A bugyi-botrány újabb fejezetéhez érkeztünk: a hazánkban elérhető fehérneműk között méreganyagokkal szennyezett darabok találhatók! Itt az idő, hogy cselekedjünk! - Pénzcentrum


Miközben Európában a gyerekjátékok esetében már szigorú szabályozások érvényesek a toxikus vegyi anyagok használatára, a gyerekruhák piacán még mindig nincs megfelelő védelem. A Tudatos Vásárlók Egyesülete által végzett alsónemű-teszt során kiderült, hogy a kisgyerekek ruházatában is fellelhetőek a biszfenolok - ezek olyan ártalmas vegyi anyagok, amelyek már csekély mennyiségben is képesek felborítani a hormonrendszert, komoly egészségügyi problémákat okozva. Hogyan lehetséges az, hogy a játékbabák öltözéke védett, míg a gyermekek mindennapi viselete nem élvezi ezt a biztonságot?

Egyre több tanulmány állapítja meg, hogy az emberek szervezete napi szinten nagy mértékben ki van téve káros vegyi anyagoknak. Ezek közül az egyik legveszélyesebb vegyületcsalád a biszfenol, a műanyag gyártásban használt adalékanyag. A biszfenolok megzavarhatják a hormonrendszer egészséges működését, a magzat idegfejlődését, rákkeltők lehetnek, meddőséget, terméketlenséget okozhatnak, elhízáshoz, hiperaktivitáshoz vezethetnek, és felelőssé tehetők a cukorbetegség kialakulásáért.

A veszélyes biszfenolok kioldódása a műanyag edényekből, konyhai eszközökből, kulacsokból egyre inkább közismert a fogyasztók körében. A biszfenolokat azonban nem csak a műanyag használati cikkekben, hanem a textíliákban is alkalmazzák, színrögzítőként. A műszálas poliamid textilek 80%-a színtartósító kezelést kap, a színtartósító keverékek pedig biszfenolokat tartalmaznak, melyek a termékekben maradványként elkerülhetetlenül jelen vannak.

Bár a ruhaneműk esetében jelenleg nem érvényesek a biszfenol-tartalomra vonatkozó korlátozások, a Tudatos Vásárlók Egyesülete legújabb tesztje arra mutatott rá, hogy szükség lenne a szabályozás kiterjesztésére. A teszt során, amely egyedülálló nemzetközi együttműködés keretében zajlott, összesen 166 különböző alsóneműt vizsgáltak meg. Az eredmények aggasztóak: a mintában szereplő bugyik harmadában fellelhető volt ez a káros vegyület, míg minden tizedik alsóneműben olyan mennyiségű biszfenolt találtak, amely már komoly egészségügyi kockázatot jelenthet.

Európában a fogyasztók védelmében számos veszélyes anyagot már betiltottak a gyerekjátékokban. Tiltva van a rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító vegyi anyagok használata, illetve a biszfenol A is a 36 hónaposnál fiatalabb gyermekeknek szánt játékok esetében.

A szabályozások terén komoly ellentmondásokkal találkozunk: a gyermekruházat olyan rejtett kockázatokat rejthet magában, amelyekről sok szülő talán még csak nem is hallott. Gondoljunk csak egy kisgyerekre, aki boldogan öleli magához a játékbabáját, melynek ruházata teljes mértékben biztonságos, hiszen a gyártás során a legveszélyesebb vegyi anyagok már nem kerülhetnek bele. Ugyanakkor, meglepő módon, a kisgyermek saját ruhájában, amit nap mint nap visel, ott lapul a biszfenol. Hogyan lehetséges az, hogy a játékbabák öltözete védve van, míg a gyermekek mindennapi viselete nem kap megfelelő figyelmet?

A szabályozás ebben a kérdésben súlyosan hiányos. A gyermekek ruházatában és alsóneműjében ott vannak azok a biszfenolok, amelyek a játékokban már rég nem fordulhatnak elő, mivel a játékbaba öltözetekre szigorú határértékek vonatkoznak, míg a kisgyermekek ruházatára és általában a textilekre nincs semmilyen szabályozás. Ez azt jelenti, hogy gyerekek mindennapi viselete, amely folyamatosan érintkezik a bőrükkel, továbbra is rejtett veszélyeket hordoz.

A legismertebb biszfenol vegyület, a biszfenol A (BPA) alkalmazását számos termékben már szigorúan korlátozták, sőt, egyes esetekben teljesen betiltották az Európai Unióban és más országokban is. Ez a lépés különösen a cumisüvegek, gyermekeknek készült tárgyak és játékok, valamint hőpapírok és élelmiszercsomagolások esetében vált szükségessé.

A tiltás miatt a gyártók növekvő mennyiségben új vegyi anyagokkal, egyéb típusú biszfenolokkal váltják ki a biszfenol A-t. Ilyen többek között a biszfenol S és a biszfenol F, amelyekre jelenleg nincsen tiltás sem a műanyagokban sem a textíliákban, pedig ezekről is bebizonyosodott, hogy már egész kis dózisban felborítják a hormonrendszert

„- mondja Dénes Júlia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének vegyész szakértője.”

Mivel a biszfenol A nem az egyetlen biszfenollehetőség, amit a Tudatos Vásárlók Egyesülete a textilekben felfedezett, fontos, hogy a szabályozások ne csupán a BPA-ra terjedjenek ki. Több mint 30 másik, komoly aggályokat felvető biszfenolvegyület is létezik, amelyek szintén figyelmet érdemelnek – legyen szó műanyag termékekről vagy textíliákról.

A toxikus anyagokat csoportokba kell sorolni, hasonló kémiai összetételük és toxicitásuk alapján, és ezeknek a csoportoknak a teljes betiltása szükséges

„Kérlek, tedd különlegessé a mondanivalódat” – kérte Dénes Júlia.

Meggyőződésünk, hogy a szigorúbb szabályozás érdekében a fogyasztói összefogás a leghatékonyabb eszköz. Ennek jegyében egyesületünk petíciót indított, amelynek célja, hogy felhívja a hatóságok figyelmét arra, hogy ne csupán az élelmiszerekben előforduló biszfenolokat vegyék komolyan, hanem kiterjesszék a figyelmet a fehérneműkben és más használati tárgyakban található vegyi anyagok szabályozására is.

„Egyedi megközelítésre van szükségünk” – hangsúlyozza Gulyás Emese, a Tudatos Vásárlók Egyesülete alapítója.

A fogyasztói közösség hangja nemcsak jogi és gazdasági, hanem etikai szempontból is nyomást gyakorolhat. Ha a lakosság egyértelműen kifejezi elkötelezettségét és igényét a szigorúbb szabályozások iránt, az érdemi változásokat eredményezhet

Gulyás Emese folytatja a mondandóját.

Bízunk benne, hogy ez az akció kulcsfontosságú lehet a biszfenolokkal kapcsolatos szabályozások felgyorsításában és szigorításában

- fűzi hozzá.

A ToxFree Life for All projekt keretében magyar, szlovén, cseh és osztrák fogyasztói szervezetek léptek össze, hogy csökkentsék a fogyasztók káros vegyi anyagoknak való kitettségét. Az öt partnerszervezet együttműködik a tesztelésben, szoros kapcsolatot ápol a döntéshozókkal, kampányokat indít és olyan oktatási programokat alakít ki, amelyek segítik a fogyasztókat a tudatosabb választásokban.

Related posts