Karácsony Gergely hivatalos levelet intézett a miniszterhez, amelyben tájékoztatást kér a Kolibri Színház helyzetével kapcsolatban.


A Kolibri Színház csapata nyílt levelet juttatott el a közvéleményhez, amelyben a Tisza Párt segítségével a fővárosi közgyűlés elé terjesztik a színház sorsát érintő ügyeket. Eközben a főpolgármester a kulturális tárca vezetőjétől vár információt arról, hogy miért nevezett ki egy olyan igazgatót, akit a társulat nem támogatott.

Ahogy lapunk korábban beszámolt róla, Hankó Balázs, a kulturális és innovációs miniszter, a Pesti Magyar Színházból viharos körülmények között távozó Zalán Jánost bízta meg a Kolibri Színház vezetésével.

Ezek az események akkor kezdődtek, amikor a minisztérium májusban egy belső ellenőrzés során olyan információkra bukkant, amelyek alapján feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a Pesti Magyar Színház ügyében. Ez a feljelentés arra az időszakra vonatkozik, amikor a színház igazgatói posztját még Zalán töltötte be.

Megkérdeztük Kiss Ambrustól, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatójától, hogy kíván-e tenni valamit a főváros az ügyben. Kiss emlékeztetett arra, hogy a közös fenntartású színházak esetén az igazgató kinevezési joga a miniszteré. Ám a főváros, mint tulajdonos, érzékeli a problémát, ezért Karácsony Gergely főpolgármester tájékoztatást kér az ügyben Hankó Balázs minisztertől. A HVG úgy tudja, hogy a Tisza Párt szerdán a fővárosi közgyűlés elé viszi a Kolibri ügyét.

A színház társulatát megdöbbentette Zalán János kivezetése, és nyílt levélben fordultak a nyilvánossághoz. "Az igazgatóválasztás kapcsán kialakult elfogadhatatlan helyzetben szeretnénk közönségünket és a szakmai közvéleményt tájékoztatni álláspontunkról" - írta a társulat, amiben emlékeztetnek arra, hogy Zalán János a társulati meghallgatáson mindösszesen egyetlen szavazatot kapott. Mint írják, Zalán János a több mint másfél héttel ezelőtti miniszteri bejelentés óta sem kereste meg a társulatot, így csak a néhány napja elérhetővé tett pályázata alapján tájékozódhattak a terveiről. A pályázat tartalmát először lapunk ismertette.

A nyertes pályázat átnézése során egyre inkább megerősödött bennünk az a kétség, hogy az új igazgató által felvázolt elképzelések olyan tényezőket foglalnak magukban, amelyek nem kedveznek számunkra. Úgy tapasztaljuk, hogy a javasolt koncepciók nem igazodnak a színházunk sajátosságaihoz, és több olyan irreális javaslatot tartalmaznak, mint például az előadások számának drasztikus megemelése, a színház gazdasági "megmentésének" sürgetése, az SZFE-nek történő rendszeres bérbeadás, vagy a működés állami támogatású programokra való támaszkodása. Véleményünk szerint ezek a javaslatok nem csupán megvalósíthatatlanok, hanem komoly veszélyt jelenthetnek a színház jelenlegi sikeres működésére és a kialakult műsorpolitikánkra, különösen a Kolibri színház sajátos közönségének igényeinek kielégítésére nézve.

A pályázó állítása, miszerint amennyiben az állami támogatások elapadnak, a Kolibriből szórakoztató felnőtt színházat alakítana, komoly aggályokat vet fel. Ez a pesszimista jövőkép tovább súlyosbítja a helyzetet, hiszen a pályázat nem kínál megfelelő művészi koncepciót, amely figyelembe venné a Kolibri csecsemő-, gyermek- és ifjúsági közönségének igényeit.

A pályázat körüli zűrzavarot sokan érthetetlennek tartják, hiszen nem világos, miként felelhetett meg a fenntartó által megfogalmazott követelményeknek, amelyek kifejezetten a csecsemő-, gyermek- és ifjúsági előadások folytatására, valamint a színház eddigi értékeinek megőrzésére összpontosítottak. A szakmai bizottság által közzétett, általános megfogalmazású indoklás nem találja a helyét a nyertes pályázat konkrét tartalmában, ami tovább növeli a kételyeket a döntés megalapozottságával kapcsolatban.

Szeretném megtudni, hogy milyen érvek és megfontolások vezették a szakmai bizottságot Zalán János pályázatának támogatásakor. Emellett érdekelne a fenntartók véleménye is arról, milyen jövőt szánnak a Kolibri Színháznak: a meglévő értékek megőrzését vagy esetleg a felszámolás lehetőségét mérlegelik-e.

Related posts