Mentik az Ős-Sárvíz halait: életmentő vízpótlás indult a végveszélyben lévő hazai vizeknél - Pénzcentrum Az Ős-Sárvíz halainak megmentésére sürgős vízpótlási intézkedések léptek életbe a hazai vizek kritikus helyzete miatt. A környezeti válság és az aszá


Kezdetét vette az ökológiai vízpótlás az Ős-Sárvíz szedresi szakaszán. A holtág revitalizálása érdekében egy ideiglenes, 600 méter hosszú tápvezeték segítségével naponta 100 liter/perc sebességgel összesen 80 ezer köbméter friss vizet juttatnak a Nádor-csatornából. Ezzel a lépéssel várhatóan körülbelül 45 cm-es vízszint-emelkedést érnek el. Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (KDVI) igazgatója a helyszínen tartott sajtótájékoztatón osztotta meg ezt az izgalmas hírt.

Hubai Imre államtitkár elmondta, a vízpótlást a 4,7 milliárd forintos Vizet a tájba! program támogatásával valósítják meg. A beavatkozással másodpercenként 100 liter vizet juttatnak az Ős-Sárvízbe, amelynek köszönhetően megmenekül a halállomány, és megmarad a Natura 2000-es területen az ökoszisztéma - tette hozzá.

A szakember hangsúlyozta, hogy az infrastruktúra állapotának javítása érdekében sürgős beavatkozásokra és szemléletváltásra van szükség, hogy a vízügyi ágazat hatékonyan tudja kezelni a tavalyi aszály és a rendkívüli csapadékhiány következményeit. A vízügyi hatóság feladatai között már nem csupán az árhullámok irányítása szerepel; egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a víz megtartására és tározására a tájban. A következő lépés az, hogy a műtárgyakat, berendezéseket és szakembereket olyan módon készítsük fel, hogy a vízügy képes legyen az ökológiai vízpótlás végrehajtására mint alapvető feladatra.

Megjegyezte, hogy az Ős-Sárvíz területén felhalmozott vízkészlet jelentős szerepet játszik a meleg, páradús légáramlatok által generált helyi csapadék elősegítésében, ami mérsékli a szélsőséges csapadékhiány következtében bekövetkező terméskiesést is. A holtág mellett a most virágzó kukorica példája jól mutatja, hogy öntözés nélkül is kiemelkedő hozamot képes produkálni. Úgy véli, hogy az ilyen típusú beavatkozások a "jövő nagy reménységei" lehetnek a klímaváltozás elleni harcban. A holtágba irányított víz egy része párolog el, míg más része a talajba szivárogva elérhetővé válik a növények számára, így a párolgás révén hozzájárul a táj hűtéséhez is - tette hozzá. A kormány a halastavak és horgásztavak ökológiai vízpótlását a vízügy alapfeladatai közé emelte, és az OVF koordinálásával forrást is biztosított a megvalósításhoz - tette világossá.

Horváth Angéla, a KDVI igazgatója közölte, az igazgatóság a Nádor-csatornától 600 méter csővezetéket épített ki az Ős-Sárvízig, a július 1-én kezdett szivattyúzásnak köszönhetően eddig 10 centimétert emelkedett a holtág vízszintje. A vízpótlást a tervek szerint július végéig végzik napi 12 órás szivattyúzással, a holt-Sárvíz szintje 40-50 centimétert emelkedhet. Azt mondta, a vízügyi ágazat feladata most a vizek megtartása, ennek érdekében együttműködést kell keresni helyi szervezetekkel; a Sárvíz esetében a KDVI a Szedres és Vidéke Horgászegyesülettel és a Szedresi Sziget Egyesülettel közösen valósítja meg a projektet.

Benke Béla, a Szedresi Sziget Egyesület elnöke elmondta, a vízszint növelése nélkül katasztrófahelyzet állna elő a holtágon.

Erdélyesi János, a horgászegyesület elnöke, részletesen bemutatta a szervezet tevékenységét, amely az Ős-Sárvíz 50 hektáros területének 14 hektárját kezeli. Jelenleg körülbelül 60 centiméter víz hiányzik ahhoz, hogy a terület elérje a telítettséget. Érdekes módon a most feltöltendő szakasz északi részén egy kiszáradó mederrendszer található, amely valaha a Sárvíz szabályozás előtti természetes medre volt. Ez a mederrendszer körülbelül 800 ezer köbméternyi víz tárolására lenne képes – tette hozzá János.

Hubai Imre arról is beszélt, hogy a vízgyűjtő határon túli szakaszán lehullott 45-60 mm, valamint a Tisza hazai vízgyűjtő területén az eddig lehullott 20-50 mm csapadékcsapadékból keletkező, többlet vízhozamból, ami csak befér, betárolják a Felső-Tiszán, a Tisza-tóban, a Jászsági, a Nagykunsági, a Tiszafüredi és a TIKEVIR rendszerben és folytatva a takarékos vízfelhasználást és szigorú menetrend szerinti elosztást, feltöltik belőle az öntözőrendszerek készleteit.

Az ország területén, valamint a határon túli régiókban is jelentős csapadékra lehet számítani, amely 20-60 mm-t is elérhet. Ez akár 50-100 köbméter többletvizet generálhat másodpercenként a folyókban. Az elkövetkező 1-2 hét során a Tisza középső és alsó szakaszán a lakosság már tapasztalhatja a megemelkedett vízszintet. Ez különösen fontos Szolnok ivóvízellátása szempontjából, ahol az üzembiztonság fokozása érdekében külön programokat indítottak. Az eddig betárolt körülbelül 650 millió köbméter vízből 178 millió köbméter többlet víz biztosítja a gazdák ingyenes öntözővíz-ellátását, valamint az ökológiai vízpótlás, a vízvisszatartás és a „Vizet a tájba!” program fenntartását. A kormány ezzel a lépéssel kíván segíteni az idei rendkívüli aszály és csapadékhiány által legjobban sújtott mezőgazdasági termelőknek. Jelenleg a „Vizet a tájba!” program megvalósításán több mint 880 vízügyi szakember dolgozik, akik 190 munkagéppel és 172 szivattyúval támogatják a munkát.

Related posts