Dél-Korea válságos helyzetben van: az elnök alkotmányos vádakkal nézhet szembe a statárium bevezetése következtében.
Jun Szogjol kedden statáriumot hirdetett, majd pár órával később visszavonta azt. Az ellenzék alkotmányos vádeljárást tervez ellene, míg a tüntetők Szöul utcáin az elnök lemondását követelik.
A dél-koreai parlament pénteken vagy szombaton határoz a köztársasági elnök alkotmányos vádeljárásáról (impeachment), miután Jun Szogjol kedden váratlanul hadiállapotot hirdetett az ország területén, ahogy azt a Telex összefoglalója is megemlíti. Az államfő döntése heves ellenállást váltott ki a társadalom különböző rétegeiben, és az ellenzéki pártok azonnali intézkedéseket követelnek a helyzet kezelésére.
Jun Szogjol a statárium bevezetésének szükségességét azzal indokolta, hogy az "észak-koreai kommunista erők által jelentett fenyegetés" és az "államellenes elemek" felszámolása elengedhetetlenné tette a katonai irányítás alkalmazását. Az elnök megfogalmazása szerint "az államellenes erők súlyos veszélyt jelentettek az állam alapvető működésére, és aláásták a liberális demokrácia alkotmányos rendjét." Mindazonáltal, néhány órával később, a parlamenti nyomásra visszavonta ezt a döntést.
A lépés nem csillapította a feszültséget, sőt, úgy tűnt, hogy csak tovább fokozta azt. A hideg, szeles időjárás ellenére ezrek vonultak Szöul utcáira, hangosan követelve az elnök lemondását. A demonstrálók a kormányfői hivatal előtt gyűltek össze, ahol a légkör továbbra is rendkívül feszültté vált.
A Demokratikus Összefogás Párt vezette parlamenti ellenzék szerdán közölte, hogy ha Jun nem mond le önként, vádeljárást kezdeményeznek ellene. Szerintük a statárium bevezetése "egyértelműen sérti az alkotmányt", mivel semmi sem indokolta ezt a lépést. Az ellenzéknek azonban kétharmados többségre van szüksége a sikerhez, így Jun saját pártjából is támogatókra lesz szükségük.
A hatalmon lévő Polgári Erő Párt vezetője, Han Donghun, szintén nyomást gyakorolt az elnökre és kabinetjére, sürgetve őket a lemondásra. A védelmi minisztérium bejelentette, hogy Kim Dzsong-hjon miniszter nyitott a lemondásra, és kész elhagyni posztját.
Dél-Koreában 44 év elteltével először lépett életbe statárium, ami teljesen váratlanul sújtott le az ország lakosságára. Az elnöki döntést követően a rendőrök és katonák körbezárták az országgyűlés épületét, ami a modern demokratikus Dél-Korea történetének egyik legnagyobb válságát idézte elő.