Közeleg az igazság pillanata, de vajon mit is takar a Gyárfás-ügy valójában?
Izgalmas fejlemények a tüntetésen: egy fiatal nő állítólag arcon csapott egy rendőrt – videófelvétel is készült az esetről.
Már régóta világos, hogy ki volt a tettes: a hírhedt szlovák bérgyilkos, Jozef Rohác. Azonban a nyomozás hosszú évekig teljesen célt tévesztett. A mai ítélet végre választ ad arra a kérdésre is, hogy valóban Gyárfás Tamás, a televíziós szakma egyik jeles alakja és elismert sportvezető húzódott-e meg a háttérben.
(A legújabb információk helyszíne)
Első fokon hét év fegyházra ítélték, Gyárfást emberölésben, mint bűnsegédet találták bűnösnek. A felmentés iránti fellebbezése, illetve az ügyészség súlyosítási kérelme miatt ma újabb, immár jogerős ítélet születhet. A Blikk az alábbiakban igyekszik röviden összefoglalni az elmúlt 27 év eljárásának legkiemelkedőbb mozzanatait, honnan indult, és hogy került képbe Gyárfás Tamás, kik is valójában a Fenyő-ügy főszereplői.
Félelmetes hidegvér és könyörtelenség jellemezte a szituációt. A bérgyilkosok járműve követve haladt Fenyő Mercedesét a Margit utcán, amikor a piros lámpánál megálltak. Ekkor egy sapkás alak ugrott ki az autóból, és néhány lépést tett előre, majd hirtelen, közelről, több lövést adott le a volán mögött ülő Fenyőre. A támadás azonnali következményeként az áldozat életét vesztette, míg a gyilkos gyorsan eltűnt a helyszínről. A fegyverét és néhány ruhadarabját egy közeli autó alá, valamint egy kukába rejtette, hogy elkerülje a lebukást, míg társai később felvették a nyomokat.
Az első szakaszban egy albán bűnözői csoportot említettek lehetséges elkövetőként. Az érintett férfi önként jelentkezett, kijelentve, hogy semmi köze a bűncselekményhez. A rendőrség őrizetbe vette, de komoly szégyen érte őket, amikor kiderült, hogy Acifi Nijazi DNS-elemzése nem egyezett meg a sapkában talált mintával, így kénytelenek voltak szabadon bocsátani. Két év elteltével először hallhattunk Gyárfás Tamás nevéről a rendőrségi beszélgetésekben, aki már akkor is jó kapcsolatot ápolt a hírhedt Portik Tamással. Gyárfásról tudni lehetett, hogy a Nap TV vezetőjeként komoly feszültségek alakultak ki közte és Fenyő János között, és még Horn Gyula akkori miniszterelnök is próbálta közvetíteni a békítést.
Kovács Lajos, a nyomozás irányítója beszélt arról, hogy addig nem akar nyugdíjba menni, amíg el nem kapja tetteseket, akik mögött nem titkoltan Gyárfás Tamást sejtette. Az első áttörés 2011-ben történt, amikor Jozef Rohác szlovák bérgyilkos, az Aranykéz utcai robbantásos merénylet elkövetőjének DNS-ét azonosították a sapkában talált mintával. 2013-ban vádat emeltek ellene, majd 2017-ben, csaknem húsz évvel a Fenyő-gyilkosság után el is ítélték. Bár Rohac tagadta bűnösségét, és megbízóját sem volt hajlandó elárulni, ugyanekkor Portik Tamást, akit több más gyilkosságban, mint felbujtó esetében is bizonyítottnak látta a bíróság, hogy ő adta a megbízást Rohacnak, így őt 13 évre ítélték.
2018. április 17-én szenzációs hírek röppentek fel, amikor a rendőrség őrizetbe vette Gyárfás Tamást, akit a Fenyő-gyilkosság lehetséges felbujtójaként gyanúsítottak. Eddig a férfi a közvélemény szemében tiszta lappal indult, ám a gyanú árnyékot vetett a hírnevére. A nyomozók szerint Gyárfás állhatott Portik Tamás háta mögött, és ezt titokban rögzített beszélgetések is alátámasztják, amelyek egy temetői rejtekhelyről kerültek elő. A felvételek 2002-2004 között készültek, és a két férfi között zajló, bizalmasnak tűnő párbeszédek során szóba kerül Fenyő János meggyilkolása. Gyárfás azonban következetesen tagadja, hogy bármilyen megbízást adott volna Portiknak, állítva, hogy a felvételeken nem hallható egyértelmű utalás erre. Az ügy bonyolultsága és a felmerülő kérdések továbbra is foglalkoztatják a közvéleményt.
Gyárfás Tamás a magyar büntetőeljárás történetében figyelemre méltó módon, rekordösszegű, kétszázmillió forintos óvadék megfizetését követően, 2018 júliusában kapta meg az enyhébb bűnügyi felügyeletet. Ez az esemény egy év elteltével, 2019-ben, a bíróság döntésével zárult, amely visszaadta neki az óvadékot. Ugyanebben az évben, július 30-án, a Fővárosi Főügyészség vádat emelt ellene előre megfontolt szándékkal elkövetett emberölésre való felbujtás miatt.
