Németország döntése: "Tájkép a csata után, a világrend átalakulásának közepén" - Alfahir.hu


A választások rendkívül magas részvételi arány mellett (83%) zajlottak le, és Németország új kancellárját Merz személyében üdvözölhetjük. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a CDU 30% alatti eredménye nem igazán nevezhető kiemelkedőnek – hívta fel a figyelmet Dr. Brenner Koloman legfrissebb Facebook posztjában.

A Jobbik elnökhelyettese, aki egyben országgyűlési képviselő is, úgy véli, hogy:

"*A német szociáldemokraták legrosszabb eredményüket érték el, amióta létezik a Német Szövetségi Köztársaság, és a Zöldek elbúcsúzhatnak attól az álmuktól, hogy valaha néppárttá válnak. Hogy politikailag érdemi változások lesznek-e, az majd a koalíciós tárgyalások során derül ki, de az eddigi működésmechanizmusok ismeretében túl sok reményt nem látok, hiszen a CDU-nak a baloldali szociáldemokrata párttal kell koalícióban dolgoznia, a parlamenti matematika, és az AfD kizárása okán. A helyzet még bonyolultabb lett volna, amennyiben a liberális FDP, vagy a nemzeti baloldali Bündnis Sahra Wagenknecht bejutott volna a Bundestag-ba, mert akkor ismét hármas koalícióra lett volna szükség. Igen, bizonyára lesznek a migráció kérdésében lépések, igen, a gazdaságban azért a CDU/CSU pártszövetség reagálni fog a korábbi hárompárti balliberális koalíció legdurvább ballépéseire, de a német társadalom továbbra is egyre rosszabbul működő államot kap majd, és nem lesz elégedett. Szerintem nem kell nagyobb jóstehetség ahhoz, hogy ez a koalíció sem fogja kiszolgálni a teljes ciklust, és hogy az AfD további erősödése is borítékolható.

Apropó, AfD. Már 2018-ban egy interjúban elmondtam, hogy ugyan lehet ezt a pártot nemes egyszerűséggel szélsőjobboldalinak tartani (ezt mi a Jobbikban ismerjük...), ugyanakkor természetesnek tartottam és tartom, hogy a balra kilengő német politikai rendszert egyfajta ellenhatásként éri az AfD felfutása. Eltelt azóta csaknem 7 év, és a tendencia megmaradt: míg a 90-es években használtak még olyan választási kampányszlogent a CDU részéről, hogy "Kinder statt Inder!", azaz gyermekeket indiaiak helyett, el lehet képzelni a mai német politikai és médiaelit (erről majd kicsit részletesebben is érdemes beszélni) reagálását egy ilyen mondásra az Úr 2025-ös esztendejében. Félreértés ne essék, valóban vannak egyes pártvezetőknek erősen szélsőséges állásfoglalásai, de a pártot libertiánus közgazdász professzorok alapították, akik az euró bevezetését kritizálták, amely ugye részben a német egység "ára" volt.

Valóban, az elmúlt évtizedek során a német politikai és médiaelit erőteljesen balratolódott. Nemrégiben egy közszolgálati műsorban olyan botrány tört ki, amelynek következményeit még mindig elemzik: a műsorban kizárólag a Zöldek támogatóinak biztosítottak lehetőséget. Ráadásul, jobboldali nézeteket képviselni a legtöbb értelmiségi pályán manapság komoly nehézségeket okozhat – ezt egyetemi kollégáim is megerősítik Németországban. A politikai és médiaelit legfőbb szlogenje a "Kampf gegen rechts", vagyis harc minden olyan nézet ellen, ami jobboldalinak minősül. Az utóbbi időszakban még a CDU pártirodáit és politikusait is támadások érték, mivel "fasisztáknak" bélyegezték őket. Ezen tendenciák és tények ismeretében válik érthetővé az AfD erősödése. Most pedig érdemes lenne foglalkozni azzal is, hogy milyen valódi kihívások elé néz az új német kormány.

Ahogy már számos alkalommal és különböző nemzetközi fórumokon is hangsúlyoztam, jelenleg az 1945 utáni világrend második hullámú átalakulásának közepén állunk. 1989/1990-ben Magyarország és más, szovjet megszállás alatt álló közép-kelet-európai országok felszabadultak, megkezdődött a kontinens újraegyesítése. A putyini Oroszország Ukrajnával szembeni agressziója világosan rávilágít arra, hogy a második hullám most mindannyiunk számára egyértelműen érzékelhetővé vált. Az átrendeződést azonban nemcsak Oroszország, hanem az Egyesült Államok, Kína, India és a BRICS-országok megváltozott ereje és mozgástere is formálja. Európának új geopolitikai helyzetben kellene megerősödnie, amihez elengedhetetlen egy stabil és erős Németország. Viszont a közelgő választások nem feltétlenül garantálják ezt a stabilitást. Továbbá, mivel Magyarország gazdasági és történelmi értelemben is szoros kapcsolatban áll a német nyelvterülettel, rendkívül fontos számunkra, hogy meddig tart ez az átmeneti időszak.

Related posts