Ó gyönyörű fenyő, ó gyönyörű fenyő, minden ágadban annyi szeretet lakozik.
Sokan számára az ünnep varázsa elképzelhetetlen fenyőfa nélkül. Békéscsabán karácsony közeledtével a fenyőfa árusok nyüzsgése egyre intenzívebbé válik, és az utcák megtelnek az ünnepi készülődés izgalmával.
Talán kevesen tudják, hogy hazánkban 200 évvel ezelőtt állítottak először karácsonyfát, az ünnepi szokás meghonosodása Brunszvik Teréznek köszönhető.
A békéscsabai térségi vásártéren a fenyőfa árusok szorgalmasan végzik munkájukat, hiszen az ünnepi időszak közeledtével sokan keresik a természetes szépséget, amit a friss fenyőfák nyújtanak. Ugyanakkor akadnak olyanok is, akik a műfenyőt választják, preferálva annak praktikus előnyeit az ünnepi készülődés során.
- Nekem már nem való az igazi fenyő, nem cipelem, tűlevelet se takarítok. A műfenyőt preferálom, az is szép tud lenni, igaz az élőfa illatához nem hasonlít semmi. De a mű ugyanolyan szép január hatig. Nahát, valamit valamiért - fejti ki gondolatait egy csabai piacozó, Apáti Istvánné.
Az élő fát vásárlók között is van különbség: a fiatalabb korosztály képviselői a normann fenyőt választják, mert nem annyira hullajtja a levelét. Az idősebbek az illatos lucfenyőt viszik jobban, mert meghitt karácsonyi hangulatot teremt. Az ezsütfenyőnek nagyon szűrós tűlevelei vannak, de a formája miatt annak is meg van a vásárlói tábora - teszi hozzá Kiss István őstermelő, aki már 30 éve van jelen a fenyőfa piacon. Idén ugyan emelni kellett az árakat 10-15 százalékkal, de a kereslet nem csökkent, az ünnepi készülődésben ezt még nem sínylik meg a kereskedők és a vásárlók sem.
Európában évente több mint 50 millió élő karácsonyfát vásárolnak az emberek, míg az ünnep valódi otthonában, az Egyesült Államokban, ez a szám 35 millióra rúg.