Kezeletlen felfázás: hogyan ismerheti fel, ha a húgyúti fertőzés már a veséjére terjedt?


A felfázás kellemetlen, de időben felismerve és megfelelően kezelve gyorsan gyógyítható állapot. Az alhasi fájdalom, a vizelési panaszok és a zavaros vizelet azonnali figyelmet igényel, különösen, ha lázzal vagy egyéb súlyos tünetekkel jár együtt. A rendszeres higiéniai szokások és a megfelelő folyadékfogyasztás segíthet csökkenteni a húgyúti fertőzések kockázatát.

A felfázás, orvosi nevén húgyúti fertőzés (HÚF), a húgyutakat érintő bakteriális fertőzés, amely leggyakrabban a húgyhólyagot támadja meg (cystitis). Gyakori, hogy az érintett nők számolnak be róla, mivel a női anatómia miatt rövidebb a húgycső, így a baktériumok könnyebben jutnak el a húgyhólyagba. Bár a "felfázás" név azt sugallja, hogy a hideg okozza, a valódi kiváltó ok általában bakteriális fertőzés, leggyakrabban az Escherichia coli (E. coli) baktérium által.

A felfázás legfőbb kiváltó oka az E. coli baktérium, amely a végbél környékéről a húgycsőbe kerülve gyulladást idézhet elő. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb kockázati tényezőket:

Kórelőzmény rögzítése: az orvos alaposan kikérdezi a tünetek típusát, időtartamát, valamint a páciens esetleges korábbi fertőzéseivel kapcsolatos tapasztalatait.

Vizeletanalízis:

Fizikai kivizsgálás során az orvos alaposan ellenőrzi az alhasi terület érzékenységét vagy fájdalmát.

A felfázás, vagyis a húgyutakat érintő fertőzés és gyulladás gyakori betegség, és bár kifejezetten kellemetlen, sőt fájdalmas is lehet, a legtöbb ember nem tartja komoly bajnak. Pihenéssel, sok folyadék fogyasztásával, esetleg többé-kevésbé hatásos otthoni módszerekkel néhány nap alatt általában kikezelhetőnek tartják, és csak akkor mennek el orvoshoz, ha a tünetek szinte már elviselhetetlenek, vagy ha a betegség nagyon elhúzódik.

A húgyúti fertőzések nem csupán kellemetlen tüneteket idézhetnek elő, hanem komoly szövődményekkel is járhatnak, amelyek különösen a veséket érinthetik. A húgyutakban és a húgyhólyagban elszaporodó kórokozók könnyen bejuthatnak a vesékbe, ahol gyulladást okozhatnak, sőt, szélsőséges esetben a vese maradandó károsodásához is vezethetnek. A vesegyulladás tipikus jelei gyorsan, akár néhány órán belül megjelenhetnek: fájdalmas vizeletürítés, magas láz, hidegrázás, valamint derék- és hátfájás, sőt, hányinger is kísérheti a tüneteket.

Rendkívül ritkán, de a húgyúti fertőzés akár vérmérgezést (szepszist) is okozhat, mely az életet is veszélyeztető állapot, azonnali orvosi ellátást igényel! A szepszis tünetei közé tartozhat a láz, a felületes, szapora légzés, a felgyorsult szívverés és a zavarodottság.

Természetesen nem kell mindenkinek megijednie, a komplikációk szerencsére ritkák, de néhány ember számára nagyobb a kialakulásuk rizikója. A hölgyek eleve nagyobb veszélyben vannak, anatómiai jellegzetességeik miatt ugyanis hajlamosabbak a húgyúti fertőzésekre, mint a férfiak, és ez a rizikó az életkor növekedésével, illetve a szexuális aktivitással együtt nő.

Ha valakinél rendszeresen, évről évre többször is jelentkezik a felfázás, mindenképpen orvosi kivizsgálásra van szükség. Ez a jelenség akár krónikus betegség, például diabétesz, jelenlétére is utalhat, vagy arra figyelmeztethet minket, hogy érdemes lenne fokozni a folyadékbevitelünket. Különösen fontos, hogy a férfiak figyeljenek a visszatérő fertőzésekre, mivel ezek prosztatagondokra is utalhatnak. A megelőzés és a megfelelő orvosi tanácsadás kulcsfontosságú!

A várandós kismamák körében a felfázás meglehetősen gyakori problémának számít, ezért elengedhetetlen, hogy orvosi ellenőrzés alá vessék magukat. Amennyiben szükséges, orvosi javaslatra gyógyszeres kezelést is igénybe kell venniük. A kezeletlen húgyúti fertőzés komoly kockázatokat rejthet a magzat számára, és hozzájárulhat a preeklampszia, vérszegénység, sőt a koraszülés valószínűségének növekedéséhez is.

A fájdalom és diszkomfort csökkentésére nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) használhatók.

A folyadékfogyasztás fokozása hozzájárul a húgyutakban lévő baktériumok eltávolításához.

A megfelelő higiéniai szokások betartása hozzájárul a fertőzések újbóli megjelenésének megelőzéséhez.

A probiotikumok és a tőzegáfonya kivonatok támogathatják a húgyutak egészségét, bár ezek hatékonysága tudományosan nem mindig egyértelmű.

Related posts