Mégis Budapest lehetne a Békecsúcs helyszíne.


Kép: Getty Images - Donald Trump és Vlagyimir Putyin 2019-ben, Oszakában, ahol a világpolitika két meghatározó alakja találkozott.

Sokan abban reménykednek, hogy Donald Trump hivatalba lépése után mindössze egy nappal sikerül rendezni az orosz-ukrán konfliktust. A magyar diplomácia is különös figyelmet fordít a közelgő hétfői dátumra, hiszen Orbán Viktor miniszterelnök többször is hangsúlyozta, hogy január 20-án, Trump beiktatásával egy új éra veszi kezdetét - számol be róla az Index.

A megválasztott amerikai elnök csütörtökön a Floridában található Mar-a-Lago rezidenciáján osztotta meg a közönséggel, hogy "Putyin elnök szeretne találkozni" vele. Ezzel párhuzamosan a Kreml szóvivője hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok hivatalosan még nem kezdeményezett tárgyalásokat Oroszországgal.

Valami készülődhet a háttérben, amely ráadásul Magyarországot is érintheti.

Vlagyimir Dzsabarov, az orosz parlament felsőházának nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottságának első helyettes vezetője szerint Magyarország ideális helyszíne lehetne a Trump-Putyin-találkozónak. Úgy látja, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tudná garantálni a két világvezető biztonságát.

Hozzátette, hogy a feleknek egy "semleges" területen kell egyeztetniük.

Finnország korábban potenciális helyszínként merült fel, azonban azóta a NATO tagja lett, és "rendkívül agresszív magatartást tanúsított" Oroszországgal szemben - mondta Dzsabarov. Azonban nem fejlesztette tovább a gondolatot arról, miért tekinti a szintén NATO-tag Magyarországot semleges zónának.

Donald Trump megbízottja számos különböző béketervet dolgozott ki, hogy elősegítse a konfliktusok rendezését.

Donald Trump nemrégiben Keith Kelloggot, az Egyesült Államok korábbi nemzetbiztonsági tanácsadóját választotta ki az ukrajnai és oroszországi megbízott pozíciójára. A nyugalmazott altábornagy szerdai nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Trump elkötelezte magát amellett, hogy beiktatását követően száz napon belül megoldást találjon az ukrajnai konfliktusra.

Keith Kellogg egy áprilisi javaslatában azt vetette fel, hogy az Egyesült Államoknak fel kellene függesztenie a további fegyverszállításokat Kijev részére, amennyiben nem kezdődnek meg a béketárgyalások Moszkvával. Ezzel párhuzamosan Oroszország figyelmeztetésben részesülne, miszerint ha elutasítják a tárgyalásokat, az Egyesült Államok még intenzívebb támogatást nyújtana Ukrajnának.

A megválasztott amerikai elnök békefeltételei alapján az Egyesült Államok tíz évvel későbbre halasztaná Ukrajna NATO-tagsági kérelmét. Ezzel szemben Vlagyimir Putyin orosz elnök 2024. december 26-án határozottan elvetette ezt az elképzelést.

Related posts