Skandináv stílusú pizzatészta olasz ínycsiklandó feltétekkel - Felfedeztük a Leopardot!
A világ is változik, meg a pizza is. 9 évvel azután, hogy a nápolyi pizza budapesti megjelenése alapjában írta át azt, amit a jó pizzáról gondolunk, elérkezett az idő, hogy más stílusú pizzák is felkeltsék az érdeklődést.
Bár a nápolyi pizza népszerűsége vitathatatlan, a vékony tésztás dél-olasz verzió annyira elterjedt, hogy sokan már kiismerik, mitől lesz igazán ízletes egy pizza. Ennek köszönhetően egyszerűbben próbálhatunk ki más stílusokat is, hiszen pontosan tudjuk, mik a minőségi pizza alappillére. Nem szükséges minden esetben a műfajhoz ragaszkodni. Ugyanez a helyzet a pizzaiolók esetében is: aki már tisztában van a hidratáltság szintjeinek hatásával, a liszt típusokkal vagy a kelesztési idő finomhangolásával, az akkor is képes ínycsiklandó pizzát készíteni, ha nem követi szigorúan a receptet.
Így volt ezzel Szarvas Dani is, aki a pizzán túl a leveles és a kovászos tésztákról is elég sokat tudott. Tésztás karrierje az IGEN-ben indult, majd a Digónál volt, később a Blitz Pizzánál. Innen a Freyja skandináv leveles tekercseivel fejlesztette magát tovább, és szintén a Freyja égisze alatt elindította a Nikset, amit bizonyos szempontból a Leopard elődjének lehet tekinteni, hiszen ott is a skandináv tészta és az olasz feltétek randija volt fókuszban.
A Kecskeméti utcában, a nor/ma mellett december utolsó napjaiban nyílt Leopard így nagyrészt az ő kreatív energiáiból és ötleteiből született. A helyiség a nor/ma tulajdonosi köréhez tartozik, és eddig is skandinávos projektek kaptak benne helyet, és már jó ideje pizzát terveznek ide, Dani pedig a speciális tudásával nagyon jól illik a képbe.
De vajon mit is takar a skandináv pizza? Ne aggódj, nem húsgolyós változatra kell gondolnod! Ez a pizza típus viszonylag friss színfolt a gasztronómiában, és szoros kapcsolatban áll a skandináv pékségforradalommal. Pár éve Koppenhágában megjelentek azok a pizzériák, melyek a kovászos kenyér újjáéledésének köszönhetik létüket. Ezek a pizzák szuperhidratált kovászos tésztából készülnek, és sokszor sokkal laktatóbbak, valamint savanykásabb ízélményt nyújtanak, mint az olasz megfelelőik. A dán fővárosban egyre több ilyen pizzázó bukkant fel, és a helyiek úgy vélik, hogy Budapest is érett már a műfaj felfedezésére, hiszen itt sem szenvedünk hiányt a minőségi pizzákban és a kovászos kenyérben.
A Leopardban két típusú pizza van, kerek és tepsis. A kerek értelemszerűen Nápoly gyermeke, a tepsis, szögletes Rómában és Szicíliában jellemző. A tészta vadkovásszal készül, egészen kis élesztővel, a stabilizálás miatt. 48-72 órán át kelesztik - hidegen - mindkettőt. A különbség a hidratáltságban van, a tepsis kicsit több vizet kap. A nor/mával való összeborulást erősíti, hogy a kovász is a szomszéd kovászból lett kinevelve, a tepsis pizzák pedig a nor/ma kenyérsütő kemencéjében sülnek. A hely a kerek pizzák szélén lévő pöttyökről kapta a nevét, a szakmai zsargon után lett Leopard.
Mindkét pizzára jellemző, hogy a tészta a skandináv stílus jegyében készült, ám a feltétek tekintetében szigorúan a minőségre helyezzük a hangsúlyt. Az „olaszos” kifejezés nem csupán édes szalámit és mozzarella sajtokat jelent, hanem egy tudatosan megválogatott, izgalmas és kreatív alapanyag-kombinációt, amely a kevesebb több elvén alapul. Itt az ízek harmóniája és a frissesség áll a középpontban.
Ahogy Dani a tésztával merészen túllép a klasszikus nápolyipizza határain, úgy az alapanyagok terén is mer új utakat járni, és ennek mi igazán örülünk. A Leopard pizzái rendkívül kreatívak és innovatívak, miközben megőrzik az olasz gasztronómia esszenciáját. Még a legegyszerűbb marinara is friss érintést kap: a szárított oregánó helyett igazi zöldet használnak, és a sült paradicsomdarabok mellé konfitált fokhagyma kerül, ami igazán különlegessé varázsolja a fogást. Az extrém pizzák között nem csupán a feltétek, de a szószok is figyelemre méltó újdonságokkal lepnek meg minket. Az 'ndujás pizza például sárga paradicsomból készült szószt kap, míg a savmentes variáció nemcsak szemet gyönyörködtető a csillogó zsírral és a friss zsályalevelekkel, hanem tökéletesen ellensúlyozza a calabriai kolbászkrém pikáns ízét is. A másik kedvencünk a céklás-ricottás alap, ami nem csupán színe miatt vonzó, hanem a finoman savanykás pizzatészta és a kecskesajttal lágyított cékla földes íze közötti harmonikus összhang miatt is. Ez a pizza tele van karakterrel, mégsem tolakodó, és olyan egyszerűséggel bír, ami a skandináv és olasz konyha közös vonásait idézi.
A kerek és a tepsis pizzáknak is van állandó és szezonális részük, és érdemes rákóstolni azokra is, mert Dani nagyon jó kézzel nyúl az alapanyagok felé. A szögletes pizzákat is fogyaszthatjuk helyben, de azokat főleg elvitelre, utcán sétáláshoz tervezték. A fixek itt is megvannak, de klasszikus, extra és prémium kategóriákra osztják őket, ezen belül választhatunk 2-3 típust, és az árak is eszerint változnak.
Valóban, Budapesten annyi ínycsiklandó pizzéria található, hogy sokan inkább a közvetlen környezetükben keresgélnek. Azonban a Leopard pizzéria meglátogatása mindenképpen megér egy kis utazást, akár villamosra szállunk, akár a Kálvin tér felé sétálunk. A hely különlegessége a kreatív tésztája és a változatos feltétek, amelyek új színt visznek a pizzaélménybe – ezt tényleg kár lenne kihagyni!