Nem okozott meglepetést: a vihar elvonulása után drasztikus emelkedést mutatott az ingatlan- és gépjárműbiztosítások megkötéseinek száma.

Az utóbbi napokban tapasztalt heves viharok következtében drámaian megnőtt a lakásbiztosítások iránti kereslet. A Netrisk adatai alapján a vihar előtti napon a szerződéskötések száma 109 százalékkal, míg a vihar napján 131 százalékkal haladta meg az átlagos nyári napok forgalmát. A szélsőséges időjárás nemcsak az otthonokat és autókat érintette hátrányosan, hanem az utazási terveket is súlyosan megrongálta, így az utasbiztosítások iránti kereslet is jelentősen megnövekedett.
Rávetette magát Magyarországra a viharszezon, és hétfőn egy rendkívül erős vihar söpört végig az országon. A Balaton környékén a szél sebessége megközelítette a 130 kilométert óránként, ami hatalmas pusztítást végzett különböző vagyontárgyakban. A károk között szerepelnek lakóingatlanok, kereskedelmi épületek és autók is, amelyek mind súlyosan megsérültek a vihar tombolása alatt.
"Az elmúlt évekhez hasonlóan a vihar érkezése és pusztítása miatt megugrott a lakásbiztosítási kedv is. A hétfői rendkívüli viharok után a Netrisknél több mint kétszer annyi lakásbiztosítást kötöttek a magyarok, mint egy átlagos nyári napon. A vihart megelőző napon, vasárnap 109 százalékkal, a vihar napján, hétfőn pedig 131 százalékkal ugrott meg a szerződéskötések száma az egy évvel korábbihoz képest. A hirtelen jött időjárási szélsőségek nemcsak lakóingatlanokban és autókban okoztak kárt, de a repülőjáratokat is késések és törlések érintették, ami az utasbiztosítások iránti érdeklődést is fokozta. Ugyanis egy megfelelő utasbiztosítás nemcsak az egészségügyi kockázatokra, hanem az elmaradt utak, késések és poggyászkárok esetén is védelmet ad" - mondta Besnyő Márton, a Netrisk.hu ügyvezető igazgatója.
A Netrisk statisztikái szerint 2023 júniusában az újonnan megkötött lakásbiztosítások éves átlagdíja körülbelül 36 ezer forintra tehető. Ez a szám meglehetősen alacsonynak tűnik, ha figyelembe vesszük, hogy egy-egy vihar akár több százezer, sőt milliós kárt is okozhat. A legfrissebb adatok alapján 2025 júniusában a lakóépületekre kötött lakásbiztosítások átlagdíja már csaknem 28 ezer forintra emelkedett, míg az előző évben ez a szám 26 ezer forint volt. Az ingóságok védelmére megkötött biztosítások esetében a 2023-as júniusban az átlagdíj meghaladta a 9 ezer forintot, szemben a tavalyi közel 8 ezer forintos értékkel.
A viharkárok leggyakoribb típusai közé tartozik a viharos szél, a beázások, a jégverés okozta sérülések, valamint a villámcsapások következményei. 2023-ban ezek a károk már túlszárnyalták a csőtörések által okozott károkat, amelyek eddig a legjelentősebbnek számítottak. Míg 2022 a jelentős aszály időszaka volt, addig 2023 a viharok éveként vonult be a történelembe, hiszen rekordot döntött a 110 ezer bejelentett esetével és a 13 milliárd forintot meghaladó kárkifizetéseivel - emelte ki Besnyő Márton.
A szakértő véleménye szerint a szélsőséges időjárási jelenségek felerősítik a lakosság biztosítással kapcsolatos tudatosságát, de fontos, hogy ne várjunk meg egy esetleges krízist. A lakás-, gépjármű- és utasbiztosítások hatékonysága akkor a legnagyobb, ha előre, tervezetten gondoskodunk róluk. A klímaváltozás következményei miatt különösen fontos a felkészülés, hiszen a jövőben könnyen előfordulhatnak hasonlóan erőteljes viharok, amelyek az országot sújthatják.
Mire érdemes figyelni lakásbiztosítás választásakor? A Netrisk szakértői összegyűjtötték a legfontosabb szempontokat, amelyek segíthetnek a tudatos döntésben. A lakásbiztosítási szerződéseknek részletesen kell tartalmazniuk az ingatlan jelenlegi piaci értékét, valamint a különféle kiegészítő fedezeteket is. Ide tartozhatnak például a teraszon vagy a kertben tárolt értéktárgyak, mint drága grillek, kerti bútorok, vagy akár napelemek. Társasházi lakások esetén különösen fontos, hogy egyedi lakásbiztosítással rendelkezzünk, mivel a közös társasházi biztosítás gyakran nem fedezi a lakásokon belül keletkezett károkat. A viharok és jégesők során sok autót érintő károk tapasztalhatók, és a jégverés vagy kidőlt fák okozta sérülések esetén a casco biztosítás nyújthat megfelelő védelmet. Ugyanakkor, sajnos sokan nincsenek megfelelően biztosítva, ami a költséges javításokhoz vezethet. A Netrisk tapasztalatai alapján ilyenkor megnövekszik a casco és a kiegészítő biztosítások iránti érdeklődés, hiszen egy váratlan jégeső akár milliós kiadásokat is eredményezhet. Érdemes tehát alaposan átgondolni a lakásbiztosítás részleteit, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket!