Londoni csúcstalálkozó: Európa elköteleződik az ukrajnai béke megteremtése mellett, az Egyesült Államok részvételével.


A Trump, Vance és Zelenszkij Fehér Házban történt, vitás pénteki találkozója után Párizs és London nagy lépésre készül: konkrét tervet akarnak bemutatni az ukrajnai háború befejezésére, azzal a céllal, hogy megerősítsék az európai államok szerepét a békekötésben - közölte vasárnap az AFP.

Friss hírek alapján Nagy-Britannia és Franciaország, valamint "esetleg néhány más résztvevő" közösen kívánja kidolgozni az orosz háború lezárására irányuló tűzszüneti javaslatot Ukrajna partnerségével. Ezt a tervet később az Egyesült Államok elé fogják terjeszteni.

A Volodimir Zelenszkij és Donald Trump közötti szakadás után most ismét a tartós béke érdekében tett erőfeszítésekre kell fordítani a figyelmet - vélekednek Európa vezetői.

A tervekről Keir Starmer brit miniszterelnök beszélt vasárnap a BBC-nek adott interjúban a délutáni londoni csúcstalálkozó előtt, amelyen összeülnek az európai vezetők Ukrajna ügyében.

A találkozó célja, amelyre a brit miniszterelnök meghívására körülbelül egy tucat európai állam- és kormányfő gyűlik össze, hogy áthidalják a felmerült feszültségeket, valamint hangsúlyozzák az európai összefogást az "igazságos és tartós béke" megteremtésének érdekében.

A brit miniszterelnök úgy véli, hogy "már megtették az első lépéseket a megfelelő irányba", amelynek középpontjában áll, hogy közösen kívánják kidolgozni az orosz háború lezárásának stratégiáját, Ukrajna aktív részvételével.

Starmer szavai szerint a tartós békének három előfeltétele van:

*egy "megerősített Ukrajna", amely képes folytatni a harcot, ha szükséges, és jelentős tárgyalási pozícióval bír, amelyhez*

* európai biztonsági garanciákat képes bemutatni, továbbá

Az Egyesült Államok segítségnyújtását.

A brit miniszterelnök a Berliner Zeitung beszámolója szerint kifejezte, hogy elkötelezett a tartós béke mellett. A pénteki események hatására azonnal cselekedett: felvette a telefont, és egyeztetett mind az amerikai, mind az ukrán elnökkel.

A harcok lezárására irányuló közös erőfeszítések kapcsán elmondása szerint Emmanuel Macron francia elnök aktívan részt vett a döntések meghozatalában. Ezen túlmenően nyitott arra, hogy eszmecserét folytassanak egy lehetséges jövőbeli európai nukleáris elrettentő erő kialakításáról.

Emlékezetes, a német kancellárság várományosa, Friedrich Merz (CDU) a közelmúltban ilyen tárgyalásokra szólította fel Londont és Párizst - írja a berlini lap. A vasárnapi találkozón ugyanakkor még Olaf Scholz leköszönő kancellár képviseli Európa vezető gazdaságát.

A csúcstalálkozón kiemelt téma lesz a védelmi szektorban történő szorosabb európai együttműködés szükségessége, figyelembe véve az Egyesült Államok jövőbeli támogatásának körüli fokozódó bizonytalanságot – értesül a FAZ tudósítója a helyszínről.

Related posts