Ne hagyjuk abba az ünneplést!


Különleges élmény vár ránk december 9-én Pasaréten, ahol a Tokaj régió kiváló női borászai és lelkes borbarátai egy felejthetetlen aszú-kóstolóra invitálnak minket. Az esemény több izgalmas apropóval is rendelkezik. Az egyik legfontosabb, hogy a tavalyi év során egy bátor hölgycsoport megalapította a Szent Orbán 1771 nevű egyesületet, amely a tokaji borászati hagyományokat hivatott népszerűsíteni. A Tokaji Borbarátnők Társasága, a Monok Községi Önkormányzat támogatásával, 2013 óta elkötelezetten dolgozik azon, hogy a Szent Orbán csontereklyéjét minél szélesebb körben megismertesse. Csatlakozzon hozzánk, és tapasztalja meg a tokaji borok varázslatos világát!

Ekkor adományozta az ereklyét XIV. Kelemen pápa gróf Andrássy Istvánnak, hogy biztosítsa a bőséges aszú termést a borvidék számára. Szent Orbán a szőlő, a bor, a szőlészek, borászok, kádárok védőszentje. A vértanúhalált szenvedett pápa a III. században élt, életéről keveset tudunk. A középkori hagyomány szerint ő rendelte el, hogy a mise áldozati kelyhét és tányérkáját aranyból vagy ezüstből készítsék el, ezért jellegzetesen szőlőfürttel vagy kehellyel szokták őt ábrázolni. Az évszázadok alatt így vált belőle a szőlő és a bor patrónusa. Szent Orbánt sokan tisztelik, több helyütt áll szobra, temploma. Szent Orbánhoz számos népi hagyomány is kapcsolódik, de nem csak itt nálunk a Kárpát-medencében, de Európa más bortermelő vidékén is.

De komoly indoka a kóstolónak az is, hogy végre Budapesten is meg lehet nézni - sőt tapintani is - az itáliai Busatti textilmanufaktúra - ma már természetesen más léptékben, de hagyományos módszerekkel készülő anyagát. A Tokaji borvidék tiszteletére tervezett új Busatti Furmint textília a borhoz méltó óarany színben és a Tokaji borvidék sajátos éghajlatát jelképező pasztell kék árnyalatokban készült. A Busatti vállalat 1842 óta fennálló hitvallása az, hogy Toszkána szépségét és hagyományait átadja a nagyvilágnak. Ma a családi vállalatot a nyolcadik generáció vezeti és öt kontinensen vannak üzletei saját tulajdonban vagy franchise-ban, általunk először érkeztek Magyarországra. Családi és baráti összefogás tette lehetőség, hogy a minta elkészüljön és megérkezzen Magyarországra. A hétfő esti alkalmon bemutatkoznak a minta és a textíliák megálmodói is.

Mi mást is tehetnénk hát ilyen körben, mint a Szent Orbán ereklyére emlékező 2013-as és az évtized másik legjobbjának ítélt 2017-es évjárat aszúiból kóstolunk. Mindezt a Tokaji Borbarátnők Társasága tagjai boraiból, egy-két aktualitással rendelkező kiegészítéssel. Olyan nevek borai kerülnek a poharakba, mint a Béres Szőlőbirtok, Demetervin, Erzsébet Pince, Árvay Pince, Zsirai Pince, Rózsa Pince, Tokaj Nobilis, Tokaj Kikelet, Szepsy Pince, Grand Tokaj, Áts Károly és a Royal Tokaji Borászat.

Tokaj, a világ egyik legkülönlegesebb borvidéke, hazánkban páratlan értékekkel büszkélkedik. Történelmi öröksége, lenyűgöző természeti adottságai, valamint a gondosan kiválasztott szőlőfajták és a borászati technikák sokszínűsége mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ez a vidéki régió kiemelkedjen a borászat világában. Egyedüli zárt borvidékünk, amely Magyarország északkeleti csücskében terül el, a Zemplén hegység déli lejtőin fekszik, így nem csupán a borok, hanem a táj szépsége is varázslatos élményt nyújt az ide látogatóknak.

A Tokaji Aszú a borvidék legkiemelkedőbb kincse, amely évszázadok óta világszerte híressé tette magát mint az egyik legfinomabb nemes édes bor.

A "Tokaji" talán az egyetlen kifejezés a nemzetközi gasztronómiai szókincsben, amely a maga módján egyedülálló és letagadhatatlanul magyar. Ez a fogalom a világ minden táján ismert, és nem csupán a finom édes borok közé tartozik, hanem egy valódi nemzeti kincs is. A Tokaji borok a hazai borkultúra szimbólumaként szolgálnak, és referenciaértéknek számítanak a globális édesbor-piacon.

Az édesborok születésének kulcseleme egy különös penészgomba, a Botrytis cinerea, amely a megfelelő körülmények között varázslatos módon behálózza és megédesíti a szőlőbogyókat. Azonban ez a jelenség nem kizárólag a Tokaji borvidékre jellemző, hiszen világszerte, például Elzászban vagy Sauternesben is előfordul. Így tehát a botrytises töppedés, vagyis az aszúsodás önmagában nem elegendő ahhoz, hogy megmagyarázza a Tokaji Aszú különlegességét. Ennek a csodás bornak az egyedisége elsősorban a klíma, a talaj és a szőlőfajták ritka harmóniájából fakad, míg másodsorban a gondos készítési technikák is hozzájárulnak a végső ízélményhez.

