Európában jelentős növekedés tapasztalható a szexuális úton terjedő fertőzések előfordulásában.

A legújabb jelentések alapján az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ adatai riasztó tendenciákat mutatnak: a gonorrhoeás megbetegedések száma soha nem látott magasságokba emelkedett, míg a szifiliszes esetek is folytatják növekedésüket a kontinensen.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legfrissebb, 2023-as adatai szerint a nemi úton terjedő fertőzések száma ugrásszerűen nő szerte Európában. A gonorrhoeás megbetegedések aránya rekordot döntött, a szifiliszes eseteké is tovább emelkedett - írja a Politico.
Európában csaknem 100 ezer gonorrhoeás esetet regisztráltak 2023-ban, ami 31 százalékos növekedést jelent a megelőző évhez képest, a 2014 óta háromszorosára emelkedett. 2009 óta ez volt legmagasabb arány az ECDC mérései szerint.
Az uniós ügynökség hangsúlyozza, hogy a gonorrhoea esetében egyre inkább gyógyszerrezisztens törzsek bukkannak fel, amelyekkel a jelenlegi terápiák hatékonysága jelentősen csökken.
A szifilisz eseteinek száma továbbra is emelkedik: 2023-ban Európában 40 ezer új megbetegedést regisztráltak, ami 13%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ez a tendencia azt mutatja, hogy az elmúlt tíz évben a szifilisz előfordulása megduplázódott. Miközben a chlamydia továbbra is a leggyakoribb nemi betegség a kontinensen, az ECDC jelentése szerint 2023-ban a chlamydia terjedése lassabb ütemet mutatott.
Az aktuális statisztikák megerősítik a 2022-ben tapasztalt növekedési trendet. Az említett év során a gonorrhoeás esetek száma 48, míg a szifiliszes betegek száma 34, a chlamydiás eseteké pedig 16 százalékkal emelkedett az előző évhez viszonyítva. A szervezet hangsúlyozza, hogy a megfelelő kezelés hiányában a chlamydia és a gonorrhoea súlyos kismedencei gyulladásokhoz, sőt meddőséghez is vezethet. Ezen felül a szifilisz neurológiai problémák kialakulásához vezethet, és a legrosszabb esetben akár halálos kimenetelű is lehet.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly figyelmeztetett a növekvő aggodalomra, miután megállapították, hogy az európai tizenévesek körében drámaian csökkent az óvszerhasználat. Ennek következményeként a szexuális úton terjedő fertőzések és a nem kívánt terhességek kockázata egyre inkább megnőtt. A statisztikák szerint a szexuálisan aktív európai fiatalok egyharmada teljesen mellőzi a védekezést az intimitás során.