Brit turistákat kémkedéssel vádolnak Iránban, ami komoly veszélyt jelent a helyi állampolgárokra nézve is.


Kémkedés címén vádat emeltek kedden Iránban egy brit házaspár ellen.

Craig és Lindsay Foremant januárban vették őrizetbe Kermán városában. Az iráni hatóságok akkor még csak annyit közöltek, hogy az ügy "nemzetbiztonsági vonatkozású", az iráni igazságügyi hírszolgáltatás tájékoztatását idéző keddi brit médiabeszámolók szerint azonban kémtevékenység gyanújával vádat emeltek a két brit állampolgár ellen.

Az iráni igazságügyi szóvivő, aki a vádemelést bejelentette, azt állította, hogy Craig és Lindsay Foreman "ellenérdekelt nyugati államok hírszerző ügynökségeivel összefonódó titkos csoportokkal működtek együtt".

Craig és Lindsay Foreman motoros kalandjára indultak decemberben, céljuk pedig Ausztrália volt. Az útjuk Iránba vezetett, ahol Örményországból léptek be az országba. Az utazás során számos közösségi média platformon megosztották az általuk felfedezett iráni látnivalókat, így követőik is részesei lehettek a kalandjuknak. Eredeti terveik szerint januárban Pakisztánba folytatták volna az utazást, ám a sors közbeszólt, és a délkelet-iráni Kermánban őrizetbe vették őket.

A brit külügyminisztérium jelenleg érvényes útmutatója arra szólítja fel a brit állampolgárokat, hogy semmilyen okból ne utazzanak Iránba, éppen azért, mert jelentős annak kockázata, hogy őrizetbe veszik őket.

A brit kormány az elmúlt hónapokban több jelentős - egyebek mellett pénzügyi eszközök zárolásával és beutazási tilalommal járó - szankciót jelentett be Iránnal szemben, mindenekelőtt az Oroszországnak szállított iráni rakéták, illetve az Izrael ellen végrehajtott iráni rakétatámadások miatt.

A brit házaspár letartóztatása az első eset ebben a kategóriában, mióta Nazanin Zaghari-Ratcliffe, brit-iráni állampolgár, kémkedés vádjával bírósági ítéletet kapott, és összesen hat évet töltött börtönben, valamint házi őrizetben Iránban.

Nazanin Zaghari-Ratcliffe, a BBC brit közszolgálati médiatársaság világszolgálatának volt munkatársa, a Thomson Reuters Alapítvány programigazgatója - akinek ügye évekig folyamatos diplomáciai viszály forrása volt London és Teherán között - 2022 márciusában térhetett haza Nagy-Britanniába.

Related posts