A Raptor Lake generáció újra egy instabilitással teli időszakba került.

A Mozilla szerint annyira megsokasodtak a Raptor Lake CPU-val az összeomlások, hogy leállították az automatikus hibabejelentéseket is.
Az Intel számára komoly kihívást jelent a Raptor Lake kódnevű processzorokkal kapcsolatos helyzet, hiszen a platformot már korábban számos kritika érte. A vállalat elismerte, hogy a stabilitás terén problémák merültek fel. Ezeket a nehézségeket egy évvel ezelőtt azonosították be, és a jelenség hivatalos elnevezést kapott: Vmin Shift Instability. A 0x12B mikrokód segítségével pedig az elméleti javításokat igyekeztek bevezetni a rendszerek működésének optimalizálására.
Gabriele Svelto, a Mozilla platformmérnöke a TechSpot riportjában arra hívta fel a figyelmet, hogy a Firefox böngészőnél jelentős mértékben megugrott az összeomlások száma. Érdekes módon ez a jelenség éppen azokban a régiókban figyelhető meg, ahol a hőség rendkívüli mértékeket öltött az idei nyáron.
A szakértő megállapítása szerint a Föld északi féltekén élők a legnagyobb mértékben ki vannak téve a kellemetlen hőmérsékleti anomáliáknak. A Firefox böngésző a beérkező összeomlásjelentések elemzése révén képes azonosítani, hogy éppen mely európai országokat érintenek a hőhullámok. Érdekes módon a legtöbb ilyen naplóbejegyzés olyan rendszerektől származik, amelyekben Intel Raptor Lake processzorok működnek.
A helyzet annyira kellemetlen, hogy a Mozilla leállította azt a botot, amely automatikusan visszaküldi az összeomlási jelentéseket az alapítvány szervereire. Erre azért volt szükség, mert az összeomlások többsége Intel Raptor Lake CPU-ról érkezett, és ezeket a fejlesztők kénytelenek voltak kiszűrni, mert a gondot teljes mértékben az Intel hibájának tartják. Sőt, azt is elmondták, hogy a legtöbb összeomlást generáló processzor a Core i7-14700K volt, ami viszonylag népszerű a játékosok körében.
A Mozilla megkereste azt a felhasználót, aki Raptor Lake CPU-val rendelkező rendszerét stabilan üzemelteti, és felkérte, hogy próbálja ki a Firefox legújabb Nightly verzióját. Ez a lépés azért volt szükséges, mert kísérleteznek egy új könyvtárral, amely még nem készült fel a nyilvános bevezetésre, de a jövőben szeretnék integrálni a böngészőbe. Gabriele Svelto figyelmeztetett, hogy ez a kísérlet gyakran okozhatja a Vmin Shift Instability problémát, így a tesztelés különösen fontos.
A fentiek jelzik, hogy az Intel megoldása igazából csak a Raptor Lake rendszerek tűrőképességét tolta ki, de magát az alapproblémát nem javította, azt talán szoftveres úton nem is lehet megtenni. Viszont valóban nem mindegy, hogy a Vmin Shift Instability mikor jön elő, ugyanis ha a garanciaidő lejárta után, akkor azzal az Intel már nem köteles foglalkozni. Javítás azonban még így is jöhet, mivel a Santa Clara-i óriáscég pár új mikrokóddal tovább lassíthatja a 13. és 14. generációs processzorait, hogy minél később, minél ritkábban jöjjön elő a szóban forgó probléma. Ezt feltételezhetően meg is fogják lépni, ha a nagy melegben így reagálnak a hardverek egy webböngészőre.