Az ingázási hullám megállíthatatlanul terjed, ahogy egyre több nyugdíjas választja Ausztriát mint új célpontját.


Nem hanyatlott a magyar munkavállalók ingázó kedve, évről évre egyre több magyar munkavállaló dolgozik Ausztriában, hangzott el a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) Munkaügyi Szakosztályának online konferenciáján.

A legújabb statisztikák alapján 2025 januárjában 129 802 magyar állampolgár dolgozott Ausztriában, ami 2593 fős emelkedést jelent az előző hónaphoz viszonyítva. A Privatbankár beszámolója szerint ez az érték csupán néhány lépésnyire van a történelmi csúcstól. A januári szám mindössze 2146 fővel marad el a 2024 júliusi rekordtól, amikor is 131 948 magyar munkavállalót jegyeztek az osztrák hatóságok.

2019-ben az Európai Unió területén 190 millió munkavállaló közül körülbelül 2 millióan ingáztak, ami az összes foglalkoztatott 1%-át tette ki. Nagy Katalin rámutatott, hogy ez az adat jól szemlélteti az uniós szintű ingázás mértékét. Magyarország esetében 2019-ben 50-100 ezer munkavállaló döntött úgy, hogy külföldön keresi a kenyerét. A pandémia előtti időszakban Ausztriába évente körülbelül 56 100 magyar munkavállaló ingázott.

2023-ban 1,8 millió határon átnyúló ingázó volt az EU-ban, ez 3 százalékos növekedést jelent 2022-höz képest, de még mindig nem érte el a pandémia előtti utolsó év szintjét vagyis 1 százalék alatt maradt. Magyarországon az EU-ban az ingázók számát tekintve a középmezőnyben helyezkedik el. A magyar munkavállalók 2,2 százaléka választ külföldi munkát - sorolta az adatokat Nagy Katalin.

2023-ban a határon átnyúló ingázók száma különböző országokban jelentős változásokon ment keresztül. Az ingázók száma több régióban emelkedett, tükrözve a munkaerőpiac globalizációját és a gazdasági lehetőségek iránti keresletet. Egyes országokban a határokon átnyúló munkavállalás új lehetőségeket teremtett, míg másokban a migrációs politikák szigorodása miatt csökkent a mobilitás. Az adatok elemzése során érdemes figyelembe venni a gazdasági, politikai és társadalmi tényezőket, amelyek mind befolyásolják az ingázók számának alakulását.

A 2022-es népszámlálás adatai szerint Nagy Katalin rámutatott, hogy Magyarországon ezen évben már több mint 113 ezer ember dolgozott külföldön munkavállalási céllal. Ezzel szemben 2011-ben csupán 27 ezren, míg 2001-ben mindössze 5200-an választották a külföldi munkavállalást. Az ingázók közül a legnagyobb hányad, 53 százalék, Ausztriába ingázott, míg Németország szintén népszerű célpont volt, ahova az ingázók 24 százaléka járt dolgozni.

2022-ben a külföldi munkavállalásra ingázó magyarok körében kiemelkedő arányt képviseltek a nyugat-dunántúli háztartások, hiszen közel 40 százalékuk, azaz 44 ezer ember, ebből a régióból származott. Az ingázók többsége Ausztriába tette át a székhelyét, ahol Győr-Moson-Sopron vármegyéből 25 ezer, Vas vármegyéből 11 ezer, míg Zala vármegyéből majdnem 4 ezer fő dolgozott. A főváros és Pest megye lakóinak 15 százaléka is külföldön, de főként itthon élve ingázott. A Magyarország más részeiről érkezők száma egységesen 10-11 ezer fő körüli volt. Míg a Közép- és Dél-Dunántúlon élők esetében Ausztria volt a legnépszerűbb célország, addig az Észak-Magyarország és az Alföld térségéből érkezők jellemzően Németországot választották, amint azt Nagy Katalin a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének statisztikáival szemléltette.

A külföldre ingázók számát tekintve külön kiemelendő Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, ahonnan több mint háromezer fő ingázott németországi munkavégzés miatt. Az ingázók többsége, 70 százaléka férfi és korosztály alapján 54 év alatti. A nők aránya csak az Egyesült Királyságba és Romániába ingázók csoportjában haladja meg a 40 százalékot.

Az ingázási kedv 2010 óta nem csökkent, ezt hangsúlyozta Kranczné Kovács Bernadett, a Magyar Szakszervezeti Szövetség szombathelyi irodájának jogi tanácsadója a legutóbbi konferencián. A folyamatosan érkező új munkavállalók az osztrák munkaerőpiac felé fordulnak, amelynek fő mozgatórugója a jelentős bérkülönbség: az osztrák fizetések a hazaiak háromszorosát is elérhetik. Emellett az osztrák szociális juttatások is vonzó lehetőségeket kínálnak a magyar dolgozók számára. A nyugdíj előtt álló korosztály is egyre inkább az osztrák munkát választja, sőt, sokan nyugdíjasként is aktívan dolgoznak, hogy kihasználják a kedvező lehetőségeket.

A COVID-19 időszaka jelentős változásokat hozott a magyar munkavállalók ausztriai helyzetében. Sokuk számára a visszatérés a fizikai munkahelyekre nem volt opció, mivel számos cég a távmunkát választotta, mondta Voczelka András, a "Ausztriai ingázók" Facebook-csoport alapítója és szociálpedagógus. Az ingázók helyzetéről kifejtette, hogy a határ menti településeken a napi ingázás jellemző, ugyanakkor úgy véli, hogy a hivatalos statisztikák nem tükrözik a valós képet; a szakértő szerint az ingázók létszáma körülbelül 25 százalékkal magasabb, mint amit a hivatalos adatok mutatnak. Graz városában például a pandémia óta a letelepedett magyarok száma körülbelül 15-17 százalékkal nőtt, ami jól tükrözi a helyzet változásait.

Az osztrák munkaerőpiac rendkívül vonzó lehetőségeket kínál, különösen a vendéglátás, építőipar, egészségügy és mezőgazdaság területén dolgozók számára.

Related posts