PM: Magyarország elutasítja a gazdasági hidegháború árnyékát | Demokrata


A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy Magyarország 2010 óta tudatosan építi nemzetközi gazdasági kapcsolatait, és ennek eredményei mára már láthatóvá váltak. A tárcavezető arra is emlékeztetett, hogy a 2010-es kormányzás kezdetén a nemzeti oldal azt a megközelítést választotta, hogy nyitott gazdasággal kell támogatni saját erőforrásainkat és termelésünket.

Az elmúlt évtized elején beindított munkaalapú és nyitott gazdasági modellnek köszönhető, hogy létre tudtak hozni egymillió új munkahelyet, hogy 60 százalék körüli reálbérnövekedést értek el 2010 óta, és hogy mára több mint háromszorosára emelték a magyar gazdaság teljesítményét - mondta.

Varga Mihály kifejtette, ezek az eredmények azért születhettek meg, mert 2010 után időben felismerték, hogy a magyar gazdaság számára nem elég csak egy irányba tekinteni, szükség van más piacokra is, így született meg a keleti nyitás politikája. Többek között ennek köszönhető, hogy egyetlen évtized alatt megduplázódott a magyar külkereskedelem, és ma a termékeink háromnegyedét exportáljuk - fejtette ki a pénzügyminiszter.

Varga Mihály rámutatott arra, hogy a kereskedelmi adatokból világosan kiderül: a Nyugat és a Kelet egymásra utaltsága elengedhetetlen. Ennek fényében Európa bezárkózása nem csupán zsákutcát jelent, hanem gyakorlatilag megvalósíthatatlan. A tárcavezető a gazdasági semlegesség fontosságáról beszélve hangsúlyozta, hogy ez a tényező kulcsszerepet játszik hazánk pénzügyi helyzetében, mivel 2010 óta jelentős mértékben átalakították az államadósság struktúráját.

A magyar családok képviselete jelentős növekedést mutatott, hiszen a korábbi 3 százalékról már 20 százalék fölé emelkedtek. Ezzel szemben a külföldi részesedés 65 százalékos arányát sikerült 40 százalék alá csökkenteni, jelezve a helyi érdekek erősödését. Emellett a finanszírozási források körét is bővítették, így Kína, Japán és Katar is részt vesz a finanszírozási struktúrában. Varga Mihály összegzésében hangsúlyozta, hogy a magyar álláspont szerint az együttműködés kell, hogy legyen a középpontban, nem pedig a blokkosodás. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Európának is mihamarabb vissza kellene térnie ehhez a természetes hozzáálláshoz.

Related posts