Kelemen Hunor hangsúlyozta, hogy Romániának el kell határoznia, melyik irányvonalat kívánja követni a jövőben. Az irányelvek világos meghatározása kulcsfontosságú a fejlődés és a stabilitás szempontjából. A politikai tájékozódás és a stratégiai döntések m


Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt nyilatkozta pénteken az Agerpresnek, hogy nemcsak az elnökválasztás érvénytelenítéséről, hanem a jelenlegi geopolitikai és nemzetközi helyzetről is megbeszélést kell tartani a koalícióban és a Legfelső Védelmi Tanácsban.

Kelemen egyetértett a koalíció közös jelöltjével, Crin Antonescunak, aki hangsúlyozta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) összehívásának szükségességét. Ennek célja, hogy alaposabb vizsgálat alá vonják az elnökválasztás érvénytelenítését, valamint hogy áttekintsék a jelenlegi geopolitikai és nemzetközi helyzetet. A politikus kifejtette, hogy az utóbbi időszakban a koalícióban nem folytattak érdemi diskurzust külpolitikai kérdésekről, pedig Romániának fontos döntéseket kell hoznia a jövő irányvonaláról és a választott érvekről. "Romániának pragmatikus megközelítést kell alkalmaznia. Jelen állapotában úgy látom, hogy a Trump-adminisztrációval való kommunikációs csatornák nem működnek megfelelően. Ezen sürgősen változtatni kell" - nyilatkozta a szövetségi elnök.

A véleménye szerint az Egyesült Államok elsősorban saját érdekeit tartja szem előtt, és ha az amerikai csapatokat visszahúzzák az európai országokból – beleértve Romániát is –, akkor a keleti védelmi vonal megerősítése még sürgetőbbé válik. "Az európai védelmi struktúrákat sürgősen ki kell alakítani. Európa rengeteg időt pazarolt el, miközben olyan ügyekkel foglalkozott, amelyek akkoriban nem voltak lényegesek, és elhanyagolta a valóban fontos kérdéseket. Tudták, hogy az Egyesült Államok új irányba fordul, és hogy a figyelem a Csendes-óceánra és Kínára összpontosul, így Európa már nem marad prioritás vagy nem kerül a középpontba" – fogalmazott.

Úgy vélekedett, Romániának szoros kapcsolatot kell ápolnia szomszédaival, de Lengyelországgal, Franciaországgal, Nagy-Britanniával is. Kifejtette, Romániának - földrajzi pozíciójából adódóan - jól körülhatárolt álláspontja és irányultsága kell hogy legyen, jelenleg viszont olyan tétován viselkedik, "mint akit fejbe vertek".

Felhívta a figyelmet arra, hogy Romániának világos és egyértelmű magyarázatot kell adnia az elnökválasztások érvénytelenítésével kapcsolatban, mivel "majdnem kétnaponta éri bírálat az országot" emiatt. Úgy véli, fontos, hogy világossá tegyék: az alkotmánybíróság a rendelkezésére álló bizonyítékok alapján hozta meg döntését, és ez nem jelenti, hogy Románia ne tisztelné a demokrácia alapelveit. "Ezt elengedhetetlenül meg kell magyaráznunk" - hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.

Hasonló véleményt fogalmazott meg pénteken Marcel Ciolacu, a brüsszeli hivatalos látogatáson részt vevő román miniszterelnök is. Kijelentette, hogy a bukaresti hatóságok minden lehetséges diplomáciai csatornát aktiválni fognak annak érdekében, hogy J. D. Vance amerikai alelnök átfogó képet kapjon a tavalyi romániai elnökválasztás eseményeiről.

Related posts