Az ENSZ atomügynöksége rendkívül aggasztónak minősítette Irán urániumdúsítási tevékenységét.


Irán 60%-ra növelte dúsított uránkészletét, ami éppen az atomfegyverhez szükséges tisztasági szint alatt van - közölte a NAÜ vezetője, aki ismét Izraelt figyelmeztette, nehogy megtámadja az iráni nukleáris létesítményeket, mivel annak "nagyon súlyos" következményei lennének.

Az ENSZ atomenergia-ügynökségének vezetője kifejezte súlyos aggodalmát Irán legutóbbi lépése miatt, mellyel jelentősen megnövelte a magasan dúsított uránium termelését.

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója a BBC-nek nyilatkozva jelezte, hogy Irán 60%-ra dúsított uránkészlete tovább bővül, amely szint éppen a nukleáris fegyverek előállításához szükséges tisztaság határvonalán helyezkedik el.

Ezt a lépést szerinte a térségben sokan Teherán válaszának fogják tekinteni az elmúlt hónapok szíriai, libanoni és gázai katonai és diplomáciai kudarcaira.

Grossi kifejtette, hogy nem meglepő, ha – ahogy ő fogalmazott – "bizonyos iráni politikai vezetők" az atomfegyverek kifejlesztésére törekednek. Azonban a közelmúltban Teheránban lezajlott tárgyalások nyomán arra a következtetésre jutott, hogy a jelenlegi kormányzat "láthatóan nem ezen az úton kíván haladni".

Grossi ezúttal nem Teheránt, hanem Izraelt hívta fel arra, hogy ne indítson támadást az iráni nukleáris létesítmények ellen. Figyelmeztetése hangsúlyozta, hogy a következmények rendkívül súlyosak lehetnek, különösen a Teherán által végrehajtott esetleges megtorlás és a sugárzás esetleges szétterjedése szempontjából.

Teherán 2018-ban újította fel atomprogramját, miután Donald Trump amerikai elnök kilépett abból az egyezményből, amely az iráni nukleáris program korlátozásáért cserébe enyhített volna a perzsa állam elleni szankciókon (Amerika úgy látta, az egyezmény semmilyen garanciát nem nyújt Irán nukleáris ambícióival szemben), és új szankciókkal sújtotta az iszlamista államot.

Irán az elmúlt időszakban a jelek szerint számos új és modern centrifugát aktivált, amelyek képesek az urán 90%-os, fegyverminőségűvé dúsítására. Bár a nemzetközi közösség számos tagja úgy látja, hogy Irán atomfegyverek megszerzésére törekszik, a teheráni kormány ezt visszautasítja.

Related posts