Szijjártó Péter, a külügyminiszter, a Hamász által elrabolt magyar állampolgárról beszélt, hangsúlyozva a kormány elkötelezettségét a túsz biztonságának helyreállítása mellett. A miniszter kifejezte aggodalmát a helyzet miatt, és megemlítette, hogy aktíva
Rendkívüli tűzeset történt a Keleti pályaudvaron, ahol egy mozdony hatalmas lángokban áll. További részletekért és friss információkért kövesd a cikkünket!
A Blikk híradása szerint péntek délután az izraeli biztonságpolitikai kabinet zöld utat adott a gázai tűzszünetnek és a túszalku folyamatának. Szombat hajnalban az izraeli Miniszterelnökség már be is jelentette a megállapodás hivatalos ratifikálását. Az Egyezmény értelmében a Gázában fogva tartott túszokat szabadon engedik, és Szijjártó Péter is nyilatkozott arról, hogy ez lehetőséget teremt a még fogságban lévő magyar állampolgárságú túsz családjához való visszatérésére. Ugyanakkor sajtóinformációk szerint Omri Miran, a magyar-izraeli édesapa neve nem található a szabadon bocsátott túszok listáján. A férfit 2023 októberében rabolták el, és azóta ismeretlen helyen tartják fogva.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium szombati tájékoztatása alapján Szijjártó Péter külügyminiszter telefonon folytatott megbeszélést Gideon Szaár izraeli kollégájával. A beszélgetés során Szijjártó Péter felidézte, hogy a Hamász tizenöt hónappal ezelőtt egy brutális merénylet keretében támadta meg Izraelt, és azóta a nemzetközi közösség várakozással tekint a konfliktus rendezésére.
Üdvözölte, hogy végre megszületett a megállapodás a tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról, aminek egyik következményeként izraeli kollégája is elhalasztotta az erre a hétre tervezett budapesti látogatását.
Arról számolt be, hogy Gideon Szaár ugyanakkor telefonon tájékoztatta a mai napon a több szakaszra bontott megállapodásról, amelynek első fázisában harminchárom túsz fog kiszabadulni a terrorcsoport fogságából
- Magyarország üdvözli ezt a megállapodást. Megértjük, hogy az izraeli kormánynak ez egy nagyon nehéz döntés volt, ugyanakkor nagyra becsüljük azt az elkötelezettséget, amellyel az izraeli kormány, illetve a közvetítők dolgoztak ennek a megállapodásnak a létrehozása érdekében - szögezte le.
- A közel-keleti térség biztonsága nemcsak Európa, hanem az egész világ biztonságára nagy hatással van, tehát egy ilyen tűzszüneti megállapodás az egész világ biztonsági helyzetét, benne Európa biztonsági helyzetét is javítja - tette hozzá.
Mi pedig kifejezetten a nemzeti érdekeinket szem előtt tartva arra törekszünk, hogy ennek a megállapodásnak az első szakasza maradéktalanul megvalósuljon. Az első fázis sikeres végrehajtása ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy a második szakaszra vonatkozó megállapodás is megszülethessen. Ez a második szakasz kínálja a reményt arra, hogy a Hamász fogságában lévő, magyar állampolgárságú túszok is szabadon távozhassanak. A mostani szabadítási folyamat során elsősorban nők, betegek és idős férfiak kerülnek majd a szabadon bocsátottak közé – tette hozzá.
Szijjártó Péter rámutatott, hogy a magyar állampolgárságú túsz egy fiatalabb férfi, aki nem tartozik az előbb említett kategóriákba, így az ő kiszabadulásához szükség van arra, hogy az első fázis tökéletesen teljesüljön, és utána sikerüljön megállapodást kötni a másodikról is.
Az izraeli külügyminiszter kollégájának biztosítottam, hogy Magyarország határozottan Izrael mellett áll ebben a helyzetben. Támogatjuk a tűzszüneti megállapodás végrehajtását, és elkötelezettek vagyunk amellett, hogy segítséget nyújtsunk, lehetővé téve ezzel, hogy a megállapodást egy újabb fázis kövesse - jelentette ki.