Kövér László hangsúlyozta, hogy Kossuth Lajos szülőháza méltán érdemelne zarándokhellyé válni. E helyszín nem csupán a történelmünk egy jelentős alakjának otthona, hanem a nemzeti identitásunk szimbóluma is. Az emlékhely fejlesztése és népszerűsítése lehe

Kossuth Lajos szülőházának és a Fiumei sírkertben lévő mauzóleumának bárhol a nagyvilágban élő szabadságszerető magyar számára zarándokhellyé kell válnia, ahol életében legalább egy alkalommal tiszteletét teszi - jelentette ki az Országgyűlés elnöke pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Monokon, a felújított Kossuth-emlékház és annak új, állandó kiállításának átadóünnepségén.
Kövér László úgy fogalmazott, 1848 nemzedéke hétköznapi polgárokból történelmi hősöket, feudális társadalomból modern nemzetet és birodalmi alávetettségből független magyar államot teremtett. Azt mondta, a reformkor és a forradalom legjobbjai közül sokan, sokat tettek ezen célok elérésért, de senki nem tett többet, mint a 19. századi, nemzeti reálpolitika megalapítója és vezetője, Kossuth Lajos.
A házelnök ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a magyar történelem folyamán a reálpolitika mércéje Bethlen Gábor fejedelem óta az a fontos elv, miszerint „nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet”. Kiemelte, hogy Kossuth nem csupán a lehetséges lépéseket tette meg a magyar politikában, hanem bátran vállalta azt is, ami elkerülhetetlen volt.
A monoki Kossuth-emlékház felújításának és az új, állandó kiállításának költsége 107 millió forintra rúgott.