Románia a tavalyi, ellentmondásos és félbeszakított választások után ismét urnákhoz készül járulni – de máris újabb botrány körvonalazódik. A PestiSrácok riportja szerint a politikai feszültségek és a választási rendszer körüli kérdések továbbra is éles v


Románia a tavalyi, botrányos és félbeszakított választások árnyékában ismét szavazásra készül. Az újabb zűrzavar máris napvilágot látott, ahogy arról a PestiSrácok.hu is beszámolt 2025. április 27-én.

Még el sem indult a megismételt elnökválasztás folyamata, máris újabb botrány rázza meg a román állampolgárok idegeit. A ploiesti-i táblabíróság határozatával érvénytelenítette az előző voksolást megsemmisítő alkotmánybírósági döntést. Az országban a megismételt elnökválasztás első fordulóját május 4-én tartják. Ha egyik jelölt sem kapja meg a választásra jogosultak többségének támogatását, akkor május 18-án második fordulót rendeznek, amelyben az első két helyezett mérheti össze erejét.

A ploiesti-i táblabíróság csütörtökön döntést hozott a tavalyi román elnökválasztást félbeszakító, valamint a választás megismétlését elrendelő december 6-i alkotmánybírósági határozat érvénytelenítéséről.

A romániai igazságszolgáltatási portálon közzétett végzés felfüggeszti a választások megismétléséről szóló alkotmánybírósági határozat érvényességét, egészen a jogerős döntés megszületéséig. A ploiesti-i táblabíróság határozata ellen a legfelsőbb bírósághoz lehet fellebbezni, az indoklás nyilvánosságra hozatalát követő öt napon belül.

A Ploiești-i táblabíróság közigazgatási részlege előtt egy magánszemély, Popescu Gheorghita, április 10-én benyújtott panaszában azt kérte, hogy a tavalyi alkotmánybírósági határozatot helyezzék hatályon kívül. Az ügyben eljáró bíró a felperes kérését elfogadta, és az alkotmánybíróságot 70 lejes (5600 forintos) bélyegilleték megfizetésére kötelezte perköltség címén.

A megismételt választások első fordulója előtt mindössze tíz nappal a román médiában megszólaló jogászok és politikai szakértők többsége egyöntetűen jogi nonszensznek minősítette a döntést. Hangsúlyozták, hogy az alkotmány értelmében Romániában az alkotmánybíróság határozatai kötelező érvényűek és nem fellebbezhetők.

Augustin Zegrean, a korábbi alkotmánybírósági elnök, a G4Media.ro portálon kifejtette véleményét, miszerint az alkotmánybírósági határozatok nem minősülnek közigazgatási döntéseknek, így azok ellen nincs lehetőség jogorvoslatra. Ebből következően a ploiesti-i táblabíróság a hatáskörén túllépett. Alina Gorghiu, a volt igazságügyi miniszter, a Hotnews.ro hírportálon úgy fogalmazott, hogy a ploiesti-i táblabíróság határozata egy jogi nonszensz, amely aláássa az egész román igazságszolgáltatás megbecsülését.

A megismételt elnökválasztáson részt vevő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta, hogy a "demokrácia, alkotmányos rend és jogállamiság helyreállítása" érdekében üdvözli a döntést. Simion követelte a tavaly félbeszakadt elnökválasztás folytatását, és a második forduló megrendezését sürgette, a már-már jelszónak számító "vissza a második fordulót" rigmusával.

A központi választási bizottság (BEC) csütörtökön közzétett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a ploiesti-i táblabíróság döntése nem befolyásolja a megismételt elnökválasztás jogi kereteit. Ennek megfelelően a választási bizottságok folytatják tevékenységüket a május 4-én és 18-án esedékes szavazások előkészületeivel. Emlékezetes, hogy tavaly decemberben a román alkotmánybíróság, mindössze két nappal az elnökválasztás második fordulója előtt, érvénytelenítette a november 24-i első forduló kimenetelét. A döntés indoklása szerint a legfelsőbb védelmi tanács arra figyelmeztetett, hogy a legnagyobb szavazatszámot elérő Calin Georgescu független jelölt kampányát jogtalan finanszírozás és külföldi beavatkozás kockázata árnyékolta be.

A legfőbb ügyészség februárban fasiszta szervezetek támogatásával, az alkotmányos rend elleni uszítással és illegális kampányfinanszírozással kapcsolatos gyanú miatt hatósági felügyelet alá helyezte Calin Georgescut. Ezen események következtében a választási hatóság, a BEC, elutasította Georgescu jelöltségének bejegyzését a megismételt elnökválasztásra.

George Simion, a kormányzati oldal által szélsőségesnek titulált AUR elnöke, Georgescu népszerűségét örökölve jelöltette magát a megismételt elnökválasztásra. A közvélemény-kutatások alapján úgy tűnik, hogy Simion a rendszerellenes jelszavak hirdetése révén az első helyen juthat be a második fordulóba. Forrás: MTI. Kiemelt kép: Szavazó leadja szavazatát a csíksomlyói szavazókörzetben, 2024. december 1-jén, a romániai parlamenti választások alkalmával, ahol a választópolgárok a kétkamarás parlament összetételéről döntenek. (MTI/Veres Nándor)

Kapcsolódó témákbotrányelnökválasztásokRomániaVezető

Related posts