Terézvárosban komoly következményekkel járhat, ha a kuka rossz napján az utcára kerül.

A VI. kerület önkormányzata úgy döntött, hogy ideje komolyabb lépéseket tenni a közlekedést zavaró kukák és a palackgyűjtők okozta kaotikus helyzet ellen. Ennek érdekében szigorították a szabályozást: azok a lakóházak, amelyek szeméttárolói az előírt időkereten túl is az utcán maradnak, akár 200 ezer forintos bírsággal is sújthatók.
A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. körülbelül egy éve vezette be új hulladék-visszaváltási rendszerét, ám Terézvárosban egyértelműen megmutatkoznak a működés hiányosságai. A helyi önkormányzat közleménye szerint a rendszer nemcsak, hogy nem vált be, hanem új problémák sorát is előidézte – értesült róla a 24.hu. Ennek következtében a VI. kerület önkormányzata úgy döntött, hogy szigorít a kukák kihelyezésére vonatkozó szabályokon, és a károk csökkentése érdekében akár 200 ezer forintos bírságot is kiszabhat a társasházakra.
Terézvárosban kevés visszaváltó pont áll rendelkezésre, a közterületi hulladékgyűjtőket pedig folyamatosan megrongálják, szétszedik, a házak elé kihelyezett kukákat kiborítják palackok után kutatva azok, akiknek ez az egyetlen megélhetésük. Mindez odáig fajult, hogy már a házak udvarára is bemennek a guberálók és széttúrják a kukákat.
A főváros szívébe folyamatosan érkeznek a "palackvadászok" a világ minden tájáról, köszönhetően a turistáknak és az átutazóknak. Mivel a nem helyi látogatók gyakran nem törődnek a palackjaik visszaváltásával, sokszor inkább a kukába dobják azokat. Ezért Budapest belvárosa igazi aranybányává válik a hulladékgyűjtők számára.
A városvezetés véleménye szerint a jelenség komoly többletterhet ró a kerület takarítóira, míg a rendészeknek az állandó ellenőrzések újabb feladatokat adnak. Mindez pedig jelentős nyomást gyakorol az önkormányzat költségvetésére.
"Az új szabályozásunk értelmében a társasházak a szemétszállítás előtti napon csak este 8 után tehetik ki a kukáikat, melyek másnap 13 óráig lehetnek az utcán. Adunk türelmi időt a társasházaknak, de többszöri felszólítás után büntetünk, ha valaki nem tartja ezt be, és a büntetés akár 200 ezer forint is lehet. Ezt kiegészítve májustól köztisztasági cégünk a polgárőrséggel együtt járőrszolgálatot szervez a lakossági hulladékszállítási napokat megelőző éjjelen, így nagyobb eséllyel tudunk fellépni a kukákat rongálókkal szemben, és csökkenteni tudjuk a MOHU által generált károkat" - jelentette be Soproni Tamás, a kerület polgármestere.
A rendészek először figyelmeztető matricákat helyeznek el a nem előírt időben az utcán hagyott kukákon, felhívva ezzel a figyelmet arra, hogy az utcán hagyott szeméttárolók akadályozzák a gyalogosokat és az autókat, emellett a palackvadászok kiemelt célpontjai.
Az önkormányzat a palackozással kapcsolatos jogsértések és bűncselekmények felderítése érdekében a rendőrség támogatását kéri. Ezen kívül elvárja a kormánytól, hogy erősítse a szociális ellátórendszert, hiszen elfogadhatatlan, hogy sok ember megélhetése a palackvisszaváltásra épüljön. Az önkormányzat hangsúlyozza, hogy a tartós megoldás érdekében a MOHU-nak is aktívan részt kellene vennie, legalább annyival, hogy a palackgyűjtés miatti köztisztasági problémák kezelésének költségeit fedezi az érintett települések számára.