Orbán mesterien formálta úgy a politikai diskurzusokat, hogy a jövő generációi számára a magyar-ukrán viszony nehézségei sajnos mélyen beivódjanak a közgondolkodásba. Neuman Gábor gondolatai alapján láthatjuk, hogy ez a stratégia hosszú távú következménye


Dmitrij Medvegyev, a volt orosz elnök és a biztonsági tanács alelnöke csütörtökön kijelentette, hogy Oroszország nem szándékozik megtámadni a NATO-t vagy Európát. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ha a Nyugat tovább fokozza az ukrajnai konfliktust, Moszkvának reagálnia kell, és szükség esetén megelőző intézkedéseket kell tennie.

Egyébként ő volt az, akárcsak a korábbi orosz miniszterelnök, aki atombombákkal riogatta a világot. Úgy tűnik, hogy az atombomba az egyetlen olyan fegyver, amellyel szemben a világ impotensnek érzi magát. Az atomhatalmak hallgatnak, míg más országok, mint például Irán, egyre inkább szeretnék megszerezni ezt a pusztító erőt.

"Ma egy helyettesítő (proxy) háború tanúi vagyunk, ám lényegében teljeskörű háborúról beszélhetünk, a nyugati rakéták bevetésével, a műholdas hírszerzési adatokkal, szankciós csomagokkal és az Európa felfegyverzéséról szóló harsány kiáltványokkal" - jelentette ki Medvegyev, akit a TASZSZ orosz hírügynökségre hivatkozva a Reuters idézett.

Mi, magyarok, sajnos nem játszunk jelentős szerepet ebben a kérdésben. Nincs atombombánk, és valószínűleg nem is lesz a jövőben. Pedig az első atombomba megalkotásában számos magyar tudós hozzájárult a tudományhoz, de a dicsőség mellett, ha egyáltalán annak tekinthető, más előny nem származik belőle.

Vajon Orbán Viktor, minden magyarok miniszterelnöke, egyelőre, hogyan helyesli Medvegyev úr, vagy elvtárs fenyegetését? Mi lehet elfogadható egy atomháborúban?

Mit fog kitalálni Orbán, hogy tovább titkolja Putyinhoz fűződő "barátságát", ami feltehetőleg a 2014-es, és a 2018-as választási győzelmeihez kapcsolódik? Nem állhat elő azzal, hogy most már komolyra fordultak a dolgok, és át kell értékelni a korábbi döntéseket.

Nem állíthatja, hogy felfedeztem: Ukrajna jogosan képviseli az álláspontját.

Mennyire fontos Orbán álláspontja az orosz-ukrán konfliktusban? A háború résztvevői számára valószínűleg semmit sem jelent. A béke eljövetele, amely tőlünk függetlenül fog bekövetkezni, talán más megvilágításba helyezi a dolgokat, de a magyarok pozíciója a jövőbeli békében is kétséges. Orbán mesterien elérte, hogy az ukránok szemében Magyarország hosszú távon ellenszenves legyen, függetlenül attól, hogy mi történik a háború végén.

Aggályos, hogy a választási kampány izgalmában Orbán esetleg újabb kijelentéseket tesz az oroszokkal kapcsolatban, amelyek miatt pariah-ként tekintenének ránk Európában. Az Európai Unió 27 tagállamának egyikeként mi is szeretnénk békében és barátságban élni, távol az orosz Birodalom befolyásától.

Related posts