2019 novemberében megkezdődött a tévés producer büntetőpere, amely az előkészítő tárgyalással vette kezdetét. Az ügyészség 12 éves fegyházbüntetést javasolt, amennyiben a vádlott beismeri a bűnösségét. "Nem áll szándékomban beismerni semmit. Személyiségem alapján abszurd lenne azt állítani, hogy agresszíven léptem volna fel Fenyő János ellen. Az ő halála engem is mélyen megrázott, és ezt a sajnálatomat most is fenntartom" - nyilatkozta Gyárfás, ezzel elindítva a tárgyalás folyamatait. Az elmúlt öt év során számos szakértőt és tanút idéztek be a bíróságra, köztük több ismert televíziós és médiaszemélyiséget is.
A bírósági tárgyaláson 2022 májusában a hírhedt alvilági figura, Tasnádi Péter is tanúskodott. A közismert keresztapa, aki a bűnözői körökben ismeretes üzletemberként vált híressé, arról számolt be, hogy 1997 szeptemberében, a gyilkosságot megelőző öt hónapban, Gyárfás személyes találkozót kért tőle.
A Rubin szálloda teraszán találkoztunk, csupán ketten voltunk. Tamás említette, hogy problémái akadnak Fenyő Jánossal, és megkérdezte, tudnám-e segíteni a likvidálásában - mesélte a vallomásában. - Igent feleltem, majd amikor rákérdezett, mennyit kérnék a feladat elvégzéséért, azt mondtam, hogy 12 millió forintot. Az összeg felét előre, a másik felét később akartam megkapni. Gyárfás kérésére már másnap teljesítette az első részletet - tette hozzá Tasnádi Péter. A jelenlegi vádban Tasnádi vallomása olyan kulcsfontosságú részletként jelenik meg, amely alátámasztja Gyárfás akkori szándékait Fenyő megölésére.
Tettlegességig fajult egy vita a bíróság folyosóján tavaly januárban. Portik Tamás fia, a tárgyalásra érező Póta Péter bírót a tárgyalóterem előtt várta, ragaszkodott ahhoz, hogy beszélhessen vele. Miután a bíró erre nem volt hajlandó, a férfi az arcába öntötte a kávéját. A kiabáló támadót egy újságíró fogta le, végül letartóztatták. Ezután a bírót több tárgyalási napon is külön biztonságiak kísérték. Végül ifjabb Portik Tamás felfüggesztett börtönt kapott.
Több, mint négy évnyi tárgyalást követően tavaly februárban született meg az elsőfokú ítélet. A Fővárosi Törvényszék bűnösnek mondta ki Gyárfást, bár nem felbujtóként, hanem bűnsegédként. Ezért 7 év fegyház büntetést szabott ki, az indoklás szerint jóváhagyólag vette tudomásul Portik szándékát, hogy meg fogja öletni Fenyő Jánost. Portik Tamás, akit már több gyilkosság miatt is elítéltek korábban, életfogytiglani börtönt kapott. Mindketten fellebbeztek.
A Fővárosi Ítélőtábla ma fontos határozatot hoz, amely során megvizsgálja az ügyészség súlyosbító indítványának megalapozottságát. A testület dönthet úgy, hogy Gyárfás cselekményét felbujtásként értékeli, ezzel akár 10-15 éves börtönbüntetést is kiszabhat rá. Alternatív megoldásként el is fogadhatja a védelem érveit, és a felmentés mellett dönthet. Az ítélet jelentős hatással lehet az ügy további alakulására.
- Az elítélt azonnali őrizetbe vétele nem mindig szükséges, még egy esetleges súlyos ítélet esetén sem. Dr. Györei Péter ügyvéd szerint nem garantált, hogy Gyárfás Tamásra azonnal bilincset tesznek, ha súlyosabb büntetést kap - válaszolta a Blikk megkeresésére. Hozzátette, hogy az ilyen döntések mindig az egyéni körülmények mérlegelésén alapulnak.
- Olyan esetben kell elrendelni az azonnali letartóztatást, ha reálisan fennáll a szökés elrejtőzés veszélye. Számos tényezőt kell mérlegelni, mire képes az illető, mekkora a vagyona, milyen kapcsolatai vannak, külföldi ingatlanait, de még az egészségi állapotát is - sorolta az ügyvéd. Ha nem veszik őrizetbe, akkor majd később kap írásos értesítést arról, hogy mikor és hova kell bevonulnia letölteni a büntetését. De még ilyen esetben is kérhet halasztást például családi, vagy egészségügyi okokra hivatkozva. A jogász szerint rendkívüli jogorvoslati lehetőség még lehetséges, de annak nincs halasztó hatálya. Fordulhatnak az Alkotmánybírósághoz eljárásjogi panasszal, vagy akár az Emberi Jogok Európai bíróságához is.
– Nagyon kihívást jelentene egy 70 év feletti személy számára a bezártság, aki korábban a szabad mozgás és a saját döntései szerint élte az életét – osztotta meg gondolatait a Blikknek Végh József kriminálpszichológus. – Ugyanakkor vannak olyan példák, amikor az idősebbek is meglepően gyorsan alkalmazkodtak az új helyzetekhez. Az életkor azonban sajnos meghatározó tényező, mivel ebben a szakaszban a kinti életben is gyakrabban tapasztalhatunk egészségügyi problémákat. Az öregedés folyamata miatt a pszichés és fizikai állapot is gyorsabban romolhat – tette hozzá a szakértő.