titkos szavazásra került sor a Bundestagban a német kancellárválasztás kapcsán. Noha a CDU-CSU és a szociáldemokraták többséggel bírnak, ez az eredmény a párt belső megosztottságára utalhat. A második körben azonban Merznek sikerült elnyernie a többséget, 325 szavazattal, ami azt mutatja, hogy az alkotmányos válság árnyéka alatt a mögötte álló koalíció képes volt megszervezni és egységbe forrasztani a sorait.
Kedd délután a német Bundestag minden frakciója jóváhagyta a második szavazási kör megindításáról szóló eljárási indítványt. Ezt követően Julia Klöckner, a parlament elnöke hivatalosan is megnyitotta az újabb titkos szavazást Friedrich Merz kancellárrá választásáról.
Merz, a CDU elnöke, kedd reggel a Bundestag első szavazási körében nem tudta elérni a szükséges többséget – ez a modern német történelemben példátlan eseménynek számít. A "kancellári többség" kialakításához 316 szavazatra lenne szükség a 630 fős parlamentben, ám Merz mindössze 310 voksot tudott összegyűjteni.
A konzervatív CDU-CSU szövetség és szociáldemokrata koalíciós partnereik összesen 328 képviselői hellyel bírnak, ami elvileg elegendő a többséghez. Azonban a titkos szavazás miatt nehézkessé válik annak pontos meghatározása, hogy hol és miként mutatkozik meg a belső eltérés vagy az ellenállás.
A szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt is támogatta a második szavazási forduló kiírását. "Németországnak most kormányra van szüksége - mi nem fogjuk ezt megakadályozni" - idézte a Deutsche Welle Bernd Baumannt, az AfD frakcióvezetőjét, aki a plenáris ülésen, az eljárási szabályokról folytatott vitában szólalt fel.
Merz lesz az új német kancellár
A konzervatív vezető megszerezte a többséget a Bundestagban a német kancellársághoz a szavazás második fordulójában.
Most 325 törvényhozó támogatta Merzt, ezzel sikeresen átlépte a szükséges 316-os küszöböt. Az első szavazás során azonban csupán hat szavazat hiányzott neki a kancellári poszt elnyeréséhez, ami váratlan és kiábrándító visszaesésnek bizonyult. A modern Németország történetében ez volt az első eset, hogy egy kancellárjelölt nem tudta megszerezni a győzelmet az első körben.