A tudósok meglepő felfedezést tettek: oxigénnyomokra bukkantak olyan helyeken, ahol azt senki sem sejthette volna. Vajon ez a felfedezés felülírja mindazt, amit eddig a tengerek világáról tudtunk? - Pénzcentrum

Andrew Sweetman, a Skót Tengertudományi Egyesület professzora, aki a felfedezés mögött áll, most egy hároméves kutatási projektbe kezd, hogy tovább vizsgálja ezt a "sötét" oxigéntermelést. A pénteken bejelentett, 2,7 millió dolláros kutatást a Nippon Alapítvány finanszírozza. Sweetman és csapata speciális, szenzorokkal felszerelt eszközöket használ, amelyek akár 11 000 méter mélységbe is lemerülhetnek.
"A sötét oxigén felfedezése forradalmi változást hozott a mélytengeri és a földi élet megértésében, ugyanakkor számos kérdést is felvetett, melyekre eddig nem kaptunk választ," - nyilatkozta Sweetman egy sajtóközlemény keretében. "Ez az új kutatás lehetőséget ad arra, hogy alaposabban belemerüljünk ezekbe a tudományos problémákba."
A kezdeti kutatások arra utalnak, hogy a fémekben gazdag, burgonya nagyságú gumók, amelyek főként 4000 méteres mélységben helyezkednek el a Clarion-Clipperton zónában, elektromos töltést generálnak. Ez a töltés elektrolízis révén képes a tengervizet oxigénre és hidrogénre bontani. A projekt középpontjában az áll, hogy megvizsgáljuk, vajon ez a jelenség más hasonló gumók jelenlétében is észlelhető-e, és alaposan feltérképezzük az oxigéntermelés mögött húzódó mechanizmusokat.
Sweetman véleménye szerint a jelenség mélyebb megértése hozzájárulhat a földönkívüli élet kutatásához is. Az oxigén előállítása szorosan összefonódik a napfény folyamatos energiájával, azonban más kutatók is beszámoltak már váratlan oxigénmolekulák felfedezéséről olyan távoli, fényben szegény területeken.
Emil Ruff, a Woods Hole-i Tengerbiológiai Laboratórium mikrobiológusa például oxigént mutatott ki kanadai préri alatti édesvízmintákban. Egyes esetekben a "sötét oxigén" több mint 40 000 éve el volt szigetelve a felszíni folyamatoktól. Ruff és kollégái felfedezték, hogy a vízben élő mikrobák képesek fény nélkül is oxigént termelni, egy bonyolult kémiai folyamat során.
A kutatók jelenleg további elemzéseket folytatnak, hogy mélyebben beleássák magukat a sötét oxigéntermelés folyamataiba. Sweetman megjegyzi, hogy a projekt célja az is, hogy feltárja, vajon a mikrobiális reakciók befolyásolják-e az oxigéntermelést a tengerfenéken.
A NASA is aktívan figyelemmel kíséri a kutatásokat, mivel ezek hozzájárulhatnak az életfenntartás rejtélyeinek feltárásához olyan bolygókon, ahol a közvetlen napfény hiánya jelentős kihívást jelent. Ezzel szemben a mélytengeri bányászattal foglalkozó cégek éles kritikával illették Sweetman munkáját, mivel a kutatás potenciálisan befolyásolhatja a ritka fémek kiaknázásának lehetőségeit.
Sweetman hangsúlyozta, hogy óvatosnak kell lenni a tengerfenék erőforrásainak kiaknázásával, amíg jobban meg nem értjük az ökoszisztémát. A kutatás folytatódik, és időbe telhet, mire végleges válaszokat kapunk a sötét oxigéntermelés rejtélyére.