Madár István előrejelzése szerint a 2024-es évre várhatóan a GDP-növekedés mértéke nem fogja meghaladni az egy százalékot.


Csütörtök reggel a Központi Statisztikai Hivatal nyilvánosságra hozza a hivatalos adatokat, amelyek bemutatják, hogyan alakult a magyar gazdaság teljesítménye a tavalyi év utolsó negyedévében, valamint a 2024-es év egészére vonatkozóan. A Portfolio által megkérdezett szakértők konszenzusra jutottak abban, hogy a következő időszakban kedvezőbb számadatokra számíthatunk, különösen a 2024 második és harmadik negyedévében. A portál vezető makrogazdasági elemzője az InfoRádióban kifejtette, hogy a harmadik negyedév komoly csalódást okozott, hiszen a magyar gazdaság jelentősen a várakozások alatt teljesítve újra recesszióba került. Jelenleg a legfontosabb kérdés az, hogy várható-e pozitív elmozdulás a következő időszakban.

Madár István megjegyezte, hogy a Portfolio szakértői arra számítanak, hogy a csütörtöki adatok megerősítik: a magyar gazdaság túllépett a recesszión. Kiemelte, hogy a szakértők véleménye szerint...

az előző negyedévhez képest 0,2 százalékos növekedést produkálhatott a magyar gazdaság.

Az elemző véleménye szerint a részletes adatok alapján nem valószínű, hogy drámai fellendülésre számíthatunk, hiszen "a kikecmergés egy rendkívül lassú és fokozatos folyamat". Inkább arról van szó, hogy 2024 negyedik negyedévében már nem tapasztaltunk olyan nem várt negatív eseményeket az ipari termelés terén, mint ahogyan azt korábban láthattuk, továbbá a lakossági fogyasztás is némileg élénkebb lett.

Az elemzők véleménye szerint a recesszió időszaka mögöttünk van, ami kedvező fejlemény, de fontos hangsúlyozni, hogy "a gazdaság dinamizmusa még mindig meglehetősen mérsékelt". Ahhoz, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) idén már kedvezőbb számokat tudjon bemutatni, jelentős előrelépés szükséges. Madár István emlékeztetett arra, hogy még a harmadik negyedév adatainak nyilvánosságra hozatala előtt egy 1,4%-os éves átlagos növekedést jeleztek előre 2024-re, ám ezt követően szinte minden szakértő "kezdetét vette a prognózisok lerontása". A harmadik negyedévi eredmények csalódást keltettek, és ez már előrevetítette, hogyan alakulhat az éves átlag, amit a statisztikai adatok elemzésénél figyelembe is vettek.

A prognózisok alapján az éves átlagos GDP-növekedés a 0,5 és 1 százalék közötti sávban alakulhat.

Madár István megjegyezte, hogy függetlenül attól, hogy a negyedik negyedéves GDP-adat pozitív vagy negatív meglepetést okoz, az mindössze néhány tizedpontot képes módosítani a becsült értékeken és tartományokon. E megállapítások tükrében várható, hogy az éves átlag jelentősen el fog maradni a kormány tavaly év elején kitűzött három-négy százalékos céltól, holott egy évvel ezelőtt a gazdasági szereplők még "dinamikus fellendülésben" bíztak. A Portfolio vezető makrogazdasági szakértője kiemelte, hogy azóta számos sokkhatás és negatív tényező gyengítette a magyar gazdaság teljesítményét, ezek összességében "a korábban előrejelzett lassabb fejlődési pályára kényszerítették az országot".

Az elemzők egyetértenek abban, hogy a jelenlegi adatok alapján nem valószínű, hogy a kormány által kitűzött, háromszázalékos éves GDP-növekedés 2025-re megvalósulna.

A Portfolio elemzői várakozásai szerint az éves átlagos növekedés 2,3 százalék körül alakul.

Madár István szavai szerint, bár a becslések visszafogottak, mégis "érdemi élénkülést" vetítenek előre a 2024-es évre vonatkozóan. Megjegyezte, hogy az adatok szórása egyelőre meglehetősen széles, 1,8 és 3 százalék között mozognak az előrejelzések. A legtöbb elemző véleménye szerint a gazdasági aktivitás jelenleg még gyenge, és nem látható jelentős fordulat a közeljövőben. Ennek megfelelően, ahogy a kormányzati forrásokból is érkeznek információk, a 2025 első felében nem várható drámai fellendülés.

Az év második felében a magyar gazdaság dinamikusabb fellendülésére számíthatunk, bár a várt növekedés valószínűleg csak 2-2,5 százalék körüli értékeket fog mutatni. Madár István rámutatott, hogy a év során bármikor bekövetkezhetnek jelentős fordulatok, hiszen a nemzetközi helyzet kedvező irányba is változhat. Például, ha a német gazdaság teljesítménye javul, vagy ha az exportlehetőségek pozitív irányba mozdulnak el, az mind hozzájárulhat a magyar gazdaság élénküléséhez. Emellett a magyar háztartások bizalma is gyorsabban növekedhet, ami szintén serkentheti a hazai gazdasági aktivitást. Ezek a tényezők mind-mind hozzájárulhatnak a gazdasági dinamizmus fokozódásához.

Related posts