Az Óbudai Árpád Gimnáziumba idén kevesebb diák nyújtott be jelentkezést, miután a tantestület döntése értelmében az NKE vette át az iskola fenntartását.

Tavalyhoz képest csaknem negyedével esett vissza idén az Óbudai Árpád Gimnáziumba jelentkező tanulók száma, miután a tantestület - a szülői tiltakozások ellenére - megszavazta, hogy az intézmény a Miniszterelnökség alá tartozó Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) fenntartásába kerüljön.
A gimnázium hivatalos weboldalán közzétett tájékoztató szerint az idei tanévben összesen 620 tanuló, ebből 378 hatodikos és 242 nyolcadikos diák adta be a jelentkezését. Az iskola egy évvel ezelőtti adatai alapján 2024-re 797 fő, köztük 494 hatodikos és 303 nyolcadikos diák jelentkezett, ami 177 fővel több, mint a mostani szám. Ez a változás összességében 22,2%-os csökkenést mutat. A hatodik osztályos diákok jelentkezése 23,5%-kal, míg a nyolcadikosoké kicsivel több mint 20%-kal csökkent az előző évhez képest.
Az Árpád Gimnáziumba történő jelentkezések száma 2023 és 2024 között csökkent, ám nem olyan drámai mértékben, mint az idei évben. 2023-ban összesen 873 diák adta be jelentkezését. Jelenlegi adatok alapján azonban még nem áll rendelkezésre információ arról, hogy a jelentkezők közül hányan választották első helyen az Árpád Gimnáziumot. Az iskola felvételi tájékoztatójában szereplő információk szerint összesen 112 diákot tudnak felvenni. Érdemes megemlíteni, hogy az Árpád a HVG 2025-ös gimnáziumi rangsorában a 17. helyet foglalja el.
A tantestület végleges döntést hozott, miszerint az Óbudai Árpád Gimnázium az NKE (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) fenntartásába kerülhet.
Mint a Népszava is megírta, az NKE a következő tanévtől veheti át az iskola fenntartását az Észak-Budapesti Tankerületi Központtól. A terv az, hogy az Árpád az NKE gyakorlóiskolája legyen, az egyetem ugyanis pedagógusképzést indít. A gimnázium szülői közösségének jelentős része tiltakozott a fenntartóváltás ellen, többen "ideológiai befolyásolástól" tartottak, hiszen az NKE politikai irányítás alatt álló szervezet: fenntartója a Miniszterelnökség, a konkrét fenntartói jogokat pedig a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs gyakorolja. A gimnázium tantestületének többsége tavaly decemberben mégis megszavazta a váltást.
A Szülői Hang Közösség képviselője, Miklós György lapunknak kifejtette, hogy a jelenlegi helyzet valóban sok szülőben felvethetett kérdéseket és kételyeket. Azonban a mostani jelentkezők számának csökkenése inkább egy figyelmeztető jel, mintsem komoly problémát jelezne. „Bár lehet, hogy néhány kiemelkedő tanuló kevesebb fog bekerülni, és a túljelentkezés mértéke most nem nyolcszoros, hanem 'csupán' hatszoros, a férőhelyek betöltésével nem várható gond, az iskola ezt még nem fogja érezni” – tette hozzá. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a jelentkezők számának csökkenése mögött mindenképpen van egy szimbolikus üzenet, amelyet érdemes figyelembe venni.
A fenntartóváltás végső döntését a közoktatásért felelős miniszter, Pintér Sándor belügyminiszter hozza meg legkésőbb május 31-ig. A változás augusztus 1-jén léphet életbe, de a gimnázium hivatalosan csak egy év múlva, 2026. június 15-én válik gyakorlóiskolává.