A rákkezelést forradalmasító technológia sikeresen átesett a tesztelési fázison, és új távlatokat nyithat a gyógyítás terén.

A CERN-ben kifejlesztet módszer sokkal hatékonyabbá teheti a sugárkezelést.
Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, közismert nevén a CERN, eddigi legkiemelkedőbb teljesítménye kétségkívül a nagy hadronütköztető (LHC), amely lenyűgöző, 27 kilométeres hosszúságával képes a részecskéket szinte fénysebességre gyorsítani. Ennek az erőműnek köszönhetően sikerült felfedezni a Higgs-bozont, az úgynevezett "isteni részecskét", amely jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy jobban megértsük, honnan erednek a világegyetemet alkotó részecskék tömegei.
A Genf külvárosában működő kutatóközpont legújabb felfedezése forradalmasíthatja a rákkezelést, köszönhetően a részecskegyorsítással végzett innovatív kutatásoknak. A BBC híradása szerint a Flash névre keresztelt technológia lehetővé teszi, hogy a rákos szöveteket célzottan érje a sugárkezelés, miközben az egészséges szövetek védelmét is biztosítja. Ez a megoldás új reményt adhat a betegek számára, és jelentős előrelépést jelent a modern orvostudomány területén.
A technológia terén már 11 évvel ezelőtt Marie-Catherine Vozenin sugárbiológus osztotta meg meglátásait. Kijelentette, hogy a Flash néven ismert eljárás forradalmasíthatja a sugárkezeléseket, hiszen a lényege abban rejlik, hogy rendkívül magas dózisú sugárzás éri a rákos szöveteket, mindössze egy másodperc töredéke alatt.
Az elmúlt évek során folyamatosan zajlottak a technológiai kísérletek, különösen laboratóriumi egereken. E vizsgálatok során több esetben is megerősítést nyert, hogy az állatok nem tapasztalták a hagyományos sugárkezelés mellékhatásait, még több Flash kezelés után sem.
Billy Loo, a Stanford Orvostudományi Egyetem sugáronkológia professzora, aki Flash laboratóriumot alakított ki az egyetemén, így nyilatkozott:
"A Flash sugárkezelés jelentősen csökkenti a normálszövetek károsodását a hagyományos sugárzáshoz képest, mindeközben a daganatok elleni hatékonysága megmarad. Ez a fejlesztés forradalmi áttörést jelenthet a rákkezelés terén."
A professzor jelenleg óvatos optimizmussal közelíti a helyzetet, mivel véleménye szerint még nem áll rendelkezésre elegendő információ ahhoz, hogy biztosan megállapítsuk, az állatokon végzett kísérletek eredményei alkalmazhatóak-e az emberekre is. Sőt, még ha ez a kérdés pozitív választ kapna, hosszú időbe telik, mire tisztázni lehet, hogy a különböző rákos megbetegedések kezelésére mely típusú sugárkezelés lenne a legmegfelelőbb. Az önkénteseken végzett kísérletek világszerte már megkezdődtek, de az ezekből származó eredmények még mindig ködbe burkolóznak.