A Sapientia Egyetem Teller Ede emlékérmét adományozott a Magyar Tudományos Akadémiának.


A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem olyan szakmai és támogató tevékenységeket ismer el a Teller Ede-emlékéremmel, amelyek jelentős mértékben hozzájárultak az intézmény fejlődéséhez és nemzetközi hírnevének növeléséhez. Az egyetem szenátusa úgy véli, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) az egyetem megalapítása óta eltelt 25 évben folyamatosan és hatékonyan támogatta az intézményt, ezért méltó a mostani elismerésre. Freund Tamás is hangsúlyozta, hogy ez az elismerés megerősíti azt a nézetet, miszerint az utóbbi időszakban sok kritikát kapott, 200 éves MTA valódi nemzeti intézményként működik, amely a teljes magyar nemzet és tudományos közösség szolgálatában áll, határon innen és túl.

A Teller Ede-emlékérem átadásával ismerte el a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kiemelkedő tevékenységét, amely már két évszázada támogatja a magyar tudomány világát, beleértve az erdélyi egyetem fejlődését is. Az ünnepélyes díjátadóra május 15-én, csütörtökön került sor az Akadémia székházában, a határon túli magyar tudományos intézetek és szervezetek hónapja alkalmából megrendezett konferencia keretében. Az MTA elnöke, Freund Tamás, Tonk Mártontól, a Sapientia EMTE rektorától, valamint Lázár Ede docenstől, a Sapientia EMTE szenátusának elnökétől vette át az elismerést. A világhírű magyar származású amerikai atomfizikusról elnevezett díjat az egyetem olyan személyeknek adományozza, akik szakmai tevékenységükkel vagy támogatásukkal jelentős mértékben hozzájárultak az intézmény fejlődéséhez és nemzetközi hírnevének növeléséhez. Az idei évben a Sapientia EMTE vezetősége úgy döntött, hogy a díjat egy intézménynek, az MTA-nak ítéli oda, ezzel is hangsúlyozva az együttműködés fontosságát.

A Magyar Tudományos Akadémia már két évszázada a hazai tudományos élet alapköve, kiemelkedő tudományos teljesítményével és társadalmi felelősségvállalásával irányt szab nemcsak Magyarországon, hanem a határokon túl is. Az Akadémia odaadó munkájának és a tudományos közösségek támogatásának szerepe elengedhetetlen a Kárpát-medencei magyar felsőoktatás és kutatás fejlődésében - emelte ki Tonk Márton az éremátadó ünnepség előtt. A szenátus döntésének indoklása szerint a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Teller Ede-emlékérmet adományoz a Magyar Tudományos Akadémia számára, tisztelegve alapításának 200. évfordulója alkalmából, a Sapientia EMTE-nek nyújtott kiemelkedő támogatás és sokrétű szakmai együttműködés elismeréseként.

Freund Tamás, az MTA elnöke a Magyar Tudományos Akadémia teljes köztestülete nevében köszönte meg a rendkívül megtisztelő elismerést, ami szavai szerint azért is esik különösen jól az Akadémiának, mert az alapítása 200. évfordulóját ünneplő nemzeti intézmény éppen össztűz alatt áll: "Egy nemzeti intézményt támadnak, éppen a 200. évfordulóján - utalt az utóbbi időben megjelent támadó hangvételű újságcikkekre Freund Tamás. - Ez az elismerés csak alátámasztja, hogy mi valóban nemzeti intézmény vagyunk, egy 200 éves nemzeti intézmény, amely az egész magyar nemzetért, a nemzet tudományos kutatásaiért, tudományos menedzseléséért felel határon innen és túl. Ezért szeretném köszönetemet kifejezni az egész köztestületnek, hiszen ez a tudásbázis, ami itt összejött, a Magyar Tudományos Akadémia 19 ezernél is több olyan köztestületi tagja, akik PhD-fokozattal rendelkeznek, megkerülhetetlen."

Az MTA elnökének, Freund Tamásnak nyilatkozata szerint minden hasonló elismerés fontos figyelmeztetés a döntéshozók számára, hogy érdemes támaszkodniuk erre a nemzeti intézményre, még akkor is, ha az kritikákat fogalmaz meg. Ezen kritikák nem tekinthetők politikai támadásoknak. Freund ígéretet tett arra, hogy az MTA a jövőben is aktívan támogatni fogja a határon túli tudományos műhelyeket és egyetemeket, célul tűzve ki az egyetemes magyar tudás- és tudósközösség megalapozását és megszilárdítását. Az elnök köszönetet mondott a Sapientia Egyetemnek, valamint a többi erdélyi és határon túli magyar felsőoktatási intézménynek, amelyek hozzájárulnak az MTA törekvéseihez. "Együtt, közösen sokkal nagyobb eredményeket érhetünk el" - zárta beszédét Freund Tamás.

A Teller Ede-érem az egyetem díjainak egyik legjelentősebb elismerése, amely szoros kapcsolatban áll a Sapientia Egyetem történetével. Az intézmény 2000-es megalapításakor Teller Ede egy szívélyes levélben üdvözölte az új erdélyi magyar felsőoktatás kezdetét, amely az önállóság és a tudományos fejlődés szimbóluma lett. A neves atomfizikus 2002-ben tiszteletbeli elnök szerepét vállalta az egyetem nemzetközi tanácsadói testületében, ezzel még inkább megerősítve kötődését a közösséghez. A kézírásos üdvözlőlevél és a Teller Edével készült interjú videófelvétele az egyetem archívumának kincseivé vált, és hozzájárult ahhoz, hogy néhány évvel később megalakuljon a Teller Ede-emlékérem. Ez az elismerés egy Hunyadi László által tervezett kisplasztika formájában ölt testet, amelyet egyedi dizájnú oklevél kísér, így méltó módon honorálva Teller Ede örökségét és az erdélyi magyar tudományos élet iránti elkötelezettségét.

