Nem lehetetlen: 110 évvel ezelőtt tűzszünetet hirdettek a frontra.
A magyar javaslat továbbra is napirenden van: Orbán Viktor pénteken reggel a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című műsorában hangsúlyozta, hogy karácsonykor tűzszünetre van szükség, hogy megakadályozzuk több ember halálát. A miniszterelnök nem csupán álmodozik: 110 évvel ezelőtt, még ha csupán rövid időre is, de karácsonykor tűzszünetet hirdettek a nyugati fronton.
Az angol katonák szívét a teljes csend és az ágyúk némasága fogta meg, amikor észrevették a német árokból kiszűrődő, meleg fényt. Az ünnepi hangulat áthatotta a levegőt, hiszen a felállított, ragyogó karácsonyfák fényei táncoltak a sötétben. A szívekben megelevenedett a karácsonyi dalok varázsa, amely arra ösztönözte mindkét felet, hogy üdvözöljék egymást. Noha nem léptek ki a lövészárkokból, a távolság nem állhatott meg az ünnepi szellem áramlásában.
akkor is a másik nyelvén beszéltek, üdvözölték egymást, illetve zenéltek egymásnak, vagy éppen ugyanazt a dalt énekelte mindkét fél. Végül sor került a senki földjén való közvetlen találkozásra és egymás megajándékozására is: pipák, cigaretta cserélt gazdát. A beszámolók szerint a férfiak, akik addig a pillanatig esküdt ellenségek voltak, most kiálltak a szabadba és barátkoztak,
A rövid, békés időszak alatt az alacsonyabb rangú brit tisztek utasítást adtak katonáiknak, hogy ameddig az ellenség nem nyit tüzet, ők is tartózkodjanak a lövöldözéstől. Ebből a megállapodásból született meg a híres Élni és Élve Hagyni (Live and Let Live) elv, amely a csendesebb frontvonalak mentén alakult ki. A katonák rövid szüneteket tartottak, hogy eltemethessék elesett társukat, miközben a másik oldal is tiszteletben tartotta ezt a különleges időszakot.
Az egyedülálló és lenyűgöző pillanatokat megörökítő "Joyeux Noël", a 2005-ös Fegyverszünet karácsonyra című film igazi műalkotás.