Magyarország szomszédja máris túllépett a Leopard 2A8-as harckocsik beszerzésén, hiszen a figyelmüket egy új, lenyűgöző szupertankra irányították. Az új jármű ígéretes lehetőségeket rejt magában, így a szomszédos ország hadereje hamarosan még erősebb és m

Szlovákia felülvizsgálja a katonai modernizációs stratégiáját, és alternatív megoldásokat keres az eredetileg tervezett Leopard 2A8-as harckocsik helyett. Robert Kaliňák védelmi miniszter bejelentése szerint az ország a CV90120-T könnyű harckocsik vagy tüzérségi támogató járművek beszerzését fontolgatja. A döntés hátterében a magas költségek és a NATO-kötelezettségek állnak, miközben az ország igyekszik egyensúlyt teremteni a modern haderő kialakítása és a költségvetési korlátok között - írta az Army Recognition.
Szlovákia határozott lépéseket tesz védelmi képességeinek megerősítése érdekében, amely magában foglalja egy gépesített dandár felállítását és az elöregedett harckocsipark korszerűsítését. Jelenleg az ország mintegy 30 elavult T-72M1 és 15 Leopard 2A4 harckocsival rendelkezik, amelyeket Németországtól kapott. A védelmi minisztérium célkitűzése, hogy a harckocsik számát 52-re emelje, így összesen 104 járművel rendelkezne a NATO műveleti követelményeinek kielégítésére. Az eredeti elképzelés több mint 100 Leopard 2A8 típusú harckocsi beszerzését tartalmazta, azonban a program megvalósíthatóságát komolyan megkérdőjelezik a becsült 2 milliárd eurós költségek, ami egységenként körülbelül 25 millió eurót jelent. Ez a helyzet aggodalmakat keltett a pénzügyi tervezés szempontjából.
A BAE Systems által kifejlesztett CV90120-T könnyű harckocsi legtöbb életképes alternatívaként merült fel. Ez a jármű a Leopard 2A8-hoz képest könnyebb és költséghatékonyabb megoldást kínál, darabonként 11,5 millió eurós árával, ami nagyjából fele a Leopard 2A8-as árának.
A CV90120-T nemcsak versenyképes ára miatt vonzó, hanem azért is, mert fokozott ipari együttműködés és szabványosítás eredményezhet a már megrendelt CV9035 gyalogsági harcjárművekkel
- nyilatkozta egy védelmi szakértő. A pénzügyi szempontokon túl a CV90120-T választása erősíthetné Szlovákia hazai védelmi iparát is a fokozott helyi gyártás elősegítésével.
A döntéshozatali folyamatban Szlovákia számos fontos szempontot mérlegel, például a pénzügyi fenntarthatóságot, a működési készséget, valamint a stratégiai szövetségeket. A végső cél az, hogy harmonikus egyensúlyt találjanak a modern és hatékony páncélos erők iránti növekvő igény és a nemzeti védelmi költségvetés korlátai között. Szlovákia példája világosan mutatja, hogy...
A kisebb államok számára kiemelkedően lényeges a költséghatékony megoldások felkutatása a védelmi képességeik fejlesztése érdekében.