Felfedezték őseink által hátrahagyott nyomokat | National Geographic
Az 1,5 millió éves, megkövesedett nyomok Kenyában kerültek elő.
Mintegy 1,5 millió évvel ezelőtt ősi rokonaink sétáltak el egy, a mai Kenya területén fekvő tó partján, lábnyomokat hagyva hátra. Szakértők egy csoportja a közelmúltban elemzés alá vetette a különleges lelőhelyet, és megállapította, hogy a közel azonos korú lábnyomok az emberi családfa két fajától származnak - számol be a The Guardian.
A csontmaradványok korábban is utaltak arra, hogy a két faj párhuzamosan létezett, ám a legújabb felfedezés lehetőséget biztosít a kölcsönhatásaik mélyebb megértésére. Dr. Kevin Hatala, a Chathami Egyetem kutatója és a projekt egyik résztvevője hangsúlyozza, hogy ez az első közvetlen bizonyíték arra vonatkozóan, hogy mindkét faj együttesen osztotta meg ugyanazt a területet.
A lelőhelyen a különböző állatok nyomai mellett a Paranthropus boisei folyamatos, sort alkotó nyomait fedezték fel. A lépéshossz arról árulkodik, hogy az érintett egyed gyors tempóban haladt.
A nyomvonalaktól eltérő tájolású három különálló lenyomatot fedeztek fel, melyek leginkább a modern ember nyomaira emlékeztetnek. A kutatók véleménye szerint ezek a lenyomatok a Homo erectushoz köthetők. Az előbbi faj a képzeletbeli evolúciós családfánk oldalágát képviseli, míg a modern ember közvetlen ősének számít.
Hatala úgy véli, hogy a két csoport tisztában volt egymás létezésével, ami számos érdekes kérdést vet fel a köztük zajló interakciók kapcsán. A kutatók a környező területeken található, homininák által hátrahagyott lábnyomok lelőhelyeit is átvizsgálták, és felfedezték, hogy ezek közül néhány szintén két, eltérő fajhoz kapcsolódik.