A tokaji édes borok különlegessége abban rejlik, hogy nem sorolhatók a desszertborok közé. Magyarország gasztronómiája, noha az ország mérete alapján a közepes kategóriába tartozik Európában, rendkívül gazdag és sokszínű. A XX. század első felében kialakuló, és némiképp tévesen „a” magyar konyha alapjaként emlegetett, paprikás ízesítésű ételek csak viszonylag későn, a XIX-XX. század határán kezdték meg hódító útjukat a hazai ízek között. Ezt megelőzően a magyar gasztronómia főleg az erdélyi nemesség konyhaművészetére épült, amely gazdag ízvilágával és különleges elkészítési módszereivel formálta a hagyományainkat.

A hazai mangalica, a szürke marha és a rackajuh mellett az erdők gazdag kínálata is bőségesen rendelkezésre állt. Kisebb és nagyobb madarak, mint például fácán, fogoly és galamb, gyakran gazdagították az étkezéseket.

A zöldségek bőséges kínálata valóban lenyűgöző. A mai mesterszakácsok számára kiváló lehetőségek állnak rendelkezésre, hogy a hagyományos magyar ízeket a modern kor ízlésének megfelelően varázsolják a tányérokra. A Kárpát-medence gazdag gyümölcs- és zöldségkultúrája irigylésre méltó helyzetet teremt, amely lehetővé teszi, hogy a környező országok séfjei is hozzánk látogassanak, csupán egy különleges paradicsom vagy éppen egy zamatos őszibarack miatt.

S hogy mindez, hogy kerül a bor mellé? Gazdag íz világ, komplex borok és ételek. Az összekötő kapocs ezek között nem más, mint az azonos súly.

A Tokaji aszú borok, valamint a késői szüretelésű furmintok és hárslevelűk páratlan ízélményének kiemeléséhez ideális kísérőként szolgálnak a gazdag liba- vagy kacsamáj alapú ételek, valamint a krémes túrós desszertek. Ezek a fogások nemcsak hogy harmonizálnak a borok ízvilágával, hanem a különleges aromák és textúrák révén igazán emlékezetes gasztronómiai élményt nyújtanak.

Étkezés végén egy magas puttonyszámú aszú akár a digesztív szerepét is betöltheti, magas savtartalmuk miatt élettani hatásuk itt is kiváló. Merjünk élni vele! Mindez azért is aktuális, mert advent és Karácsony sokunk számára az év meghatározó ünnepei. Ne merüljünk bele a hétköznapok világába, mert ünnepek nélkül előbb-utóbb emberségünk lényegét is elveszítjük.

Fedezd fel a Béres Szőlőbirtok 2008-as Tokaji Aszúját, amely a 6 puttony gazdag karakterével és eleganciájával varázsol el. Ez a különleges bor a Tokaj-hegyaljai szőlőültetvények napérlelte gyümölcseiből készült, ahol a botritisz által megérett szőlők a természetes édességet és komplex ízvilágot hordozzák magukban. Az aszú ízjegyeiben a méz, a sárgabarack és a fűszeres tónusok harmonikus egyvelege bontakozik ki, míg a friss savak tökéletesen kiegyensúlyozzák a bor gazdagságát. Ideális választás különleges alkalmakra vagy éppen egy ínycsiklandó desszert mellé, hogy még emlékezetesebbé tedd az élményt.

A bor színe már-már az arany csillogását idézi, illatában pedig a méz és az érett sárgabarack harmonikus keveréke bontakozik ki, melyet finom szegfűszeg aromák egészítenek ki. Ízében határozott édesség dominál, de nem nyomasztóan édes, hiszen a friss savak ügyesen egyensúlyozzák a komplexitást. Az új hordós érlelés csupán enyhe nyomokat hagyott, így a bor tisztán hozza a gyümölcsök és a fűszerek gazdag ornamentikáját, amely az aszalt gyümölcsök és a mézeskalács fűszerek sokszínűségére épít. Jelenlegi állapotában is jelentős potenciállal rendelkezik, igazi mestermű az édesborok világában.

A Tokaji Kikelet Tokaji Aszú 2013, 6 puttonyos egy igazán különleges élményt kínál a borok kedvelőinek. Ez a prémium aszú a Tokaji borvidék gazdag hagyományait tükrözi, melyet a napérlelte szőlőszemek és a gondos feldolgozás eredményezett. A 2013-as évjárat különösen emlékezetes, hiszen a természet adta ideális körülményeknek köszönhetően a bor gazdag ízvilággal és komplex aromákkal bír. A 6 puttonyos aszú a legmagasabb kategóriába tartozik, amely a szőlő édes botritiszes állapotának és a szüretelt szőlő mennyiségének köszönhetően egyedülálló édes ízélményt nyújt. A bor színe aranysárgás, illatában méz, aszalt gyümölcsök és virágos jegyek keverednek. Kóstoláskor a telt, krémes textúra és az élénk savak harmonikus egyensúlyát tapasztalhatjuk, ami a bor hosszú lecsengésében is megmutatkozik. Ez a Tokaji Aszú tökéletes választás lehet különleges alkalmakra, vagy akár egy finom desszert kísérőjeként is megállja a helyét. Az igazi gasztronómák számára egy felejthetetlen ízélményt kínál, amely a Tokaji borvidék varázsát hozza el a poharunkba.

Illatában meleg tónusú érettség és méz, őszibarack. Grapefruit a vezető illatjegy, üde és tartós. Fűszeres, meleg és mégis citrusos. Kitűnő szerkezet, finom savak, átható de elegáns ízek. A bor bujasága vanília, mandula, kis menta karakterében teljesedik ki. Szinte végtelen hosszúságú bor.

Related posts