A Magyar Tudományos Akadémia, vagyis az MTA köztestülete most egy különleges elismerésben részesült. A mai díjátadó rendkívüli jelentőséggel bírt, mivel eddig csupán néhány kiemelkedő egyén kapta meg ezt a kitüntetést az egyetem szenátusa által. Most azonban először történt meg, hogy egy intézmény vagy testület állhat a díjazottak között. Az elismerés kifejezés nem véletlen, hiszen ez a díj a Sapientia Egyetem és a Magyar Tudományos Akadémia közötti elmúlt huszonöt év együttműködésének, támogatásának és tudományos partnerségének a szimbóluma – hangsúlyozta Tonk Márton a díjátadó esemény végén.

Az egyetem alapítása nem csupán egyszerű feladat, különösen, ha a semmiből, zöldmezős beruházásként történik. Az elmúlt időszakban, és azóta is, jól megfigyelhető, hogy számos tudományágban az Akadémia neves tudósai és elismert szakemberei jelentős támogatást nyújtottak intézményünknek. Előadásokat tartottak, részt vettek a Kárpát-medencei és nemzetközi kutatói együttműködések kialakításában, mindezt pedig az elmúlt negyed évszázad során olyan mértékben tették, amely kétségtelenül elérte a díj odaítéléséhez szükséges kritikus tömeget - mondta el az egyetem rektora, Tonk Márton. Hozzátette, hogy már korábban is felmerült, hogy az MTA érdemelje ki az emlékérmet, de az Akadémia 200. évfordulójának ünneplése "adta meg a végső impulzust": "Mi lehetne szimbolikusabb és szebb, mint az Akadémia két évszázados jubileumi eseménye, amely keretében végül átadhattuk ezt a kitüntetést."

A rektor szerint a díj kifejezi mindazt a köszönetet, amivel a fiatal erdélyi egyetem a Magyar Tudományos Akadémiának tartozik a felsőoktatási intézmény alapítása óta nyújtott szellemi és kutatói támogatásért. "Nagy megtiszteltetés és öröm számunkra az is, hogy sok tekintetben mi onnan, a külhoni magyar régiókból segíthetjük az Akadémia munkáját, akár a köztestületben, akár az akadémikusaink, akár a külső köztestületi tagok révén. A jövőnek is erről az együttműködésről kell szólnia, ahogy az előző két, két és fél évtized is erről szólt" - hangsúlyozta Tonk Márton a támogatás kölcsönösségének fontosságát.

Az Akadémia által nyújtott támogatások listája meglehetősen hosszú, és számunkra rendkívül értékes. Az MTA különféle programjai, amelyek a külhoni kutatókat célozzák, kulcsszerepet játszottak abban, hogy a Sapientia Egyetem fiatal oktatói húsz évvel ezelőtt mára elismert professzorokká és docensekké válhattak. Az MTA egy olyan kutatói infrastruktúrát és ösztönző rendszert alakított ki, amelyből az egyetemünk és kutatóink egyaránt jelentős előnyöket húzhattak. Ezen kívül számos szakmai konferenciát is köszönhetünk az MTA-nak, amelyek már megvalósultak, illetve még szervezés alatt állnak – emelte ki a rektor az egyetem és az MTA közötti együttműködés fontos állomásait.

"Ne felejtsük azt se, hogy Kolozsváron, azaz abban a városban, ahol egyetemünk központja is működik, a Magyar Tudományos Akadémiának területi bizottsága van. Tehát élő és állandó fizikai kapcsolatban van a Sapientia Egyetem a területi bizottságban zajló munkával, az ottani szakmai grémiumoknak, testületeknek tagjai vagyunk" - emelt ki még egy fontos részletet Tonk Márton, hozzátéve, hogy önmagában a területi bizottság megalapítása az erdélyi magyar tudományosság, az erdélyi magyar felsőoktatás számára nagyon fontos dolog volt, miképp az Akadémia Erdélyi Múzeum-Egyesülethez fűződő stratégiai partnerségének is rengeteg a pozitív hozadéka az erdélyi tudományos intézmények számára.

A Sapientia EMTE és az MTA közötti együttműködés jövője kapcsán a rektor egy új megállapodásról tájékoztatta a közönséget: az intézmény a Magyar Tudományos Művek Tárával (MTMT) és az MTA Könyvtár és Információs Központ Repozitóriumával összefonódva kezdte meg közös munkáját. Az egyezség értelmében a jövőben a Sapientia Egyetem összes publikációs tevékenysége ezen a platformon keresztül kerül adminisztrálásra. "Ez egy mérföldkő számunkra, hogy intézményi szinten beléphetünk az MTA MTMT struktúrájába, amiről hosszú ideje folytak a tárgyalások, és hétfőn informálisan véglegessé vált az együttműködés. Ezzel egy olyan rendszerhez csatlakozunk, amely a magyar tudományosság szívében fejlődött ki. Az itt felhalmozott tudománymetriai szakértelem és az MTMT által nyújtott szakmai támogatás egyetemünk számára is elérhetővé válik. Ez rendkívül pozitív hír, hiszen manapság egyre inkább szükség van arra, hogy különböző mutatók alapján mérjük és rangsoroljuk a teljesítményünket, és ebben az Akadémia intézményrendszere komoly segítséget tud nyújtani" - hangsúlyozta a rektor.

Related posts