A cseh rendőrség ismételten foglalkozni kezdett Jan Masaryk, a volt csehszlovák külügyminiszter rejtélyes halálának körülményeivel.

A prágai rendőr-főkapitányság hivatalos weboldalán bejelentette, hogy újra vizsgálat alá veszi Jan Masaryk, a híres csehszlovák külügyminiszter rejtélyes halálának körülményeit.
A hatóságok jelenleg gyilkossági kísérlet gyanújával folytatják az ügy kivizsgálását.
"Az ügy megnyitásához az vezetett, hogy új diplomáciai és hírszerzési dokumentumokat kaptunk az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából és Franciaországból. Ezeket az új információkat most összevetjük az eddig ismert tényekkel, ami lehetőséget ad az esetleges új összefüggések feltárására, amelyek választ adhatnának a még megválaszolatlan kérdésekre" - állítja a közleményben Iveta Korínková rendőrségi főnyomozó.
A cseh rendőrség keretein belül működő Kommunizmus Bűntetteit Dokumentáló és Vizsgáló Hivatal (ÚDV) foglalkozik az üggyel. A Novinky.cz hírportál információi szerint a külföldi dokumentumokat a hivatal tavaly nyáron kapta meg.
A polgári politikus 1948 februárjában, a kommunista hatalomátvétel után, beleegyezett, hogy elfogadja Klement Gottwald új, kommunista vezetésű kormányának külügyminiszteri pozícióját. Tragikus módon, 1948. március 10-én, papucsban és pizsamában, hátán fekve bukkantak rá a külügyminisztérium épülete előtt, közvetlenül a szolgálati lakásának nyitott ablaka alatt.
Halála körüli események számos találgatást generáltak: a hivatalos verzió szerint az eset öngyilkosságnak minősült, míg egy 1968-as nyomozás balesetet állapított meg. Később, 1990-ben ismét visszatértek az öngyilkosság elméletéhez. 2004-ben a cseh hatóságok azonban arra a következtetésre jutottak, hogy gyilkosság történt, valószínűleg politikai indítékokból.
Néhány cseh történész véleménye szerint a vitát nagy valószínűséggel orosz történelmi dokumentumok tisztázhatnák, ezek azonban mind a mai napig nem állnak a kutatók rendelkezésére.