Több ezer illegális bevándorló érkezett a volt szovjet tagköztársaságokból, amely jelentős feszültségeket és kihívásokat okoz a régióban.
Szeretné felfedezni, mi minden vár Önre 2025-ben?
Milyen hatásokkal jár, ha a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is felhasználhatjuk?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András és Nagygyörgy Tibor nevei mind olyan egyéniségeket jelölnek, akik valamilyen módon hozzájárultak a saját területükhöz. Mindannyian különböző szakterületeken tevékenykednek, és munkájuk révén jelentős hatással vannak a közéletre és a tudományra. Képességeik és elkötelezettségük példaértékű, és inspiráló módon formálják a jövőt.
És sok más neves szakértő ezúttal élő adásban osztja meg gondolatait!
Az észak-romániai Botosani megyében szerdán 90 különböző helyszínen, magánlakásokban és közintézményekben hajtottak végre házkutatásokat. Ezt a határrendészet illegális migráció és nemzetközi bűnözés elleni igazgatósága, valamint a jászvásári és máramarosszigeti regionális parancsnokság felügyelői végezték, a legfőbb ügyészség koordinálásával.
A vádhatóság közleménye szerint a két Botosani megyei községháza, illetve lakosság-nyilvántartó hivatal alkalmazottaiból és az általuk beszervezett falusiakból álló hálózat Ukrajnában, Moldovában vagy Oroszországban született külföldieknek 350-400 euróért árult - hamis adatok alapján kiállított, de valódi - román személyazonossági iratokat.
Előfordult olyan helyzet, amikor az érintett mindössze két napon belül nemcsak a román személyi igazolványát, hanem az útlevelét is sikerült beszereznie.
Botoșani megye egyik falucskájában körülbelül tízezer, Ukrajnából, Moldovából vagy Oroszországból származó "honosított" lakost regisztráltak különféle lakcímeken. Ezek a bejegyzések gyakran olyan hamisított befogadó nyilatkozatokon alapultak, amelyekről a lakástulajdonosok nem is voltak tudomással.
A bűnszövetkezet mozgásképtelen, külföldön tartózkodó vagy olyan elhunyt lakosok házába "fogadott be" külföldieket, akiknek hagyatéki eljárását az örökösök nem folytatták le.
Azonban akadtak olyan lakosok a két községben, akik 100-150 euróért cserébe készségesen adtak ki valódi befogadó nyilatkozatokat olyan ukránoknak, moldovaiaknak vagy oroszoknak, akiknek a szándéka egyértelmű volt: sosem fognak ott letelepedni.
A román iratokért kifizetett összegből 50-100 euró került a lakosságnyilvántartó hivatal dolgozójához, míg 50 eurót az ügyintézés hivatalos költségeire használtak fel. Minden kiállított irat eredeti volt, a szolgáltatásokért járó összegekről pedig nyugtát állítottak ki, továbbá a könyvelésbe is megfelelően rögzítették - derült ki a legfőbb ügyészség nyilatkozatából.