Tuzson Bence: Az áldozatok megsegítése elengedhetetlen feladatunk Az áldozatok helyzete mindig is kiemelt figyelmet érdemelt, hiszen senkinek sem szabad egyedül viselnie a nehézségeket, amelyekkel szembesül. A társadalom felelőssége, hogy támogassa őket,


Tuzson Bence az újonnan létrehozott áldozatsegítő központ megnyitóján, valamint a 2024. évi Victima Protector díjak átadásakor kiemelte, hogy a történelem során a jogrendszer gyakran elhanyagolta az áldozatok szükségleteit. Ma azonban a helyzet radikálisan megváltozott; az áldozatok támogatása ugyanolyan fontos szerepet kap, mint a bűncselekmények felderítése. A szemléletváltás jelentősége felbecsülhetetlen, és az áldozatsegítési elv már az állam egész működését áthatja. A rendőrség már nem csupán a nyomozásokra összpontosít, hanem aktívan figyelmet fordít az áldozatokra is – hangsúlyozta Tuzson.

A miniszter véleménye szerint a rendőrségen és a központokban dolgozók szerepe nem csupán munka, hanem egy igazi hivatás. Egy felújított épület önmagában nem elegendő; ahhoz, hogy valóban élettel teljen meg, elhivatott és szenvedélyes emberekre van szükség, akik a szolgálatukat komolyan veszik.

A néhány évvel ezelőtt megjelent online csalásokkal kapcsolatban jogszabályi módosítások léptek életbe, amelyek célja a bűncselekményekből származó pénzek mozgásának megállítása. A bankoknak új jogi kereteket kellett kialakítaniuk, és jelenleg is azon fáradoznak, hogy a külföldi bankszámlák adatainak átadása lehetővé váljon, így megelőzve a pénzek továbbküldését.

"Odafigyelünk, hogy a jogszabályok védjék a magyar embereket, az áldozatokat" - jegyezte meg.

Király Nóra, az Igazságügyi Minisztérium áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztosa arról beszélt, hogy 2024-ben több mint 30 ezer áldozatnak segítettek a 17 központ, a négy áldozatsegítő pont, illetve az éjjel-nappal hívható áldozatsegítő vonal jóvoltából. A kormány 2010 óta azon dolgozik, hogy minél kevesebb bűncselekmény történjen és minél több áldozatnak tudjanak segíteni.

Töreki Sándor, az országos rendőrfőkapitány helyettese hangsúlyozta, hogy az áldozatsegítés nem függ sem a rendfokozattól, sem a beosztástól, sem pedig az életkortól. A segítségnyújtásban részt vevő személyek köre rendkívül széles, hiszen a tiszthelyettesektől kezdve egészen a tábornokokig bárki hozzájárulhat e fontos feladathoz.

Töreki Sándor szavaiból kiderült, hogy míg 2022-ben körülbelül hatezer sértett adatait továbbították a rendőrségről az áldozatsegítő szolgálatokhoz, addig tavaly ez a szám már 16 ezerre nőtt. Az ország minden pontján, Zalaegerszegtől Nyíregyházáig, egységes és színvonalas támogatásban részesülnek azok, akik bajba kerültek, függetlenül attól, hogy jogi vagy anyagi segítségre van szükségük. Az áldozatsegítés azonban nem állhat meg a statisztikáknál; alkalmazkodnia kell a társadalmi kihívásokhoz is. Jelenleg a családon belüli erőszak és a nők elleni bántalmazás kérdései kerülnek a középpontba, ezért fontos, hogy az érintettek támogatásában és segítésében közös gondolkodásra van szükség - tette hozzá.

Vámos Zoltán Vas vármegyei főispán felidézte, hogy 2018-ban az országban másodikként nyílt áldozatsegítő központ Szombathelyen. Tevékenységük során az áldozat érdeke az első, hogy a lehető legkevesebb traumát éljenek át és a lehető leggyorsabban tudjanak segíteni a bajba jutottaknak.

A szombathelyi ünnepség zárásaként az ország különböző részeiből érkező tíz rendőrtiszt és helyettes kapta meg az Igazságügyi Minisztérium, valamint az Országos Rendőr-főkapitányság által 2022 óta évente odaítélt Victima Protector díjat.

Related posts