Mi az a közös vonás, ami a magyarországi és a környező országok bombariadós incidenseiben fellelhető?

Fotó: MTI/EPA/Arie Kievit Nem vagyunk egyedül: számos közép-kelet-európai ország is megtapasztalta a bombariadók sorozatát. Milyenek a közös jellemzők és tapasztalatok? Hertelendy Gábor 2025. január 23.
A térségben tapasztalható iskolákat érintő fenyegetések kísértetiesen emlékeztetnek a jelenlegi magyarországi eseményekre. Különös, hogy a fenyegetések gyakran az iszlám említésével kezdődnek, a reggeli órákban történnek, és gyanúsan orosz IP-címekkel kapcsolódnak. De mi is zajlik a szomszédos országokban? Valóban van párhuzam a szlovákiai, csehországi vagy bulgáriai incidensek és a hazai bombariadók között? Érdemes alaposabban megvizsgálni ezeket az eseményeket, hogy feltárjuk a lehetséges összefüggéseket és okokat, amelyek a térség biztonsági helyzetét befolyásolják.
Egyre inkább körvonalazódik egy Közép-Európát és Bulgáriát érintő bombariadós hullám, amely hasonlított a csütörtök délelőtt lezajló, csaknem háromszáz magyarországi oktatási intézményt érintő fenyegetéshez.
Szlovákiát 2024 májusában sújtotta egy bombariadós hullám, amely több mint 1500 iskolát érintett. Ezt követően szeptemberben, az iskolai tanév kezdetén újabb hasonló incidens történt, nemcsak Szlovákiában, hanem Csehországban is. Ekkor Szlovákiában 270, míg Csehországban több mint ötszáz intézmény kapott fenyegető e-maileket, amelyek több napon át aggodalmat keltettek az érintett közösségekben.
A felvidéki A Napunk című lap beszámolója szerint a magyar hatóságok kapcsolatba léptek Szlovákiával a fent említett ügyek kapcsán, ám valójában nem sikerült tisztázniuk a két eset hátterét. Ahogy teltek a napok, a szlovák vezetés egyre inkább elengedte az iskolák irányítását, és a rendőri jelenlét is csökkent. A tanárok kezükbe vették a helyzet kezelését, azonban idővel ők is belefáradtak a nehéz körülményekbe.
A lap számos hasonlóságot fedezett fel a májusi szlovákiai események és a jelenlegi magyar esetek között.
A tavaly tavaszi fenyegetések szövege a "célország" nyelvén, szlovákul került megfogalmazásra, azonban a feladó e-mail címe .ru végződéssel rendelkezett, ami orosz domainre utal.
A szöveg középpontjában az iszlám vallás állt, és a levél szerzője egy aggasztó üzenetet közvetített, miszerint "már az egész országban jelen vagyunk". Ezen kívül megemlítette, hogy erre a napra hosszú ideje készültek.
A lap kiemelte, hogy az iszlám szál összekapcsolja a jelenlegi magyarországi leveleket a tavaly tavaszi történésekkel.
Bár Allah nevének használata lehet egy súlyos teher, ugyanakkor félrevezető is.
Ezzel szemben a szeptemberi szlovákiai és cseh eseteknél viszont nem derült ki eleinte semmi konkrét a fenyegetőről, ami miatt mindkét országban nagyobb tér nyílt a helyzet politikai értelmezésére is. A csehországi e-mailek gyakorlatilag ugyanolyanok voltak, mint amiket a szlovákiai iskolák is kaptak, ezért a két ország hatóságai akkor is együttműködtek.
Az első napok csendes szorongása után az elkövetők már azt hangoztatták, hogy robbanószerkezetek rejtőznek az iskolákban.
Egy cseh híroldalon megjelent információk szerint a dnyipropetrovszki elkövetők magukat mániákusoknak nevezték az e-mailekben. Ezzel valószínűleg az ukrán sorozatgyilkosokra utaltak, akik 2007 nyarán legalább 21 áldozatot gyilkoltak meg, és a brutális cselekményeiket videóra is rögzítették.
A nyelvi elemzések alapján szakértők megállapították, hogy az e-mailek nem cseh szerzőtől származnak.
Szlovákiában felvetődött az orosz kapcsolat kérdése, ám a kormánypártok és a hatóságok határozottan cáfolták ezt a feltételezést. Ezzel szemben Csehországban nyíltan elismerik, hogy Oroszország áll a támadások mögött, ezzel is hangsúlyozva a helyzet komolyságát.
Más európai országokból is jelentenek fenyegetéseket, például a Baltikumból, habár itt kisebb mennyiségben fordultak elő. Vilniusban például 26, oroszul írt fenyegető üzenetet kézbesítettek, tavaly ősszel pedig Lettországban és Észtországban is előfordultak hasonló esetek.
Négy hónapnyi csend után tegnap, szerdán Bulgáriában is megjelentek az iskoláknak szánt bombafenyegető levelek. A hatóságok tájékoztatása szerint az emaileket egy ingyenesen hozzáférhető, nyilvános platformon létrehozott fiókokból küldték. Ez az eset nem az első az országban, de a szerdai üzenetek eltértek a korábbi fenyegetésektől. A kiküldött levelek mindegyike azonos szöveget tartalmazott, és nem voltak bennük konkrét fenyegetések, követelések vagy feltételek.
Ahogyan itthon, úgy Bulgáriában is több száz intézmény kapott fenyegető leveleket, ám a rendőrség sehol sem bukkant robbanószerkezetre.
A magyarországi eseményeket és a fent említett történéseket nem csupán az iszlám vallás említése fűzi össze, hanem az "orosz kapcsolatok" is szerepet játszanak az összefonódásban.
A magyarországi iskolákba érkezett fenyegető leveleket egy yandex.net végződésű orosz IP-címekről küldték ki, és egy orosz e-mail szolgáltatót, a Yamailt használhatták a levelek elküldésére. Ugyanakkor a yandex.com.arm már örmény érintettségre is utal.
Természetesen! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás minta: "🌟 Csodás napot mindenkinek! 🌞 Ma egy új kalandra vágyom, és úgy érzem, hogy a világ tele van lehetőségekkel. Kíváncsi vagyok, ki mit tervez a hétvégére? Oszd meg velem az ötleteidet! 💬✨ #KalandraFel #ÚjLehetőségek" Ha van egy konkrét téma vagy esemény, amire szeretnéd, hogy a hozzászólás összpontosítson, kérlek, szólj, és szívesen segítek a testreszabásban!
Kapcsolódó témákbombariadóBulgáriaCsehországiskolai fenyegetésiszlámSzlovákiaVezető