Irán helyzete továbbra is aggasztó: vajon ismét a kiindulópontnál tartunk? - Pénzcentrum

Izrael szerint Irán hozzáférhet a júniusi amerikai légicsapások során eltemetett dúsított urániumhoz, bár ez rendkívül nehéz lenne és újabb izraeli támadásokat váltana ki - számolt be a BBC.
Egy magas rangú izraeli tisztviselő amerikai újságíróknak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy hírszerzési forrásaik alapján Irán dúsított uránjának jelentős mennyisége az iszfaháni létesítmény alatt rejtőzik. Ezt a létesítményt az Egyesült Államok június 22-én végrehajtott "Midnight Hammer" hadművelete során tengeralattjáróról indított cirkálórakétákkal támadták meg.
Az izraeli értékelés szerint Irán nukleáris programja két évvel visszaesett a támadások következtében. A tisztviselő ugyanakkor nem fejezte ki aggodalmát a helyzet miatt, megjegyezve, hogy az iráni kísérletek az anyag visszaszerzésére valószínűleg észlelhetők lennének.
Donald Trump és adminisztrációja határozottan állítja, hogy az iráni nukleáris létesítményeket teljesen megsemmisítették. "Ahogy Trump elnök többször is elmondta, a Midnight Hammer hadművelet teljesen megsemmisítette Irán nukleáris létesítményeit" - közölte Anna Kelly, a Fehér Ház szóvivője amerikai médiaorgánumoknak küldött nyilatkozatában.
Az amerikai hírszerzés értékelései óvatosabb megközelítést tanúsítottak. Egy kiszivárgott előzetes védelmi hírszerzési jelentés azt állapította meg, hogy bár a három helyszín - Fordo, Natanz és Iszfahán - jelentős károkat szenvedett el, teljes pusztulásuk nem következett be.
John Ratcliffe, a CIA vezetője június végén tájékoztatta az amerikai törvényhozókat arról, hogy Irán egyedüli fémuránt gyártó üzemének megsemmisítése lényegében megfosztotta az országot a nukleáris fegyverek előállításának lehetőségétől.
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója a CBS-nek adott interjújában kifejtette, hogy noha a három iráni létesítmény súlyos károkat szenvedett, bizonyos elemek még mindig érintetlenek. "Őszintén szólva, nem mondhatjuk, hogy minden teljesen megsemmisült, és hogy semmi sem maradt" - fogalmazott Grossi.
Mahmoud Pezeshkian iráni elnök a héten Tucker Carlson konzervatív kommentátornak adott interjújában elismerte, hogy a létesítmények "súlyosan megsérültek", és jelenleg nincs hozzáférésük ezekhez. Hozzátette, hogy egyelőre lehetetlen teljes értékelést készíteni.