Tavalyi évünk tele volt izgalommal és kiemelkedő sikerekkel.


Nagy Nándor, a dévai születésű úszóbajnok, 2024-et egy lenyűgöző teljesítménnyel zárta, hiszen a tíz kilométeres távon aranyérmet szerzett. A vajdahunyadi iskolai sportklubban elért kiemelkedő eredményei után tavaly ősszel a veszprémi Balaton Úszó Klubhoz csatlakozott, ahol az olimpiai bajnokokat nevelő Szokolai László irányítása alatt folytatja edzéseit.

A váltásról, az idei év kihívásairól és az új edzői környezetről folytattunk beszélgetést az év első napjaiban.

Eddigi úszói pályafutásom legizgalmasabb éve kétségtelenül a tavalyi volt. Az év első felében itthon készültem az európai bajnokságra, amely sajnos nem úgy alakult, ahogy elterveztem, de a hetedik helyezés mégsem volt szégyen. Nyáron részt vettem egy nyílt vízi európai bajnokságon, ami után elhatároztam, hogy Magyarországon folytatom a tanulmányaimat és az úszókarrieremet. Szeptemberben érkeztem, és most már biztos vagyok benne, hogy helyes döntést hoztam. Az országos bajnokságon két érmet, egy aranyat és egy ezüstöt nyertem, ami még inkább megerősítette az elhatározásomat. Győrben egy válogató versenyen, ahol tíz kilométert teljesítettem, sikerült az első helyet megszereznem, így kvalifikáltam magam a februári világkupára. Összességében egy rendkívül sikeres és pozitív év áll mögöttem.

Ez azt jelenti, hogy februárban már lehetőséged nyílik részt venni a felnőtt világbajnokságon?

- Elméletileg igen, de ez a honosítás ütemétől függ. Most már megkaptam a Román Úszószövetségtől a szükséges dokumentumokat, még az ünnepek előtt továbbítottuk ezeket a Magyar Úszószövetségnek. Reménykedem abban, hogy ha februárban nem is, de nyáron a junior Eb-n és junior világbajnokságon már indulhatok.

Örömmel mesélek! Jelenleg egy helyi edzőteremben edzek, ahol kiváló edzővel dolgozom együtt. Az edzéseink általában a reggeli órákban kezdődnek, amikor még nyugodt a légkör, és jobban tudok koncentrálni. Az edzőm nemcsak a technikai részletekre figyel, hanem a motivációmra és a fejlődésemre is nagy hangsúlyt fektet. Az edzéseim változatosak: van, hogy súlyzós edzéseket végzünk, máskor pedig funkcionális tréningekre koncentrálunk, ahol a mozgáskoordináció és az állóképesség fejlesztése a cél. A legjobban a csoportos órákat szeretem, ahol a közösség ereje is segít, hogy mindig a maximumot nyújtsam. A célom, hogy folyamatosan fejlődjek, és élvezzem az edzés minden pillanatát!

A Balaton Úszó Klubhoz csatlakoztam Veszprémben, ahol az olimpiai bajnok Rasovszky Kristóf és a bronzérmes Betlehem Dávid edzője, Szokolai László irányítása alatt edzhetek. Ez számomra óriási lehetőség, és mindent megteszek, hogy maximálisan kihasználjam, és eredményesen fejlődjek.

- Milyen volt a csapattársak fogadtatása? Itt már igazán fontos a dolog...

Úgy érzem, remekül sikerült beilleszkednem a csapatba. Minden edzésen igyekszünk egymást motiválni, versenyszellem uralkodik köztünk, ami igazán inspiráló. Nagyon megszerettem a társaimat. Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid már nem a csapat tagjai, mert átigazoltak a Fradihoz, és úgy tűnik, hogy Budapesten folytatják az edzéseiket. Viszont itt van egy ötfős csapatunk, négy fiú és egy lány, akikkel fantasztikusan együtt dolgozunk.

Az átigazolások időszaka mindig izgalmas kihívásokkal teli, és sokszor komoly döntéseket igényel. Az itthoni medencés bajnokságokon valóban remekül teljesítettél a 200, 400, 800 és 1500 méteres gyorsúszásban. Azonban a nyári nyíltvízi verseny után, amikor a 10 kilométeres táv nem igazán vonzott, talán senki sem gondolta volna, hogy végül aranyérmet szerzel ezen a távon. Most felmerül a kérdés: vajon váltanál a hosszú távú úszásra, vagy inkább a versenyskálád szélesítésére törekedsz? Esetleg a két világot ötvözve egy új kihívásra vágysz?

- Nagy valószínűséggel kiegészül, mert az edzések nyomán szinte mindent le tudnánk úszni 200-tól 1500-on át a 10 kilométerig. De most mivel nyíltvízen egy évig még juniornak számítok, így könnyebb bekerülni a válogatottba, ezért valószínű most a 10 km-re koncentrálok. Ezért is volt fontos ez az év végi versenyeredmény, hogy megmutathattam, hogy ezt a távot is le tudom jól úszni. De meg szeretném tartani a medencés úszást is, és a nyíltvízit is. Szerintem ez lehetséges. Rasovszky Kristófnak és Betlehem Dávidnak is vannak szép eredményei medencés távokban is. Itt lehetőség van nyáron nyíltvízen is edzeni. De amúgy is most fel voltunk rendesen készülve erre a távra is, úgyhogy a 10 km lényegesen jobb élmény volt, mint a nyáron.

Amíg Déván éltél, észrevettük, hogy rendszeresen hajnali edzésekről érkeztél az iskolába. Milyen a mindennapi életed Veszprémben? Miben különbözik az ottani rutinod a korábbiaktól?

- Hetente tíz vízi edzésem van és három szárazföldi. Közben az egyetemre is be kell járnom, a Gazdaságtudományi kar műszaki menedzsment szakára iratkoztam. Nagy segítségemre van a Sport és tanulás program, amely lehetővé teszi, hogy az edzések miatti hiányzásaim ne jelentsenek hátrányt. Nyilván jobban szeretem, ha jelen lehetek a kurzusokon, és nem magamban kell átvennem az anyagot. De eddig sikerült jól teljesítenem. A vizsgák felén már túl vagyok.

Említetted már az idei Európa- és világbajnokságokat. Milyen más közelgő kihívások várnak még rád?

A honosítás menete sajnos még mindig bizonytalan, de az első biztos versenyre márciusban kerül sor, egy újabb 10 kilométeres medencés megmérettetés keretein belül, itt Veszprémben. Áprilisban pedig részt veszek egy rangos medencés országos bajnokságon, ahol a megszokott 200, 400, 800 és 1500 méteres távokon fogok úszni. Ha sikerül a honosítás, akkor jöhet a felnőtt világbajnokság, és mindenképpen ott leszek nyáron a junior Európa- és világbajnokságon is. Ez az utolsó évem, amikor még junior kategóriában versenyezhetek nyílt vízen, így szeretném maximálisan kihasználni ezt a lehetőséget.

Related posts