Jelenleg már több mint 400 munkatárs tevékenykedik a CATL debreceni akkumulátorgyárában, és a vállalat tervei szerint még további 2000 új munkavállalót szeretnének integrálni a csapatukba.
Elkészült a debreceni Déli Gazdasági Övezetben a CATL akkumulátorcella-gyárának főépülete, amelyben most már az épületgépészeti és villamossági szerelések zajlanak - jelentette be a cég szerdán egy debreceni sajtótájékoztatón. A CATL még szeptemberben, egy bérelt gyártócsarnokban kezdte el az akkumulátormodulok összeszerelését, és jövőre indítaná be a sorozatgyártást az addigra elkészülő saját gyártócsarnokában.
A kínai CATL 2022-ben bejelentette, hogy Debrecenben valósítja meg második európai akkumulátorgyárának építését. Jelenleg az üzem első szakasza van folyamatban, de a tervek szerint a jövőben akár évi 100 gigawattóra termelési kapacitásra is képes lehet. Ezáltal a gyár Európa egyik legnagyobb akkumulátorgyártó létesítményévé válhat.
A CATL sajtótájékoztatóján elmondták: a cég létszáma mostanra meghaladta a 400 főt, és jelenleg éppen a harmadik toborzási kampányuk folyik. A Hvg tudósítása szerint jövő nyárig ezerre, 2025. végéig kétezerre 2026-ra pedig 2600-ra emelnék dolgozóik számát, ez lenne a beruházás első üteménél a teljes létszám.
Az eredetileg bejelentett évi száz gigawattórás kapacitás eléréséhez egy második és egy harmadik ütem megvalósítására is szükség lenne, ezek összesen akár 9000 főt is foglalkoztathatnak majd. A Debreciner kérdésére a helyszínen azt mondták: a gyár második ütemének felépítése egyelőre előkészítés alatt van.
A CATL Debrecenből, a régióból és Magyarország más részeiről is igyekszik munkavállalókat magához vonzani, amihez fokoznák a mostani toborzásukat. Emellett 2025-ben kínai szakemberek is érkeznek majd a gyárba, hogy telepítsék a gyártási technológiát és átadják a gyártáshoz szükséges tapasztalatokat és tudást a helyi munkatársaknak.
Sidló Noémi, a CATL Debrecen kommunikációs és PR vezetője hangsúlyozta: "Kiemelkedően fontos számunkra, hogy a fiatalok számára vonzó és inspiráló karrierlehetőségeket, folyamatos képzéseket és versenyképes juttatásokat biztosítsunk. A CATL célja, hogy mindenhol, ahol gyártóüzemet üzemeltet, kiváló munkáltató és megbízható szomszéd legyen. Ezen elvek mentén már a harmadik sikeres toborzási kampányunkat indítjuk, és ennek részeként támogattuk a város legfontosabb rendezvényeit, mint a Debrecen Drive, a Campus Fesztivál és a Virágkarnevál, továbbá részt veszünk a város ünnepi adventi eseményein is."
A CATL Debrecen már 2024 februárjában stratégiai megállapodást kötött a Debreceni Szakképzési Centrummal a duális képzés elindításáról, majd júniusban hasonló partnerségi megállapodást írt alá a Miskolci Egyetemmel, ezt követően a sor a Debreceni Egyetemmel 2024 októberében kötött stratégiai megállapodás aláírásával folytatódott.
A CATL tájékoztatása szerint céljuk, hogy 2025-re teljesen karbonsemlegessé tegyék az alaptevékenységüket. Mostanra 9 gyáruk kapta meg a szénd-dioxid semleges minősítést és szeretnék, ha a debreceni üzem is hamar elérné ezt.
A cég tájékoztatása szerint "a vízfogyasztás csökkentése érdekében a CATL úgynevezett adiabatikus hűtőtornyokat működtet és szürkevizet használ majd a gyárban, mintegy 50 százalékkal redukálva ezzel a létesítmény vízigényét. " Szilágyi Balázs, a cég közügyekért felelős vezetője a Hvg kérdésére azt mondta: a szürkevíz-felhasználással kapcsolatos tárgyalásaik már véget értek, hamarosan formalizálják a megállapodásukat az önkormányzattal.
A CATL, a világ egyik vezető akkumulátor-gyártója, nemcsak akkumulátorcella-gyárat tervez Európában, hanem egy akkufeldolgozó üzemet is szeretne létrehozni. Jelenleg intenzíven keresik az ideális helyszínt, és Magyarország is felkerült a potenciális lokációk listájára.