Kreatív Online - Ünnepélyesen átadták a Millenniumi Díjakat A kreatív ipar legjobbjait ünneplő esemény keretein belül idén is kiosztották a Millenniumi Díjakat. Az esemény célja, hogy méltó módon elismerje a különböző szakterületeken kiemelkedő teljesítm

A Szellemi Tulajdon Világnapja alkalmából átadták a Millenniumi Díjakat. A díj célja az olyan intézmények, vállalkozások, szellemi műhelyek elismerése, amelyek kiemelkedő teljesítményt nyújtanak a szellemi tulajdon védelme és a magyar innováció előmozdítása terén.
Az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) 2000-ben határozott úgy, hogy április 26-át a szellemi tulajdon világnapjának nyilvánítja. Ezen a jeles napon a globális iparjogvédelmi és szerzői jogi hatóságok – Magyarországon a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) – különféle programokkal, eseményekkel és kezdeményezésekkel hívják fel a figyelmet a szellemi tulajdon (IP) jelentőségére. Az idei világnap mottója: „Feel the beat of IP!” – azaz „Érezd az IP ritmusát!” A zene, mint a kreatív kifejezés egyik leguniverzálisabb formája, elengedhetetlen szerepet játszik a zeneipar fejlődésében, amelyet a szellemi tulajdon védelme és támogatása nélkülözhetetlenül segít.
"A zene a szellemi tulajdon világának egyik legkifinomultabb példája. Még egyetlen sor dalszöveg is szerzői jogi védelem alatt állhat, míg egy új zenei technológia szabadalomra jogosult, egy új hangszer design-oltalomra, és egy zenekar neve védjegyoltalmat élvezhet. A szellemi tulajdon védelme nélkül ez az ökoszisztéma képtelen lenne működni, fejlődni, inspirálni, nyereséget termelni, és ezzel új alkotások létrehozására ösztönözni" – hangsúlyozta Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke a Millenniumi Díj átadásának alkalmával.
A 2025-ös év elismerésében részesültek között találjuk a Music Hungary Szövetséget, a Dalfutárt, a Hagyományok Házát, a Mezőgazdasági és Ipari Mikroorganizmusok Nemzeti Gyűjteményét, valamint a Nivelco Ipari Elektronika Zrt.-t. Ezek a szervezetek és intézmények jelentős hozzájárulást nyújtanak a magyar kultúra és ipar fejlődéséhez.
A NIVELCO Ipari Elektronika Zrt. különleges módon ötvözi a magyar mérnöki tudást, az állandó innovációt és az iparjogvédelem tudatos alkalmazását. A vállalat jelenléte több mint 80 országra terjed ki, és vezető szerepet játszik az ultrahangos szintmérők gyártásában. Portfóliója magában foglal 10 hazai szabadalmat, 27 védjegyet, egy nemzetközi védjegyet, valamint számos PCT bejelentést. Az innováció mellett a cég kiemelten kezeli az iparjogvédelmet is, így biztosítva technológiai újításaik hosszú távú védelmét és fenntartva piaci versenyelőnyüket.
A Music Hungary Szövetség, a magyar zeneipar meghatározó érdekképviseleti és szakmai szervezete. Célja a zeneipari szereplők összefogása, támogatása és jogi védelme, valamint a kreatív ipar más területeivel való együttműködés erősítése. Kiemelten fontos számukra a szakmai edukáció a szellemi tulajdon védelme területén is. Munkásságuk bizonyítja, hogy a zenei alkotások védelme és tudatos kezelése kulcsfontosságú a sikeres zeneipar számára.
A mikrobiológiai kutatást és az iparjogvédelmet szolgáló szervezet, a Mezőgazdasági és Ipari Mikroorganizmusok Nemzeti Gyűjteménye (MIMNG) egyik legfontosabb feladata a szabadalmi letétek kezelése, mely kulcsfontosságú a biotechnológiai innovációk oltalmazásában. A Budapesti Szerződés előírásai szerint működő intézmény lehetővé teszi, hogy a hazai feltalálók belföldön helyezhessék letétbe a találmányukhoz kapcsolódó mikroorganizmusokat, csökkentve ezzel a nemzetközi eljárás költségeit és adminisztrációs terheit. Szabadalmi letéteinek száma négyszázon felül van.
A Hagyományok Háza 2001 óta a magyar népi kultúra egyik kiemelkedő bástyája, amely elkötelezett a népzene, néptánc, népművészet és a hagyományos mesterségek megőrzése és népszerűsítése iránt. Célja, hogy a hagyományos értékeket modern, innovatív megközelítésekkel ötvözze, így a népi kultúra nyújtotta gazdagságot élővé és vonzóvá tegye a mai társadalom számára. Edukációs programjai, kiállításai és színpadi produkciói révén nemcsak a hagyományokat ápolja, hanem egyúttal a közönség figyelmét is felhívja a népi kultúra fontosságára. A tudatosság növelése és a kulturális értékek teremtése érdekében védjegyoltalmakat is alkalmaz, így erősítve jelenlétét a piacon és a szakmai közéletben.
A Dalfutár, Hajós András és Jeli András ötlete alapján készült műsor, melyben zeneszerzők, énekesek, szövegírók és producerek hoznak létre egy közös dalt, amit egyetlen nap alatt stúdióban rögzítenek. A produkció bemutatja, hogy egy felvétel létrehozásához mennyire sokféle kreatív, anyagi és szervező hozzájárulás szükséges, amely alapján a közreműködő szöveg- és zeneszerzőket, előadóművészeket, hangfelvétel-előállítókat önállóan is szerzői, illetve szomszédos jogi védelem illeti meg.