A gazdák örömmel fogadják az esőcseppeket, de még korai lenne az ünnepléshez pezsgőt bontani - Agro Napló


Több mint egy hónapja tartó kánikulás időszak után hétfőn teljesen más időjárási körülményekkel találkozhatott az ország: egy nyugat felől érkező, gyorsan mozgó front haladt a keleti tájak felé, amely jelentős lehűlést, viharos szelet, és ami a legfontosabb: csapadékot hozott magával. Ez a front kedvező hír a gazdák számára, de a helyzet drámai megváltozásáról még korai beszélni. Legalább napi 4 milliméter esőre lenne szükség szinte az egész héten ahhoz, hogy a kukorica megmeneküljön – és még ebben az esetben sem várható már jó, csupán elfogadható termés. A jelenlegi előrejelzések egyelőre további csapadékot jeleznek, ami reménysugárként hat a mezőgazdaságban dolgozók számára.

Jelentős változás állt be a több mint egy hónapja tartó forró és száraz időjárásban hétfőn, kora reggeltől kezdve szokatlanul hűvös és esős napra ébredhettek a nyugati országrészben. A markáns hidegfront élén a Dunántúlt átszelő zivatarrendszer állt össze, ami már 20 fok alá hűtötte a levegőt nyugaton. A gyorsan robogó zivatarlánc viharos kifutószéllel érkezett meg Pécsre és a Balaton térségébe, délutánra pedig a front már elérte a Tisza vonalát is. A viharos szél és a néhol tapasztalható jég ugyan nem kedvez a mezőgazdaságnak, azonban a várva várt eső a legjobb, ami most történhetett.

Nagyon örülünk a várva várt esőnek. Bízunk benne, hogy a következő napokban minden nap 5-10 milliméter eső esik. Ha ez nem csak ezen a héten, hanem két hét múlva is megismétlődne, az nagyon sokat számítana a jelenleg az aszály miatt szenvedő szántóföldi kultúráknak

Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke kifejtette, hogy a tartós aszályt egyetlen esőzés nem tudja orvosolni. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ha tartósan, lassan és alaposan érkezik a csapadék, az jelentős javulást hozhat a jelenlegi állapotokban.

A mai eső önmagában még nem elegendő ahhoz, hogy a helyzet jelentősen javuljon; a legfontosabb az lenne, hogy a csapadékos időjárás a hét hátralévő részében is kitartson. Az sem elhanyagolható, hogy mekkora mennyiségű csapadékra számíthatunk. Petőházi Tamás véleménye szerint...

a négy milliméter vagy azt meghaladó napi csapadékmennyiség számít a növényeknek.

Az utóbbi hónapokban az aszály elképesztő mértékűvé vált, amit a májusi lehűlés még inkább súlyosbított. Ennek következtében a kukorica állapota jelenleg jóval a termelők elvárásai és az átlagos helyzet fölött is elmarad. A nehézségek ráadásul nem csupán a nyári hónapokban ütöttek vissza: már a téli időszakban is hiányzott a szükséges csapadék.

A száraz téli hónapok és a jelenlegi aszályos időszak közötti tavaszi csapadék mennyisége sajnos nem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy megmentsük az idei évet.

Az elmúlt évek adatai egyre aggasztóbb tendenciákat mutatnak: a 2022-es év, amely emlékezetes volt az extrém szárazságáról, az ország területének 85 százalékát, összesen 78,7 ezer négyzetkilométert sújtott. Míg 2023-ban valamivel kedvezőbb körülmények uralkodtak, 2024-re ismét a szárazság vette át az irányítást, az ország 80 százalékán. Fontos megjegyezni, hogy a 2022-es aszály következményei sokkal súlyosabbak voltak, hiszen akkor már a növények érési időszaka előtt kénytelenek voltak a gazdák tárcsázni az elszáradt terményeket. Jelenleg, 2023 nyarán, a helyzet ismét kritikusra fordult: július első napjaira az aszály olyan mértéket öltött, hogy a gazdák szerint a 2022-es katasztrofális termésmérlegek megismétlődése sem zárható ki.

Ez a hétfői esőzéshullám igazi változást hozhat, de csak abban az esetben, ha az eső tartósan, több napon át folytatódik, és a csapadék mennyisége is elegendőnek bizonyul.

Bármi is történjen a közeljövőben, valószínű, hogy a kukorica termése nem lesz kedvező. A legrosszabb forgatókönyvek ugyan elkerülhetők, de a jelenlegi helyzet aggasztó. A vetés száraz talajba történt, melyet a májusi szokatlanul hűvös időjárás, valamint az azt követő forró és száraz időszak tovább súlyosbított. Ennek következményeként a kukorica növényei rendkívül alacsonyak a júliusban megszokott állapothoz képest, és a megfelelő töltőanyag hiánya miatt már nem lehet jelentős termésre számítani. Ha a következő napokban eső érkezik, az némileg javíthatja a helyzetet, de az idei évben a jó termés reménye sajnos már elhalványult.

Related posts