Lélektani határ az albérletpiacon: ez jelentős mértékben fékezheti a bérleti díjak emelkedését.


A fővárosban idén márciusban visszafogottabb, 6,8 százalékos volt az éves drágulás, ehhez képest az áprilisi emelkedés gyorsulást jelent, ám ez nem számottevő mértékű. Budapesten a havi bérleti díjak középértéke továbbra is 250 ezer forint a tulajdonosok kínálatában. Ez leginkább annak köszönhető, hogy az albérletek kínálata bőségesnek mondható, a széles választék pedig fékezi a drágulást. Jelenleg országszerte több mint 17 ezer kiadó lakóingatlanból válogathatnak a bérlők. Budapesten pedig több mint 10 ezerből, hasonlóan jelentős kínálatra legutóbb több mint három évvel ezelőtt, 2022 legelején volt példa.

„Kérlek, formáld át a szöveget, hogy az egyedi legyen” – javasolta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

A kiadó szobák ára úgy tűnik, hogy elérte a lélektani határt: Budapesten a havi díj pontosan 100 ezer forintra rúg, míg Debrecenben, Szegeden, Pécsen és Székesfehérváron a diákoknak 70 ezer forintos havi bérleti díjjal kell számolniuk. A többi egyetemvárosban pedig 50-60 ezer forintos átlagos árakra lehet felkészülni. Az idei év első negyedévében a befektetők aktívan részt vettek a lakáspiacon, ami arra utal, hogy a kiadó lakások kínálata tovább bővülhet. Ez kedvező hír lehet a fiatal bérlők és egyetemisták számára, akik keresik a megfizethetőbb lehetőségeket.

Ez ugyanis visszafoghatja a drágulást.

Balogh László egy figyelemre méltó eltérésre hívta fel a figyelmet: „A befektetők körében népszerű új építésű lakások iránti kereslet nemcsak a piaci trendeket formálja, hanem a kiadó lakások minőségének javulását is elősegíti. Míg a budapesti kiadó lakóingatlanok átlagos bérleti díja a tavalyi 250 ezer forinton maradt, az újonnan átadott, modern állapotú lakások bérleti díja 290 ezer forintról 300 ezer forintra emelkedett az elmúlt négy évben. Ez a helyzet azt jelzi, hogy az új építésű ingatlanok bérbeadása 20 százalékkal magasabb áron lehetséges a használt lakásokhoz képest. Ugyanakkor a bérlőknek is érdemes tudomásul venniük, hogy egy új építésű lakás havonta átlagosan csupán 50 ezer forinttal drágább, ami a piaci dinamika szempontjából figyelemre méltó.”

Related posts