A kedélyek végre lecsillapodtak: ismét van gáz a kovásznai tömbház lakóinak!

Kovásznán végre lecsillapodtak a kedélyek, miután csütörtök este ismét elindult a gázszolgáltatás a Fenyő utcai lakótelepen. Február 3-án a Distrigaz hét lépcsőházban függesztette fel a gázellátást, miután egy lakó bejelentést tett a hatóságoknál, jelezve, hogy a lépcsőház ajtaján nincs szellőzőnyílás.
Gyerő József kovásznai polgármester csütörtök este a közösségi oldalán osztotta meg, hogy a kifogásolt hiányosságok orvoslása után a Distrigaz Sud Retele vállalat újra csatlakoztatta a tömbházlakásokat. Külön köszönetet mondott Tronar Ilie és Olosz József vállalkozóknak, valamint munkatársaiknak, akik elvégezték a szükséges beavatkozásokat. Emellett háláját fejezte ki a Kovászna Megyei Prefektúra vezetőségének is a nyújtott támogatásért. A polgármester megemlítette a polgártársak együttérző szavait, segítőkész hozzáállását és nagylelkű felajánlásait is, amelyek hozzájárultak a probléma megoldásához.
Érdeklődésünkre az elöljáró elmondta, hogy miután a szakemberek sikeresen beépítették a lépcsőházajtókba a szellőzőberendezéseket és felszerelték a szenzorokat a lépcsőházakban, valamint elvégezték a szükséges ellenőrzéseket, a regionális igazgatóság is zöld utat adott a szolgáltatás újraindításához. A közel 140 tömbházlakást egyenként kellett visszacsatlakoztatni a hálózatra. Azok számára, akik éppen nem tartózkodtak otthon, mert fűtetlen lakásaikból átmenetileg rokonokhoz vagy ismerősökhöz költöztek, a műveletek folytatása ma esedékes.
A lakók felháborodása még mindig nem csillapodott: többen is kifejezték, hogy a fogyasztóvédelemhez fordulnak, és megkeresnek minden érintett hatóságot, hogy hivatalosan is panaszt tegyenek. Szerintük a szolgáltató eljárása igazságtalan volt. Úgy vélik, ha az egyik lépcsőházban (ahol a problémák felmerültek) gondok adódtak, akkor nem indokolt, hogy a többi lépcsőházban is elzárják a gázt. Ráadásul, ha voltak is hiányosságok, azok nem voltak olyan súlyosak, hogy a csikorgó hidegben, előzetes értesítés nélkül, egy egész lakóház gázellátását megszüntessék.
Az elégedetlenségüket kifejezők között többen is hangsúlyozták, hogy a Distrigaz vállalat tömbházakban élő munkatársainál, sőt, még a vezetőségnél is hiányoznak azok a feltételek, amelyeket a Fenyő utcai lakók jogosan számon kérnek. Ott is hasonló problémákkal szembesülnek, mint például a szenzorok és a szellőző lépcsőházajtók teljes hiánya.
A helyzet kulcsfontosságú eleme az volt, hogy egy bejelentés nyomán indult meg az ellenőrzési folyamat – fogalmazott a polgármester. A katasztrófavédelem az ügyet a Distrigaz hatáskörébe utalta, amely aztán a megszokott eljárásokhoz igazodva lépett akcióba. Csakhogy mindez a legrosszabb időpontban zajlott, éppen amikor a hideg éjszakai fagyok beköszöntöttek. Az esemény sokféle vádaskodásra és gyűlölködésre szolgáltatott okot, különösen a bejelentő személyével kapcsolatban. Ugyanakkor szerencsére a helyi közösség szolidaritásának szép pillanatait is megfigyelhettük.
Érdekes részlet bontakozik ki a helyzet hátterében: a feljelentő, aki az események láncolatát elindította, valójában nem teljesítette a saját anyagi hozzájárulását a jelenlegi szerelési munkák költségeihez. Ezt az információt egy lépcsőházbeli szomszéd osztotta meg a Székelyhonnal.
Gyerő József úgy véli, hogy a történtekből számos értékes tanulságot lehet levonni.
"Lakástulajdonosként vannak kötelességeink, például a műszaki berendezéseket szabályos időközönként ellenőriztetni, beleértve a lakáson kívüli szakaszokat is. A tömbház ugyanis magántulajdonnak tekinthető, amiért a tulajdonosok felelnek. Napirenden kell lenni a törvényes előírásokkal és be is kell tartani azokat" - fogalmazott.
A polgármester arra biztatta a lakókat, hogy fontolják meg egy tulajdonosi társulás, más néven lakótársulás létrehozását. Ennek az a fő előnye, hogy a szolgáltatók számára sokkal egyszerűbb lenne a kommunikáció és a tárgyalás, ha lenne egy kijelölt képviselő. Bár vannak költségek, például egy adminisztrátor alkalmazása, a közösség számára hosszú távon több előny származhat ebből. A polgármester példaként említette, hogy volt egy PNRR-s pályázati lehetőség a lakásépületek hőszigetelésére, amelynek elsődleges feltétele a lakótársulások létezése volt. Ezt a követelményt később eltörölték, mivel országos problémák merültek fel a lakótársulások létrehozásával kapcsolatban, de hangsúlyozta, hogy az önkormányzat számára hasznos, ha van egy olyan partner, akivel lehet tárgyalni és aki képes döntéseket hozni. Kovásznán két lakótársulással tudtak egyezkedni, de hiába lett volna lehetőség több forrás lehívására, nem volt kivel tárgyalniuk.
Gyerő reményei szerint a szóban forgó két lakótársulás jó példával jár elől, a tömbházak rendben lesznek, a lakóknak pedig kevesebb lesz a rezsiköltségük, ugyanakkor megnő a lakásaik értéke is.