Matolcsy György véleménye szerint a siker kulcsa abban rejlik, hogy képesek legyünk ezt a célt megvalósítani.


Károly Gábor, 2025. január 22. szerda, 16:49 Fotó: MNB - Matolcsy György, az MNB elnöke

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán nyilvánosságra hozta legújabb kiadványát, amely a "Megatrendek - A világunkat formáló 64 alapvető megatrend" címet viseli. A mű nyolc jól körülhatárolt fejezetre tagolva tárja elénk azokat a 64 megatrendet, amelyek alapvetően befolyásolják mindennapi életünket és a jövőnket.

Ez a kiadvány, amely itt hozzáférhető, a tudomány különböző területeinek izgalmas ötvözetére épít. Kiemelkedő szerepet kap benne a rendszerelmélet, a kvantumfizika, a geopolitika és a fenntarthatóság. Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke hangsúlyozza, hogy a mai világunk az összetett rendszerek korában bontakozik ki, ahol a törvények, szabályok és mintázatok kulcsszerepet játszanak – mindezeket pedig a megatrendek formálják és tartják fenn.

- Matolcsy Györgyöt idézi a Magyar Nemzeti Bank közleménye. Az MNB elnöke úgy véli, hogy...

A Pareto-szabály szerint sokszor a kimenetek 80%-a csupán a ráfordítások 20%-ából származik. Ahogy a világ egyre gyorsabban változik, úgy a Pareto-arány további rétegei is megjelenhetnek. Például a kezdeti 20%-nak is van egy kulcsszerepet játszó 20%-a, amely hozzájárul az összes eredmény 64%-ához. Ha ezt a gondolatmenetet tovább bontjuk, akár odáig is eljuthatunk, hogy a folyamat mélyebb összefüggései és rejtett tényezői is felfedezésre várnak.

Erőforrásaink csupán 1%-a képes előidézni eredményeink körülbelül felét.

A jegybank elnöke már tavaly ősszel, a Közgazdász Vándorgyűlés keretein belül is kifejtette véleményét erről a témáról. A részletekért kattints ide!

A megatrendek között három kiemelkedő szupertrend emelkedik ki: a klímaváltozás, a technológiai forradalom és a geopolitikai átalakulás. Matolcsy György hangsúlyozta, hogy a 4T képlet szerint az lesz igazán sikeres, aki képes a tudás, a tehetség, a tőke és a technológia harmonikus egyesítésére - áll a Magyar Nemzeti Bank közleményében.

A jegybanki kiadvány a harmadikról, azaz a történelmi ciklusok ismeretéről azt írja, hogy a történelmi események időről időre ismétlődő mintázatokat és fordulatokat mutatnak. A szerzők példát is hoznak: a hosszabb gazdasági ciklusokat jellemzően a technológiai áttörések és a geopolitikai változások mozgatják.

Az MNB alelnöke, Virág Barnabás, előadásában a három szupertrend mellett hangsúlyozta a demográfiai folyamatok fontosságát is, amelyek alapvetően formálják jelenünket és jövőnket. Véleménye szerint

A korszak, amelyben élünk, tele van radikális átalakulásokkal, ahol a változások együttes hatása már olyan mértéket ölt, hogy alapjaiban formálja át környezetünket és életünket.

Azt tapasztalja, hogy nem csupán a változások száma lépte át az eddig ismert határokat, hanem ezek üteme is jelentősen felgyorsult a korábbi időszakokhoz viszonyítva. Ezen kívül számos megatrend is kulcsfontosságú fordulóponthoz jutott el.

„Az előző évszázad során a globális gazdaság dinamikusan, exponenciális ütemben fejlődött, amelyet jelentős mértékben befolyásolt a népesség folyamatos növekedése és a világ különböző részei közötti összekapcsoltság fokozódása. Ugyanakkor ez a folyamat a természeti erőforrások túlzott kiaknázásához vezetett, és hozzájárult a vagyoni és jövedelmi egyenlőtlenségek fokozódásához is” – hangsúlyozta az MNB alelnöke.

Related posts