A Balaton környékén egy különleges rákfajta bukkant fel, amely a rákpestis hordozója.

A Magyar Haltani Társaság legfrissebb jelentése alapján hazánk vízi élőhelyein, az emberi tevékenységek következményeként, számos invazív tízlábú rákfajta bukkant fel - számolt be róla a veol.hu.
A vörös mocsárrák megjelenése az utóbbi időszakban számos helyszínen észlelhető az ország területén. Ez az invazív rákfajta, miután új területeket hódított meg, rendkívül gyorsan szaporodni kezdett, és így mind természetes, mind mesterséges vizekben gyors terjedésnek indult. Az egyedeket a Balatonfűzfőhöz tartozó ligetes területeken, valamint Balatonfüred belterületi vízelvezető csatornáiban is felfedezték.
A legfrissebb kutatások azt mutatják, hogy a vörös mocsárrák váratlanul bárhol megjelenhet hazánkban, különösen olyan vizes élőhelyeken, amelyek közel állnak az emberi tevékenységekhez, például városi területekhez. A faj elterjedése, különösen a Balaton és a Velencei-tó vízrendszerében, jelentős következményekkel járhat a tavak ökoszisztémájára és biológiai sokféleségére. Továbbá, a vörös mocsárrák képes különféle betegségeket is terjeszteni, mint például a rákpestis, ami különösen veszélyezteti a Balaton és a Velencei-tó rákpopulációját.