Figyelmeztetett az IMF: a kirobbanó vámháború beláthatatlan következményekkel járhat.
Az IMF figyelmeztetett, hogy a "szemet szemért" típusú kereskedelmi vámok veszélyeztethetik Ázsia gazdasági kilátásait, megemelhetik a költségeket és megzavarhatják az ellátási láncokat. Bár a régió továbbra is a globális növekedés motorjának számít, a kereskedelmi feszültségek jelentős kockázatot jelentenek.
Krishna Srinivasan, az IMF ázsiai-csendes-óceáni igazgatója figyelmeztetett arra, hogy a kölcsönös válaszvámok bevezetése hosszabb és kevésbé hatékony ellátási láncok létrejöttét eredményezheti. Ez a tendencia pedig kedvezőtlen hatással lehet a régió gazdasági növekedési lehetőségeire - számolt be róla a Reuters.
Az aggodalmak különösen az Egyesült Államok elnökválasztásával összefüggésben erősödtek fel, mivel
Donald Trump tervei szerint 60%-os vámot vetne ki a kínai árukra, és legalább 10%-os vámot minden más importra.
Eközben az Európai Unió friss döntést hozott a kínai elektromos autókra kivetett vámok emeléséről, amire Peking reagálásképpen ellenintézkedéseket helyezett kilátásba.
A vámok nem csupán az ázsiai exportáló országok gazdasági fejlődését lassíthatják, hanem az Egyesült Államokban is inflációs nyomást generálhatnak, ami a Federal Reserve szigorúbb monetáris politikáját teheti szükségessé. Ez a helyzet különösen aggasztó a globális gazdaság jelenlegi, mérsékelt növekedési perspektívái fényében.
Az IMF legújabb Világgazdasági Kilátásai alapján a globális gazdaság növekedése 2024-re és 2025-re 3,2%-ra prognosztizálható. Ezzel szemben Ázsia kedvezőbb helyzetben van, hiszen a régió gazdasági növekedése 4,6%-ra, majd 4,4%-ra emelkedhet a következő években.
Srinivasan szerint Ázsia egy átmeneti időszakot él át, amely fokozott bizonytalanságot teremt, beleértve a kereskedelmi feszültségek kiéleződésének "akut kockázatát". Emellett az előrejelzések szerint a fejlett gazdaságok monetáris politikájával kapcsolatos bizonytalanság hatással lehet Ázsiára is, különösen a tőkeáramlások, árfolyamok és pénzügyi piacok terén. A változó gazdasági környezet további kihívásokat jelenthet a régió számára, annak ellenére, hogy globális növekedési motor marad.